Zimna plazma kontra ASF - nowy sposób dezynfekcji

Martyna Frątczak

Naukowcy pracują nad nową technologię dezynfekcji, która może pomóc w walce z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Wykorzystuje się w nim promieniowanie wytwarzane przez tzw. zimną plazmę. W kilka sekund niszczy bakterie, wirusy i inne drobnoustroje.

Plazma to jeden ze stanów skupienia materii – zjonizowany gaz, mogący przewodzić ładunki elektryczne. Tzw. zimna plazma emituje do otoczenia promieniowanie, w tym promieniowanie UV, pobudza wytwarzanie szkodliwych wolnych rodników w organizmach, a także niszczącego nadtlenku wodoru oraz ozonu. Wszystkie te czynniki działają destrukcyjnie na patogeny. Zimną plazmę wykorzystuje się z powodzeniem m.in. do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych, żywności, w tym surowego mięsa w zakładach produkcyjnych, paszy, ścieków w oczyszczalniach, a nawet do oczyszczania ran.

O właściwościach samego ozonu i jego aktywności przeciwwirusowej pisaliśmy więcej tutaj: Woda ozonowana skuteczna wobec ASF.

Czynniki wytwarzane przez zimną plazmę mają bardzo szerokie spektrum działania, niszczą bakterie, wirusy i inne patogeny. W próbach terenowych promieniowanie plazmy poradziło sobie nawet z tak wytrzymałymi drobnoustrojami jak pałeczki wąglika i wirus polio. Obecnie naukowcy z Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego testują jej działanie wobec wirusa ASF.

Dezynfekcję przy użyciu zimnej plazmy wykonuje się za pomocą lampy emitującej silne błyski. System wykorzystujący technologię może być całkowicie zautomatyzowany. Co istotne, czynniki wytwarzane przez zimną plazmę są szkodliwe również dla człowieka i zwierząt, dlatego dezynfekcję przy użyciu zimnej plazmy można przeprowadzać jedynie w pustych pomieszczeniach.

 

Na podstawie:

Pig Progress

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz