Dziczek Adaś rośnie zdrowo. Co z bioasekuracją?

Redakcja
bioasekuracja, ASF

Niedawno do naszej redakcji zgłosił się przedstawiciel Stowarzyszenia Polskich Producentów Trzody Chlewnej "Forum Tch", który był zbulwersowany warunkami w jakich przetrzymywany jest dzik w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. W nadesłanym do nas materiale filmowym sympatyczny dzik Adaś przebywa w kojcu z o sporej powierzchni i przez ogrodzenie ma kontakt z innymi zwierzętami przebywającymi w Ośrodku. Wygląda na szczęśliwego dziczka, dla którego opiekunowie zbierają dżdżownice i mrożone gryzonie.

 

Przedstawiciel stowarzyszenia nie ma zastrzeżeń co do warunków dobrostanu zwierzęcia, ale pyta o zasady bioasekuracji, mając na względzie duże wymagania w zakresie hodowli świń jakie stawia się przed rolnikami. Organizacja poprosiła naszą redakcję o zwrócenie się do służb weterynaryjnych o komentarz w tej sprawie.

 

- Wymagania w zakresie bioasekuracji, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 10 sierpnia 2021 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń dotyczą gospodarstw położonych na terytorium Polski. Przepisy tego rozporządzenia nie określają wymagań w zakresie bioasekuracji w placówkach o statucie Ośrodków Rehabilitacji Zwierząt Chronionych, funkcjonujących w oparciu o przepisy o ochronie przyrody. Podmioty te nie podlegają nadzorowi Inspekcji Weterynaryjnej – poinformował nas rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Weterynarii.

 

Będzie zawiadomienie do prokuratury

 

- Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt wymagania weterynaryjne dotyczą również podmiotów, które prowadzą schroniska zwierząt jak i również hodowlę dzikich zwierząt (art. 1  pkt. 1 podpunkt J i K). Tak więc PIW musi sprawdzić czy podmiot spełnia wymagania w danym zakresie i wydaje decyzje. Funkcjonowanie takiej jednostki jest nielegalne i wypełnia tym samym przestępstwo z art. 77, tzn. nie spełnia wymagań weterynaryjnych przewidzianych dla określonego rodzaju i zakresu tej działalności, powodując przez to zagrożenie epizootyczne lub epidemiczne lub niewłaściwą jakość zdrowotną produktów, albo prowadzi taką działalność bez stwierdzenia spełniania wymagań weterynaryjnych. Zawiadomimy o tym prokuraturę poprzez wskazanie podejrzenia przestępstwa urzędniczego w związku z art. 239kk. – zapowiada Stowarzyszenie.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz