kojs

kojs

CenyRolnicze
18 kwietnia 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0559 EUR EUR - 4.3309 GBP GBP - 5.0589 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


17.04.2024 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,70 zł/kg, średnia: 7,12 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Nowe, przenośne urządzenie wykryje ASF w 30 minut

Martyna Frątczak

Zwalczanie wirusa afrykańskiego pomoru świń opiera się na możliwie szybkiej diagnostyce zwierząt podejrzanych o zakażenie. Niestety dotychczas precyzyjne zbadanie próbek pobranych od świń możliwe było tylko w nielicznych laboratoriach i trwało nawet do kilku dni. Najnowsze urządzenie opracowane przez naukowców z Chin i USA pozwoli na przeprowadzenie takiego testu na miejscu, w terenie, w przeciągu zaledwie 30 minut.

Obecna diagnostyka możliwa tylko w kilku laboratoriach

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) w dalszym ciągu dewastuje przemysł wieprzowy wielu państw. Pomimo nowych odkryć dotyczących potencjalnej szczepionki na wirusa, na rynku nadal nie ma żadnych preparatów, które mogłyby zabezpieczyć zwierzęta przed zachorowaniem. Zwalczanie choroby w dalszym ciągu opierać się musi na wykrywaniu podejrzanych symptomów u świń oraz dokładnej, możliwie szybkiej diagnostyce laboratoryjnej wirusa, a następnie depopulacji zakażonych zwierząt. Precyzyjna i sprawna diagnostyka jest kluczowa również w kontekście podejmowanych działań administracyjnych w gospodarstwach, na których wykryto wirusa.

Obecnie diagnostyka wirusa wymaga wysyłania próbek wyłącznie do wybranych, scentralizowanych laboratoriów, które dysponują odpowiednim sprzętem, poziomem biobezpieczeństwa i dobrze wyszkolonym personelem. W Polsce diagnostyka ASF możliwa jest w 8 laboratoriach, z Państwowym Instytutem w Puławach na czele. Wydajność jednego laboratorium pozwala na przebadanie pod kątem ASF kilkaset próbek dziennie. Umożliwia to dość sprawne wykrywanie wirusa, z pewnością nie jest to jednak model idealny. Uzyskanie wyniku może trwać nawet do kilku dni.

Problem wydłużonej diagnostyki świetnie rozumieją naukowcy z Chin oraz Stanów Zjednoczonych, którzy w najnowszej publikacji przedstawili projekt przenośnego urządzenia pozwalającego na szybkie i dokładne wykrywanie wirusa ASF w terenie.

Przenośne urządzenie „od próbki do wyniku”

KWS 814 200

KWS 814 200

Opracowane przez badaczy urządzenie ma niewielkie gabaryty, które docelowo mają pozwolić na jego wygodne przenoszenie i diagnostykę choroby bezpośrednio w gospodarstwach. Mimo małych rozmiarów wykorzystuje zaawansowaną technologię molekularną do detekcji wirusa –  tą samą, którą stosuje się w pełnowymiarowych laboratoriach.

Technologią tą jest real-time qPCR (ilościowa reakcja łańcuchowa polimerazy w czasie rzeczywistym). Wyjaśniając w prosty sposób, jest to metoda, w czasie której zachodzi namnożenie, a następnie precyzyjne wykrycie materiału genetycznego wirusa ASF w badanej próbce.

Aby urządzenie mogło przeprowadzić diagnostykę bezpośrednio z włożonej do niego próbki terenowej, następuje w nim na samym początku, z wykorzystaniem nowatorskiej, magnetycznej metody, automatyczne oddzielenie („wyczyszczenie”) DNA z próbki.

 

urzadzenie asf portal ceny rolnicze pl

Dzięki nowym badaniom do diagnostyki ASF w terenie wystarczy niewielkie urządzenie, specjalny wkład na próbki, pipeta oraz smartfon. Źródło: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.analchem.1c01814?goto=supporting-info

 

W praktyce w urządzeniu umieszcza się, za pomocą jednorazowego, niedrogiego wkładu, próbkę krwi, wymaz, lub fragment tkanki pobrany od zwierzęcia, a wynik – wykrycie ASF lub jego wykluczenie – wysyłane jest na smartfona w czasie do 30 minut.

Naukowcy przetestowali skuteczność diagnostyczną urządzenia badając próbki pobrane na sześciu fermach trzody chlewnej oraz w zakładach ubojowych. Uzyskane wyniki wskazały na to, że urządzenie wykazuje bardzo wysoką dokładność diagnostyczną – z czułością i swoistością zbliżoną do diagnostyki przeprowadzanej klasycznie w laboratorium. Pozostaje tylko poczekać, aż urządzenie trafi do komercyjnej sprzedaży.

Inne odkrycia ułatwiające diagnostykę ASF

Również inne zespoły badawcze pracują nad sprawniejszymi, łatwiejszymi i bardziej intuicyjnymi metodami wykrywania wirusa ASF. Naukowcy z Chin opracowali i przedstawili niedawno nowy sposób na „wyłapanie” materiału genetycznego wirusa w próbce. Uzyskiwany w ich metodzie wynik jest – dosłownie – widoczny gołym okiem.

Metoda ta obejmuje klasyczną metodę PCR (o wiele prostszą of wspomnianej wcześniej real-time qPCR) oraz zastosowanie „świecącego”, fluorescencyjnego białka, które łączy się z wykrytym DNA wirusa. Całość tego procesu trwa 20 minut i nie wymaga bardzo zaawansowanego sprzętu. Próbki, w których wykryto wirusa „świecą”, są więc bardzo łatwe do odczytania. Autorzy metody uważają, że ma ona duży potencjał do wykorzystania do badań terenowych i w laboratoriach z podstawowym sprzętem.

Póki co metody tej nie testowano jednak do analizy próbek pobranych z ferm trzody chlewnej. Wyniki naukowcy oparli na oczyszczonych, laboratoryjnych próbkach materiału genetycznego wirusa. Nie wiadomo więc jeszcze, jak sprawdziłaby się w praktyce.

Innemu zespołowi badaczy z Chin udało się opracować w dużej części automatyczną metodę wykrywania przeciwciał wobec wirusa ASF w surowicy pobranej od zwierząt. Metoda ta również jest bardzo intuicyjna, prosta i szybka do przeprowadzenia (wyniki uzyskiwane w 30 minut). Naukowcy uważają, że można by ją z powodzeniem stosować bezpośrednio w gospodarstwach lub małych laboratoriach.

 

Źródła:

Chen, Liben, et al. "Portable Magnetofluidic Device for Point-of-Need Detection of African Swine Fever." Analytical Chemistry (2021).

Fu, Jinyu, et al. "Rapid and sensitive RPA-Cas12a-fluorescence assay for point-of-care detection of African swine fever virus." PloS one 16.7 (2021): e0254815.

Liu, Huan, et al. "A Semi-automated System of Luciferase Immunoprecipitation Assay for Rapid and Easy Detection of African Swine Fever Virus Antibody." Journal of Clinical Microbiology (2021): JCM-00990.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu