Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
09 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8208 EUR EUR - 4.5414 GBP GBP - 5.2393 DKK DKK - 0.6106
Archiwum
09.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 212,75 (+ 0,47%), kukurydza CZE21 - 217,00 (+ 0,81%), rzepak MAJ21 - 510,50 (- 0,44%) [euro/tona] +++ +++ +++ 09.04.2021 13:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,70 zł/kg, średnia: 6,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Od półtora roku w strefie niebieskiej. Jak długo można sprzedawać świnie po zaniżonej cenie?

Redakcja

Różnica cen skupu w strefie niebieskiej i czerwonej sięga ponad 50 groszy za kg żywca. Zważywszy na obecną sytuację rynkową, zmiana strefy z niebieskiej na czerwoną może uchronić wielu producentów przed bankructwem.

 

- Mam konkretne pytania od rolników z Warmii i Mazur. W powiecie bartoszyckim wystąpiły ogniska ASF-u nr 5, 9, 44. Miało to miejsce w sierpniu 2019 r. Do dzisiaj nikt nie zdjął strefy niebieskiej w tym powiecie. Tam rolnicy sprzedają trzodę chlewną po bardzo zaniżonych cenach. Jak długo może trwać taki precedens, że lekarz krajowy nie ściąga takiego obostrzenia. Jeżeli jest strefa niebieska, to ceny w tej strefie automatycznie spadają. Oczekuję zdecydowanego sprawdzenia tej informacji, dlaczego w powiecie bartoszyckim tak długo utrzymywana jest ta strefa i nikt jej nie chce zdjąć – mówił w styczniu podczas sejmowej komisji rolnictwa poseł Zbigniew Ziejewski. 

 

Problem utrzymywania strefy niebieskiej w pięć powiatach województwa warmińsko-mazurskiego podjęła również jeden ze związków rolniczych. - Nasza organizacja zwracała wielokrotnie uwagę na trudności ze skupem żywca wieprzowego w strefach niebieskich. Działając w ramach Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF wnioskowaliśmy o występowanie z wnioskami do Komisji Europejskiej w sprawie znoszenia stref niebieskich już po trzech miesiącach od daty zlikwidowana ogniska zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi. W 2020 roku udało się znieść strefy niebieskie w 150 gminach, co jest niewątpliwie sukcesem Inspekcji Weterynaryjnej oraz rolników, którzy podnieśli poziom zabezpieczenia epizootycznego w swoich chlewniach – pisze w sprawie rolników z Warmii i Mazur Aleksander Dargiewicz – prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej „Polpig”.

 

We wnioskach ze spotkania Porozumienia z GIW z dnia 25 listopada 2020 roku w punkcie 6 zapisano: „Zarówno PLW jak i organizacje branżowe powinny wykazać inicjatywę i wskazywać strefy, które mogą być zgłaszane do KE. Wnioski kierowane do KE przez stronę rządową o zdjęcie strefy powinny być wspierane stanowiskiem organizacji branżowych, co może przyspieszyć wydawanie pozytywnych decyzji przez unijny komitet”.

 

KZP-PTCH uważa, że to słuszna droga, dlatego  organizacja zgłosiła następujące gminy z województwa warmińsko-mazurskiego o wyłączenie z obszaru zagrożenia wymienionego w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 i przeniesienie do części II załącznika ww. decyzji:

Powiat bartoszycki: gm. Bartoszyce, Bisztynek,

Powiat lidzbarski: gm. Kiwity, Lidzbark Warmiński,

Powiat ostródzki: gm. Małdyty, Miłakowo, Morąg, Łukta, Ostróda, Miłomłyn,

Powiat olsztyński: gm. Jeziorany,

Powiat olecki: gm. Olecko, Świętajno Wieliczki, Kowale Oleckie.

 

- Różnica cen skupu w strefie niebieskiej i czerwonej sięga ponad 50 groszy za kg żywca. Zważywszy na obecną sytuację rynkową, zmiana strefy z niebieskiej na czerwoną może uchronić wielu producentów przed bankructwem – argumentuje Aleksander Dargiewicz.

 

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Ponad 129 mln zł na walkę z ASF w 2021 r. Wstrzyma

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało progr

Martwe dziki leżały kilka dni. W ten sposób trudno

Padłe dziki w Jeziorze Licheńskim w Wielkopolsce leżały prze

Bruksela wprowadza wzmocnione środki bezpieczeństw

Od 21 kwietnia 2021 roku Komisja Europejska zamierza wprowad