Chiny: kryzys na rynku wieprzowym. Ceny żywca dramatycznie niskie.

Martyna Frątczak

Nadmierna produkcja wieprzowiny w Chinach po kryzysie ASF sprawiła, że jej ceny dramatycznie spadły. Ceny żywca są poniżej progu wszelkiej opłacalności, a rolnicy tracą nawet 800 juanów (475 zł) na sprzedaży każdej świni. Rząd Chin poszukuje możliwości rozwiązania tego kryzysu.

Spadek wartości żywca o 65%

Analitycy z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) uważają, że spadek cen wieprzowiny w Chinach jest skutkiem nasilenia się problemu z ASF pod koniec 2020 roku. Producenci trzody chlewnej wykazali wtedy duże zaniepokojenie dalszym rozprzestrzenianiem się choroby i rzucili się do sprzedaży swoich zwierząt. Nadmierna podaż sprawiła, że od stycznia do końca czerwca 2021 r. ceny żywca wieprzowego spadły w Chinach o prawie 65%. Powodem tak niskich cen może być również obserwowane mniejsze zainteresowanie konsumentów wieprzowiną.

Analitycy z Chin są zdania, że obecny spadek cen to wynik wysiłków kraju w stronę powrotu do poziomu produkcji wieprzowiny sprzed epidemii ASF. Kraj w ostatnim czasie intensywnie dążył do ponownej samowystarczalności branży wieprzowej, nawet kosztem przepisów środowiskowych: Chiny: ogromne zanieczyszczenie wody przez ASF.

Obecne ceny wieprzowiny w Chinach wynoszą około 15,6 juana/kg (9,25 zł/kg), co jest poniżej progu opłacalności dla wielu rolników. Może to zupełnie wypchnąć niektórych z nich z branży.

Wraz ze spadkiem cen wieprzowiny obniżyły się również ceny prosiąt. Gospodarstwa hodowlane zreagowały na wahania rynku ubojem mniej wydajnych loch, co dodatkowo wpłynęło na produkcję prosiąt. Analitycy spodziewają się, że mali i średni produceni wieprzowiny zmniejszą w najbliższym czasie liczbę utrzymywanych loch hodowlanych. Sytuacja ta będzie równocześnie korzystna dla dużych producentów trzody chlewnej. Więcej o tym, jak ASF zmienia produkcję w Chinach: Chiny: duże firmy kwitną dzięki ASF.

Spadek cen wieprzowiny dotknie eksporterów soi

Coraz mniej opłacalna hodowla trzody chlewnej w Chinach wkrótce odbije się również na cenach eksportowych soi. „W porównaniu z początkiem roku koszty pasz wzrosły o 30%, podczas gdy cena rynkowa świń spadła o 60%” – tłumaczy jeden z chińskich hodowców świń, Li Yunlong, w wypowiedzi dla Global Times. „Straciłem prawie 800 juanów (475 zł) sprzedając każdą świnię, ale jeśli będę je dalej hodował, to stracę więcej” – dodaje.

Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi wydało w marcu zawiadomienie wzywające firmy do zmniejszenia zawartości soi i kukurydzy w paszach dla zwierząt. Niskie ceny wieprzowiny prawdopodobnie się utrzymają, a spadający popyt na soję odbije się na jej cenach eksportowych. Ucierpią na tym producenci soi ze Stanów Zjednoczonych.

Chiński rząd, aby opanować sytuację na rynku, zamierza skupić nadmiar wieprzowiny i utworzyć jej państwowe rezerwy, dzięki którym będzie mógł lepiej kontrolować ceny. Więcej o wpływie ASF na wahania cen wieprzowiny w Chinach: ASF w Chinach: jak wpłynie na globalne rynki rolne?

 

Na podstawie:

Pig Progress

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz