Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
22.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 238,50 (+ 3,02%), kukurydza CZE21 - 233,75 (+ 2,07%), rzepak MAJ21 - 595,25 (+ 5,96%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

W ostatnim okresie w Rosji z powodu ASF wybito ponad pół miliona świń

Redakcja

Około 560 000 świń zostało poddanych ubojowi w Rosji w ostatnich kilku miesiącach w związku z ogniskami afrykańskiego pomoru świń. To stanowi 2,2% rosyjskiego stada trzody chlewnej. Tak mówią oficjalne dane, które jednak nie odzwierciedlają do końca stanu faktycznego.Jak informuje portal Pig Progress, liczbę tę potwierdził Sergey Yushin, dyrektor generalny Rosyjskiego Krajowego Stowarzyszenia Mięsnego. Powiedział, że zlikwidowano  w ten sposób około 2,2% całkowitego inwentarza trzody chlewnej w Rosji. Duża część dotkniętych chorobą gospodarstw znajduje się w regionach Twer i Kursk. Wirus był również bardzo aktywny regionach Samary i Tambowa.


Okręg Bezhetsky w regionie Twer, około 300 km na północ od Moskwy, był jednym z najbardziej dotkniętych dystryktów, z co najmniej 5 dużymi gospodarstwami komercyjnymi zarażonymi w listopadzie i grudniu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) co najmniej 274 000 świń musiało zostać poddanych ubojowi w tych 5 obiektach. Gospodarstwa należą do grupy Coral, a w każdym utrzymywano około 50 000 świń.

 

Sporo ognisk odnotowano w powiatach Fatezhsky i Zheleznogorsky w regionie kurskim. Tutaj również co najmniej 5 gospodarstw komercyjnych zostało dotkniętych ASF w listopadzie i grudniu, co doprowadziło do przymusowego uboju co najmniej 125 000 świń. Gospodarstwa miały wielkość od 10 000 do 38 000 zwierząt.


Ponadto w połowie stycznia 2021 r. gospodarstwo z obsadą 12 000 sztuk w w obwodzie tambowskim zostało poddane ubojowi. Wreszcie pod koniec października 2020 r.w powiecie Bogatowskim w regionie Samara , który znajduje się ponad 1100 km na wschód od Moskwy, stwierdzono ognisko ASF z 3300 świniami.

 

Z drugiej strony, rosyjski system kontroli ASF spotkał się ostatnio z krytyką. Tamtejsi naukowcy twierdzą, że jest jasne, że nie wszystkie epidemie ASF ostatecznie trafiają do oficjalnych statystyk. Zostało to potwierdzone podczas niedawnego wybuchu epidemii w Kraju Stawropolskim, gdzie urzędnicy weterynarii odkryli 11 martwych świń w pobliżu drogi federalnej między miastami Stawropol i Astrachań. Rosyjskie organy ścigania wszczęły dochodzenie.


Naukowcy ostrzegli, że liczba ognisk ASF pozostaje wysoka, ponieważ dla wielu producentów nie ma sensu chronić ich zwierząt przed chorobą. W oświadczeniu prasowym Alexander Shvetsov, pracujący w rosyjskim federalnym centrum dobrostanu zwierząt, powiedział, że rolnicy zdają sobie sprawę, że wirus nie stanowi zagrożenia dla nich osobiście ani dla innych gatunków ich zwierząt hodowlanych, i będą domagać się odszkodowania za ubite świnie. - Dlatego, biorąc pod uwagę istniejące okoliczności, znaczne koszty potrzebne do ustanowienia i utrzymania środków bezpieczeństwa, sugerowane środki nie mają dla nich ekonomicznego sensu – stwierdził Shvetsov. Dodał, że oznacza to, że ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się ASF w Rosji w 2021 roku pozostaje wysokie.

 

Wirus ASF również trafiał na półki w sklepach. Przypadki te nie są odzwierciedlone w oficjalnych statystykach dotyczących ognisk ASF. W ciągu ostatnich kilku tygodni w różnych częściach kraju odkryto kilka partii produktów zawierających genom ASF. Na przykład w republice Baszkirii prawie 688 kg mięsa z genomem ASF zostało rozprowadzonych do regionalnych sprzedawców detalicznych. Produkty zostały podobno dostarczone przez producenta wieprzowiny z Biełgorodu. Nie wiadomo, ile skażonych produktów konsumowali mieszkańcy, ale Rosselhoznadzor poinformował, że 511 kg produktów zostało zniszczonych przez spalenie. Podobny przypadek miał miejsce w regionie Rostowa, gdzie genom ASF został odkryty w partii kiełbas.

 

 


Źródło: Pig Progress

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Rozpoczęły się oficjalne rozmowy niemiecko-chiński

Federalna minister rolnictwa Julia Klöckner i jej chiński od

Strefa czysta i brudna w gospodarstwie. Dla małych

Naprędce wdrożone rozporządzenie Komisji Europejskiej ustana

Drastyczne tempo likwidacji polskiej hodowli świń.

W pierwszym kwartale 2021 r., głównie z powodu nieopłacalnoś