kowalczyk

kojs

CenyRolnicze
13 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7675 EUR EUR - 4.5447 GBP GBP - 5.2861 DKK DKK - 0.6112
Archiwum


13.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-216,00 (-4,21%), kukurydza CZE21-250,25 (-2,72%), rzepak SIE21-532,75 (-4,05%) [euro/t]

12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

zm skiba

zm skiba

Amerykańska szczepionka przeciwko ASF działa drogą ustno-nosową

Redakcja
dzik, asf, afrykański pomór świń,

Szczepionka przeciwko ASF, która jest opracowywana w Stanach Zjednoczonych, została pomyślnie przetestowana drogą ustno-nosową. Obiecujące wyniki badań dają nadzieję tym krajom, które zmagają się z ASF w populacjach dzików.

 

Szczepionka była opracowywana od lat w Plum Island Animal Disease Center , będącym częścią Agricultural Research Service (ARS), która z kolei należy do Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). Kandydat na szczepionkę obraca się wokół delecji genu I177L z wysoce zjadliwego szczepu ASFv (ASFv-G). Stąd oficjalna nazwa kandydata na szczepionkę to „ASFV-G-ΔI177L”.

 

Badal jednak wymagany jest szeroki zakres testów dla tego preparatu. Najnowsza publikacja w specjalnym wydaniu recenzowanego tytułu Vaccines jest jednym z etapów rozwoju szczepionki. Szczepienie domięśniowe nie jest możliwe, zwłaszcza w przypadku dzików, ale można je podawać w paszy, gdy zostanie dostarczona do lasu.

 

W grudniu 2019 roku pojawiła się wiadomość, że dzięki tej szczepionce możliwa była sterylna odporność na ASFv . W obecnym raporcie naukowcy stwierdzają, że kandydat na szczepionkę okazał się „bezpieczny i wysoce skuteczny w badaniach prowokacyjnych z użyciem ASFv-G”. Próbę z wersją szczepionki ustno-nosowej przeprowadzono na 3 grupach po 5 mieszanych świń rasy Yorkshire o wadze około 40 kg (około 80 do 90 funtów). Przed prowokacją wirusem ASFv-G w laboratorium o wysokim stopniu bezpieczeństwa biologicznego na Plum Island zwierzęta zaszczepiono:

- szczepionką domięśniową,

- szczepionką Oronasal w tylnej części jamy nosowej i u podstawy języka,

- szczepionką pozorowaną (grupa kontrolna).

 

Zespół codziennie rejestrował objawy kliniczne przez cały eksperyment. Zespół badawczy ocenił również obecność przeciwciał specyficznych dla wirusa w surowicach zaszczepionych świń.

 

Oczywiście zwierzęta otrzymujące pozorowaną szczepionkę rozwinęły chorobę i zostały poddane ubojowi w 6 dniu po zaszczepieniu. Miana wiremii dla zaszczepionych zwierząt obu typów były w większości niskie lub nawet nieobecne podczas 21-dniowego okresu obserwacji. Śledząc postęp epidemii, zespół Plum Island napisał, że kandydat na szczepionkę może być podawany drogą ustno-nosową, aby osiągnąć podobną skuteczność jak w przypadku podania domięśniowego. Dodali, że „podobne wyniki uzyskano, gdy ASFv-G-ΔI177L podano domięśniowo. Co ciekawe, wiremie wywołane u zwierząt zaszczepionych doustnie były niższe niż u zwierząt zaszczepionych domięśniowo. ”

 

Wiadomość nie oznacza, że ​​szczepionka jest dostępna do stosowania w populacjach dzików od dziś. Kolejne kroki obejmowałyby przygotowanie szczepionki w formie przynęty i przetestowanie jej pod kątem doustnego spożycia. Ponadto szczepionka musiałaby zostać przetestowana pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa u dzików. 

 

 

Źródło: Pig Progress

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu