Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

W sumie bez zaskoczenia. Nowe badania potwierdzają, że ASF może rozprzestrzeniać się poprzez paszę

Redakcja

Nowa publikacja w czasopiśmie Animals podsumowuje możliwość rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) poprzez paszę. Osiem lat szeroko zakrojonych badań, w tym prace na Uniwersytecie Stanowym w Kansas, doprowadziły do niepokojących wniosków dla producentów trzody chlewnej: pasza i ich składniki mogą potencjalnie służyć jako środki do wprowadzania i przenoszenia chorób świń.Megan Niederwerder, adiunkt medycyny diagnostycznej i patobiologii w College of Veterinary Medicine, opublikowała niedawno przegląd wyników badań na temat związku pasz z wirusami świń, a szczególnie z wirusem afrykańskiego pomoru świń zatytułowany „ Ryzyko i łagodzenie występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń w paszy ” Artykuł został opublikowany 18 marca w czasopiśmie Animals. Finansowanie badań zapewniła National Pork Board.

 

Opracowanie pokazuje, jak składniki pasz mogą służyć jako transgraniczne wektory chorób wirusowych świń. Ryzykowne praktyki rolnicze, takie jak suszenie zboża na drogach, mogą zanieczyścić składniki pasz w krajach, w których takie praktyki sa stosowane. Wirus może być potencjalnie przenoszony przez oceany i autostrady, gdzie może przetrwać i stanowić potencjalne zagrożenie dla zwierząt gospodarskich.

 

- Od czasu wprowadzenia wirusa epidemicznej biegunki świń do Stanów Zjednoczonych w 2013 r. naukowcy badali potencjalną rolę paszy i jej składników w transgranicznym rozprzestrzenianiu się chorób świń - powiedziała Niederwerder. - Składniki pasz to towary będące przedmiotem handlu na całym świecie, a Stany Zjednoczone importują każdego roku tysiące ton z krajów, w których stwierdzono występowanie obcych chorób zwierząt – stwierdziła badaczka.

 

ASF jest najważniejszym zagrożeniem dla produkcji świń w USA. Głównym celem krajów, które dotychczas bronią się przed epidemią, takich jak USA, jest zapobieganie wejściu ASF, ponieważ nie ma dostępnych szczepionek ani metod leczenia. - Badania przeprowadzone w moim laboratorium scharakteryzowały stabilność wirusa afrykańskiego pomoru świń w składnikach pasz poddanych transoceanicznym warunkom transportu, zdolność przenoszenia wirusa poprzez naturalne spożywanie paszy pochodzenia roślinnego oraz potencjał łagodzenia niektórych dodatków paszowych do inaktywacji afrykańskiego pomoru świń wirus w paszy – powiedziała Niederwerder.

Dowody epidemiologiczne powiązały skażoną paszę z ogniskami epidemii wirusa afrykańskiego pomoru świń w Europie i Azji – informuje Niederwerder. - Szybko rozwijające się geograficzne rozmieszczenie wirusa afrykańskiego pomoru świń nadal zwiększa ryzyko wtargnięcia do Stanów Zjednoczonych. Jeśli wirus dotrze do USA może to oznaczać szkody szacowane na 15 miliardów dolarów ze względu na straty w produkcji i zakłócenia rynku. Znaczenie zapobiegania wejściu wirusa nie można przecenić – mówi badaczka.

Artykuł Niederwerder analizuje potencjalne sposoby zmniejszenia ryzyka transmisji wirusa afrykańskiego pomoru świń poprzez bioasekurację pasz, a także fizyczne i chemiczne procesy, takie jak obróbka cieplna, czas przechowywania i przeciwdrobnoustrojowe dodatki paszowe.

 

 

Źródło: Pig Site News 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

W Europie spada liczba przypadków ASF wśród dzików

Dane dotyczące sytuacji afrykańskiego pomoru świń (ASF) w pa

Pomoc za straty spowodowane klęskami żywiołowymi l

Trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałani

Rosja niegdyś była największym importerem wieprzow

- Rosyjskie stowarzyszenie producentów trzody chlewnej przew