kojs

kojs

CenyRolnicze
14 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7374 EUR EUR - 4.5316 GBP GBP - 5.2571 DKK DKK - 0.6094
Archiwum


14.05.2021 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,30-7,20 zł/kg, średnia: 6,65 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

13.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-216,00 (-4,21%), kukurydza CZE21-250,25 (-2,72%), rzepak SIE21-532,75 (-4,05%) [euro/t]

Dodaj komunikat

agrifirm

zm skiba

Obostrzenia w chlewniach większe niż na oddziałach covidowych. Pomór w nowych barwach

Redakcja
ASF, strefy, afrykański pomór świń

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wejściu w życie nowych przepisów w ramach Prawa o Zdrowiu Zwierząt, w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń. W wyniku tego zmianie ulegną barwy oznaczania poszczególnych stref ograniczeń na obszarach występowania wirusa ASF.

 

W dniu 21 kwietnia 2021 r. decyzja wykonawcza Komisji nr 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich utraciła moc i została zastąpiona rozporządzeniem wykonawczym Komisji (RWK)  2021/605 ustanawiającym szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

 

W załączniku I do ww. rozporządzenia określone zostały obszary objęte ograniczeniami I, II i III, które odpowiadają dotychczasowym:

- Obszar objęty ograniczeniami I stanowi dotychczasowy obszar ochronny,

- Obszar objęty ograniczeniami II stanowi dotychczasowy obszar objęty ograniczeniami,

- Obszar objęty ograniczeniami II stanowi dotychczasowy obszar zagrożenia.

 

Ponadto, w dn. 27 kwietnia br. opublikowane zostało rozporządzenia wykonawcze zmieniające zasięg regionalizacji, określony w załączniku I do ww. rozporządzenia.  

 

W ramach uzgodnień z Komisją Europejską wynegocjowano, że niektóre obszary wymienione dotychczas w cz. III załącznika do decyzji 2014/709/UE zostaną przeniesione do obszaru objętego ograniczeniami II. Przeniesienie obszarów dotyczy gmin  w powiecie ostródzkim i oleckim.

 

Wynegocjowano także zmniejszenie zasięgu obszaru objętego ograniczeniami II w woj. mazowieckim, podlaskim oraz wielkopolskim, poprzez przeniesienie tych obszarów do obszaru objętego ograniczeniami I.

 

Jednocześnie, w związku z wejściem w życie nowych przepisów zmieni się oznaczenie barwne obszarów na mapie udostępnionej na stronie internetowej GIW w celu ujednolicenia kolorystyki z mapą KE

 

Obecnie będzie stosowana następująca kolorystyka na mapie GIW obszarów określonych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji 2021/605: 

- Obszar objęty ograniczeniami I będzie oznaczony kolorem niebieskim (dawniej: obszar ochronny - strefa żółta),

- Obszar objęty ograniczeniami II będzie oznaczony kolorem różowym (dawniej: obszar objęty ograniczeniami - strefa czerwona),

- Obszar objęty ograniczeniami III będzie oznaczony kolorem czerwonym (dawniej: obszar zagrożenia - strefa niebieska).

 

Dwa dni temu pan dr Krzysztof Jażdżewski został ponownie powołany na stanowisko zastępcy GLW i od razu widać postępy w walce z wirusem ASF. Na pierwszy rzut idzie zmiana barw... na mapie – pisze z sarkazmem prowadzący facebook’owy profil Sekcja Trzody Chlewnej PZR. - Żółta - stała się niebieską, niebieska jest czerwoną, a czerwona od teraz to różowa. Od razu optycznie wygląda o wiele lepiej, czyż nie? Chaos od dzisiaj przez następnych kilka dni jest pewny przynajmniej pomiędzy IW, rzeźnią, a hodowcą. Nie zapominajmy też o wprowadzanej nowej biurokracji i obostrzeniach na gospodarstwach, które od teraz są już bardziej restrykcyjne niż te na szpitalnych oddziałach covidowych – czytamy w mediach społecznościowych.

 

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu