ASF: Niemcy mogą otrzymać z Brukseli miliony euro na budowę ogrodzeń

Redakcja
dzik, asf, afrykański pomór świń,

Na spotkaniu z Zastępcą Dyrektora Generalnego ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Claire Bury oraz jej polskim i czeskim odpowiednikiem w Brukseli w tym tygodniu sekretarz stanu Beate Kasch z Federalnego Ministerstwa Rolnictwa stwierdziła, że presja infekcyjna ze strony polskiej jest nadal bardzo duża. W trakcie rozmowy wyjaśniła więc po raz kolejny, jak ważne jest, aby Niemcy i Polska wspólnie działały przy budowie barier dla dzików na obszarze przygranicznym.

 

Jak wyjaśniła Kasch, niemiecka koncepcja korytarza ochronnego z „białą strefą” i obszarem ograniczonym dwoma stałymi płotami ma na celu przerwanie rozprzestrzeniania się infekcji na zachód poprzez zmniejszenie populacji dzików do zera. Rozbudowa koncepcji korytarza ochronnego po stronie polskiej byłaby ich zdaniem skutecznym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się ASF na zachód. Dlatego Kasch wezwała swojego polskiego odpowiednika, aby przyspieszył prace związane z tym przedsięwzięciem.


- Niestety Polska wciąż nie jest gotowa, by przeprowadzić taką inwestycję. I to pomimo faktu, że Niemcy obiecały zapewnić wsparcie kadrowe, organizacyjne i finansowe - powiedziała sekretarz stanu. Zapowiedziała dalsze rozmowy i chce przekonać sąsiadów, "bo współpraca transgraniczna w walce z ASF jest ważna - także w zakresie odpowiedzialności za całą Europę".

Jak zauważyło również Federalne Ministerstwo Rolnictwa, oddziaływanie ASF w Brandenburgii ogranicza się do obszarów położonych w pobliżu granicy z Polską. Ponadto sekwencjonowanie typu wirusa przez Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) wykazało, że ogniska w Niemczech i Polsce są ze sobą powiązane, ponieważ dziki migrują między krajami. 

Według niemieckich mediów, ministerstwo z powodzeniem rozmawiało już z Komisją Europejską o współfinansowaniu niezbędnych działań związanych z budową ogrodzeń: dla samej Brandenburgii i Saksonii możliwa kwota zwrotu wynosi ponad 9 mln euro. Jak dotąd jednak, według departamentu rolnictwa, refundowane były tylko koszty wynikające z bezpośredniej kontroli chorób zwierząt. Kasch zwrócił się zatem do Komisji Europejskiej o przyznanie pomocy finansowej na prewencyjną budowę ogrodzeń i ich utrzymanie.

 

 

Źródło: fleischwirtschaft

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz