Amerykanie coraz bliżej wprowadzenia na rynek szczepionki przeciwko ASF

Redakcja
szczepionka, szczepionka na ASF, afrykański pomór świń

Amerykańscy naukowcy donoszą, że ich szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń przeszła kolejny test bezpieczeństwa i jest bliżej zatwierdzenia. 

 

Naukowcy z Działu Badań Rolniczych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (ARS) ogłosili, że ich szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) przeszła ważny test bezpieczeństwa wymagany do zatwierdzenia przez organy regulacyjne. To przybliża ten preparat do komercyjnego zastosowania.

 

Test jest ważnym elementem serii badań bezpieczeństwa. Nowe wyniki pokazują, że kandydat USDA na szczepionkę nie powraca do normalnej zjadliwości po wstrzyknięciu świniom. Ten test na powrót do zjadliwości jest konieczny, aby upewnić się, że atenuowana forma wirusa ASF w szczepionce nie powróci do swojego pierwotnego stanu.

 

- Dzięki temu badaniu bezpieczeństwa szczepionka przeszła kolejny krok w kierunku dostępności rynkowej – powiedział naukowiec z ARS, Manuel Borca. Te badania bezpieczeństwa są również niezbędne do uzyskania zezwolenia na stosowanie w Wietnamie i prawdopodobnie w innych krajach na całym świecie. Jednak przyszłe wykorzystanie komercyjne ostatecznie zależy od zatwierdzenia przez władze ds. zdrowia zwierząt w każdym kraju.

 

- Bardzo trudno jest przewidzieć, w jaki sposób presja selekcyjna może spowodować, że żywa atenuowana szczepionka ponownie stanie się zjadliwa – powiedział naukowiec ARS, Douglas Gladue. - W przypadku tego konkretnego kandydata na szczepionkę, zwanego ASFV-G-DI177L, usunęliśmy gen, co utrudnia wirusowi ponowne wstawienie genu. Zakładamy więc, że powrót do pierwotnej formy jest mało prawdopodobny, ale test i tak trzeba przeprowadzić – wyjaśnia Glaude.

 

Atenuowany szczep zachowuje znaczną część swojego genomu i może zmieniać się genetycznie pod wpływem różnych okoliczności zewnętrznych. Wszystkie żywe atenuowane szczepionki są osłabionymi wersjami wirusa, które można stosować jako szczepionkę, ponieważ żywy wirus szczepionkowy nie wywołuje choroby i nadaje odporność.

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz