Media obiegły informacje o tym, że wprowadzony w październiku 2020 r. zakaz polowań zbiorowych znacząco wpłynął na przyrost populacji dzika oraz tym samym zwiększyła się ilość dzików zarażonych przez afrykański pomór świń. Jednak czy taki bezpośredni wniosek i, wydawać by się mogło, bardzo logiczny jest prawdziwy? W dzisiejszym artykule przedstawiam to, co udało mi się ustalić poprzez kontakt z instytucjami i osobami bezpośrednio zajmującymi się tym problemem.
Na początku pragnę zaznaczyć, że poniższy tekst jest próbą spojrzenia na problem związku wzrostu populacji dzików i tym samym ASF z pandemią Covid-19 i ograniczeniem polowań od strony formalnej - danych statystycznych, informacji pozyskanych z jednostek zajmujących się powyższymi zagadnieniami. Wszyscy moi rozmówcy byli dalecy od wyciągania bezpośredniego wniosku, a problem jest tak ważny i delikatny, że prawie wszystkie osoby, z którymi rozmawiałam o tej sprawie prosiły o niepublikowanie swoich nazwisk.
PODSTAWA PRAWNA
Z dniem 17 października weszły w życie zmiany w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zmiany opublikowano w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1829.
Zmiana Rozporządzenia Rady Ministrów wywołała duże zamieszanie i spowodowała różne konsekwencje. Polski Związek Łowiecki do powyższych zmian ustosunkował się jednoznacznie i opublikował informację: „Zarządy kół spodziewające się większej ilości uczestników polowania powinny w tej sytuacji rozważyć ich odwołanie. Zarząd Główny zwraca uwagę na to, iż przy takich obostrzeniach praktycznie wykluczona jest możliwość organizowania polowań zbiorowych na terenie strefy czerwonej, zaś na terenie strefy żółtej możliwość ta ograniczona jest do minimum. Tyczy się to także polowań tzw. dewizowych. Decyzja co do organizacji i przeprowadzania polowań należy do zarządów kół oraz zarządców obwodów łowieckich”.
CZY MOŻNA WYCIĄGNĄĆ PROSTY WNIOSEK: ZAKAZ POLOWAŃ ZBIOROWYCH=WIĘCEJ DZIKÓW=WIĘCEJ OGNISK ASF?
Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać, a specjaliści są bardzo ostrożni z potwierdzeniem tej tezy. Aby ustalić czy można bezpośrednio powiązać wzrost częstotliwości wystąpień ASF z zakazami polowań zbiorowych, rozmawiam ze specjalistami.
LASY PAŃSTWOWE
Pierwszym miejscem, w którym mogłabym zapytać o potencjalny przyrost populacji dzików były dla mnie Lasy Państwowe. Oczywistym wydaje się, że jak szukać dzików to w lesie. Sprawa wydawała mi się bardzo prosta. W swoich wyobrażeniach miałam zadzwonić do któregoś z wybranych losowo nadleśnictw i zapytać o prostą informację: czy po wprowadzeniu zakazu polowań zbiorowych jest w lesie więcej dzików. Muszę zaznaczyć, że na co dzień nie zajmuję się ASF, ani dzikami. Temat powiązania covidowego zakazu polowań i domniemanego przyrostu populacji dzika i tym samym ognisk ASF wydał mi się na tyle ciekawy, że po prostu chciałam sprawdzić czy tak jest naprawdę.
Tak więc po pierwszym telefonie do jednego z nadleśnictw dowiedziałam się, że określenie przyrostu populacji dzika to nie wynik pojedynczych, indywidualnych obserwacji i odczuć, a policzonych sztuk. Od pracownika LP usłyszałam także, że aby określić czy populacja dzika wzrosła po wprowadzeniu zakazu polowań zbiorowych należy zestawić ilość dzików policzonych w roku poprzedzającym epidemię Covid-19 oraz w 2020. W pierwszej chwili trudno się z tym nie zgodzić. Dla zobrazowania problemu można też podać liczby upolowanych w danych latach dzików i takie otrzymałam.
Pozyskane z przykładowego nadleśnictwa dane wyglądają następująco:
Nadleśnictwo Oborniki informuje, że nadzoruje gospodarkę leśną w 10 obwodach łowieckich dzierżawionych przez 8 kół łowieckich.
Teren Nadleśnictwa Oborniki wchodzi w skład II i VII Rejonu Hodowlanego. Da wskazanych rejonów opracowane są Wieloletnie Łowiecki Plany Hodowlane na lata 2017 - 2027.
Wykonanie rocznych planów łowieckich pod względem ilości odstrzelonych dzików na terenie Nadleśnictwa Oborniki przedstawia się następująco:
2018/2019 - 702 szt.
2019/2020 - 1514 szt.
2020/2021 (stan na 31.12.2020) - 1059 szt.
Dnia 28.09.2020 Nadleśnictwo Oborniki otrzymało informację od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Obornikach o potwierdzonym wyniku dodatnim w kierunku afrykańskiego pomoru świń u dzika znalezionego w miejscowości Kowanówko. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Obornikach zorganizował poszukiwania padłych dzików w rejonie miejscowości Kowanówko w dniach: 30.09.2020, 10.10.2020, 25.10.2020. Z informacji posiadanych przez Nadleśnictwo Oborniki, nie znaleziono padłych dzików na przeszukiwanym terenie. Kolejne przeszukania zostały wstrzymane z uwagi na obostrzenia związane z Covid-19.
Pracownicy służby leśnej Nadleśnictwa Oborniki podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych dokonują lustracji terenowej – do tej pory nie znaleziono padłych dzików na lustrowanym terenie.
Czyli w roku 2020 w Nadleśnictwie Oborniki było mniej dzików niż w roku 2019. Jednak właściwie należałoby sprawdzić jak wygląda sytuacja w lasach, gdzie znajduje się więcej sztuk padłych na ASF dzików, albo na obszarze lasów całej Polski.
Dlatego z pytaniem o liczebność dzików w ostatnich latach oraz jej związek z zakazem zbiorowych polowań i ASF zwracam się do Rzecznika Lasów Państwowych. Oto czego się dowiaduję:
„Jako Lasy Państwowe posiadamy dane z inwentaryzacji i szacunków obejmujących wyłącznie obszary ośrodków hodowli zwierzyny zarządzanych przez Lasy Państwowe - a to tylko 4% wszystkich obwodów łowieckich istniejących w Polsce.
(…) liczbę dzików w całej Polsce w sezonie łowieckim 2019/2020 szacowano na 75,2 tys. osobników. Przy czym są to dane wg stanu na 10 marca 2020 r. Biorąc pod uwagę coroczny przyrost (co roku rodzi się wiele dzików), na koniec minionego roku ta liczba zapewne była inna, ale nowszych danych jeszcze nie ma. Dla porównania, wcześniejszy rocznik datowany na rok 2019, podaje, że wg stanu na 10 marca 2019 r. liczebność dzików szacowano na 71,8 tys.”.
Tak więc z uzyskanych danych trudno wyciągnąć wnioski na temat powiązania pandemii Covid-19, która rozpoczęła się w marcu 2020 r. z zakazem polowań wprowadzonym w październiku 2020 r. i wzrostem populacji dzika.
Warto wspomnieć, iż pracownik Lasów Państwowych zwraca uwagę na powielanie niekoniecznie słusznej opinii o wzrastającej liczbie dzików na podstawie obserwowania ich przy domostwach i na terenie miast. „To, że dziki są częściej widywane wcale nie musi oznaczać, że fizycznie jest ich więcej” - słyszę. - ,,W ostatnim czasie zwierzęta te stały się mniej płochliwe. Są często dokarmiane przez ludzi oraz mają łatwy dostęp do wyrzucanych przez ludzi resztek jedzenia. Dlatego widzimy je częściej. Nie musi to wcale świadczyć jednak o zwiększonej liczbie ich występowania” - komentuje liczebność dzików pracownik LP.
PAŃSTWOWA INSPEKCJA WETERYNARYJNA - WŁAŚCIWE ŹRÓDŁO INFORMACJI
Państwowa Inspekcja Weterynaryjna to jednostka, która z urzędu zobowiązana jest do podejmowania procedur związanych z występowaniem ASF. Dlatego kontakt z jednym z wojewódzkich inspektorów wydał mi się najodpowiedniejszy. Mój rozmówca twierdzi, że byłby daleki od wyciągania tytułowego wniosku. Sugeruje przyjrzenie się sprawie przez pryzmat poszczególnych województw. Mówi, że np. w województwie wielkopolskim ASF nie występuje od kilku miesięcy, natomiast w województwach warmińsko-mazurskim i lubuskim sytuację określa jako „bardzo dynamiczną”.
Na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej znajduje się mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami (zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2021/15 z dnia 7 stycznia 2021 r.).
Poniżej stan na dzień 8.01.2021 r.
Źródło: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/
W wybranym wyszukiwaniu uwzględniono ogniska ASF u świń oraz przypadki ASF u dzika. Mapę z podobnymi danymi przedstawiam poniżej. Na rycinie zaznaczono sytuację ognisk ASF u świń i przypadki ASF u dzików w roku 2019. Porównując obie mapy możemy stwierdzić jak dramatycznie zmieniła się sytuacja.
Źródło: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/
Liczbę ognisk ASF można śledzić na bieżąco, korzystając z rządowego portalu: https://bip.wetgiw.gov.pl/
Inspekcja Weterynaryjna podaje nawet dokładne wytyczne „JAK POSTĘPOWAĆ PO ZNALEZIENIU PADŁEGO DZIKA”.
- Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
- Powstrzymać się od dotykania zwłok dzikai pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
- Należyzgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).
- Należy pamiętać, że osoba, która:
- miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;
- znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.
JAK SYTUACJA POSTRZEGANA JEST PRZEZ POLSKI ZWIĄZEK ŁOWIECKI?
Ostatnia rozmowa jaką prowadzę to przedstawiciel okręgowego PZŁ. To, czego się dowiaduję jest najciekawsze i najbardziej bliskie rozwinięcia niniejszego tytułu. Oczywiście osoba, z którą rozmawiam również prosi o anonimowość.
Łowczy mówi, ze problem dzików i ASF jest problemem bardzo złożonym i niełatwym w prostych wnioskach i rozwiązaniach, ograniczenie polowań w poszczególnych strefach dla województw, gdzie ASF nie występuje nie jest dobre dla całej gospodarki łowieckiej, gdyż skutki nadmiernego przyrostu wszystkich zwierząt łownych nie będą dobre też dla samego lasu. Opowiada o dużej ilości znajdowanych padłych i konających dzików oraz o tym jak to wygląda i jaką stanowi trudność. Jego zdaniem należałoby postawić na edukację. Zwraca uwagę na to, że kampanie telewizyjne zajmują się profilaktyką Covid-19, bo życie ludzkie jest najważniejsze. Nie mówi się np. o konieczności dezynfekcji obuwia i odzieży osób wchodzących na teren lasu. Podczas krzyżowania się dróg ludzi z drogami migracji dzików jest to konieczne.
Dowiaduję się też o patogenie roślin Fusarium, rozwijającym się na kolbach kukurydzy. U dzików, które zjadają kolby razem z rozwiniętym grzybem następuje wcześniejsze dojrzewanie płciowe. Dlatego też ten czynnik może przyczynić się do wzrostu ich populacji. Łowczy spotkał już kilkumiesięczne prośne loszki.
Zakaz polowań zbiorowych w znaczący sposób przyczynił się do braku wpływów do budżetu PZŁ, zwłaszcza z tych dewizowych, a Polski Związek Łowiecki cały czas jest odpowiedzialny za wyrządzanie szkód powodowanych przez zwierzynę łowną. Chociaż jest to wątek poboczny, zakaz prowadzenia polowań zbiorowych w znaczący sposób przyczynia się do trudnej sytuacji finansowej PZŁ.
Dowiaduję się też o znacznym spadku cen skupu dziczyzny. W poprzednich latach np. cena skupu kilograma jelenia wynosiła 10 zł, teraz 4 - mówi mi myśliwy.
Trwają rozmowy zarządu PZŁ z rządem na temat możliwości zniesienia zakazu polowań zbiorowych, także ze względu na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem ASF.
Okres godowy u dzików, zwany w gwarze myśliwskiej huczką lub lochaniem, przypada w Polsce na okres zimowy - od listopada do stycznia, a potomstwo wydawane jest na świat zasadniczo w marcu, kwietniu lub maju. Przepisy związane z ograniczeniem polowań zbiorowych weszły w życie w październiku. Dlatego na tytułowe wnioski należy jeszcze zaczekać.
Linki:
- https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/gus-lesnictwo
- https://www.pzlow.pl/wazne-informacje-nt-polowan-zbiorowych-nowe-obostrzenia-juz-od-soboty/https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce
- https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce
- http://www.wiw.poznan.pl/afrykanski-pomor-swin
- http://www.zielonagora.pzlow.pl/images/stories/Pliki/2020/Biezace/Aktualnosci/ASF/Rozp_poz_2872_z_dn_10_12_2020r_w_sprawie_odstrzalu_sanitarnego_na_terenie_woj_lubuskiego.pdf

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Wszystkie artykuły autora
Może zainteresuje Cię również:
W Europie spada liczba przypadków ASF wśród dzików
Dane dotyczące sytuacji afrykańskiego pomoru świń (ASF) w pa
Pomoc za straty spowodowane klęskami żywiołowymi l
Trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałani
Rosja niegdyś była największym importerem wieprzow
- Rosyjskie stowarzyszenie producentów trzody chlewnej przew
Czy komary mogą przenosić ASF? Wyniki najnowszych
W najnowszych badaniach naukowcy z Chin sprawdzili, czy koma
Nie będzie premii za lochy w odstrzałach planowany
Na początku lutego br. ukazało się w Dzienniku Ustaw długo w
W tym roku w Rumunii odnotowano ponad 400 ognisk A
W bieżącym roku w Rumunii stwierdzono już 402 ogniska ASF (s
Ponad 129 mln zł na walkę z ASF w 2021 r. Wstrzyma
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało progr
Rolnik na kwarantannie jak trendowaty. Weterynarz
Pani Ewie z woj. świętokrzyskiego wyprosiła się maciora. Pro
Martwe dziki leżały kilka dni. W ten sposób trudno
Padłe dziki w Jeziorze Licheńskim w Wielkopolsce leżały prze
Bruksela wprowadza wzmocnione środki bezpieczeństw
Od 21 kwietnia 2021 roku Komisja Europejska zamierza wprowad
Czy szczepionki na COVID-19 dla zwierząt mają sens
Rosja poinformowała, że jako pierwsza na świecie utworzyła i
W Chinach znów narasta problem ASF. Szansa na podw
Źródła branżowe i analitycy twierdzą, że fala epidemii afryk
W sumie bez zaskoczenia. Nowe badania potwierdzają
Nowa publikacja w czasopiśmie Animals podsumowuje możliwość
Wybijają, bo takie są metody zwalczania chorób. Li
Niektórzy zastanawiają się dlaczego wybijane jest stado świń
Zieloni nalegają na społecznie akceptowalne ograni
Grupa parlamentarna Zielonych w Dolnej Saksonii apeluje o ws
Kiedy odstępstwa od badań laboratoryjnych świń w k
Główny Lekarz Weterynarii informuje, że we współpracy z prze
Powiaty kaliski, pleszewski i koniński uwolnione z
Po długim oczekiwaniu, dzisiaj w końcu pojawił się stosowny
Rolnicy mają dość kontroli urzędników. Gospodarze
- Dość szkodliwych kontroli w polskich gospodarstwach. Apelu
Rolnik od miesięcy nie generuje żadnego dochodu. P
Rolnik prowadzący dział specjalny produkcji, pomimo znacznyc
Ukraina uzna polską regionalizację względem ASF?
Główny lekarz weterynarii ,Bogdan Konopka, przedstawił postu
Rolnicy od kilku lat czekają na pieniądze za sprze
Od momentu wystąpienia na terenie kraju wirusa ASF, którego
Powiat kaliski nadal w strefie niebieskiej. Rolnic
- Unia ponoć się zgodziła się na zniesienie stref ASF w powi
Z powodu ASF Niemcy straciły już 1,3 mld euro. Psy
W Meklemburgii-Pomorzu Przednim w tropieniu martwych dzików
ASF: Czasami nawet małe uchybienie może zakończyć
- Potwierdzenie pierwszego ogniska ASF w 2021 roku w Lubuski
Rząd w Pekinie zapewnia, że odbudowuje stado trzod
Ministerstwo Rolnictwa Chin poinformowało, że stado loch nie
W Rosji bagatelizują obecność ASF. Kwitnie eksport
Rosja stara się wzmocnić obecność swojej wieprzowiny na rynk
Potężne ognisko ASF w Lubuskiem. Do likwidacji bli
Niestety, ale potwierdziły się wczorajsze doniesienia o wykr
Mała hodowla świń umiera. Idziemy w kierunku model
- Od pięciu lat słyszymy, że gospodarstwa rodzinne są ważne.
Koronawirus w dużej niemieckiej rzeźni. Cieszą się
W rzeźni Weidemark Fleischwaren w gminie Sögel w Dolnej Saks
Weterynaria nadal twierdzi, że wina za ogniska ASF
- Najczęstszą przyczyną ognisk były uchybienia w codziennym
Podejrzenie pierwszego ogniska ASF w tym roku. To
Niestety, ale mamy prawdopodobnie pierwsze ognisko ASF w tym
Rabobank: ASF jest nadal głównym czynnikiem kształ
- Po potwierdzeniu wybuchu ASF w Niemczech we wrześniu 2020
Przedłużenie zasiłku opiekuńczego dla ubezpieczony
Od 15 do 28 marca 2021 r. ponownie przysługuje za
Niemiecka rzeźnia Vion zamknięta po zakażeniach ko
Niemieckie media podały w piątek, że Grupa Vion musiała wstr
To ASF doprowadził do pandemii COVID-19?
Najnowsza teoria łączy ze sobą dwie pandemie: świńskiego wir
ASF we Frankfurcie nad Odrą
Krajowe Laboratorium Referencyjne potwierdziło obecność afry
Nielegalne szczepionki winne mutacji wirusa ASF. C
Chiński resort rolnictwa ogłosił w tym tygodniu, że zamierza
Myśliwi oceniają przydatność szybkiego testu na AS
Polski Związek Łowiecki wraz z Głównym Inspektoratem Weteryn
ASF ponownie atakuje w Chinach
Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało we wtorek, że
Rolnicy z Pomorza chcą się spotykać i dyskutować.
– Problemy, które nasilają się z każdym miesiącem dotyczą pr
Nieoprocentowane pożyczki dla producentów świń na
ARiMR wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spł
Koronawirus w zakładach mięsnych w Niemczech i Bel
Spora grupa pracowników niemieckiego zakładu mięsnego Westfl
ASF zagraża wyginięciem 11 gatunków świń
Na obszarze Azji, gdzie ASF zbiera swoje żniwo od 2018 roku,
W ostatnim okresie w Rosji z powodu ASF wybito pon
Około 560 000 świń zostało poddanych ubojowi w Rosji w ostat
Czy zostanie wznowiona pomoc na wyrównanie utracon
Resort rolnictwa rozważa możliwość wznowienia pomocy na wyró
Ponad 600 przypadków ASF wśród dzików w 2021 r.
Minęły dopiero dwa miesiące bieżącego roku, a na terenie Pol
Chiny: ogromne zanieczyszczenie wody przez ASF
Zakaz skarmiania odpadami kuchennymi świń w związku z walką
Przedłużony termin składania wniosków o wsparcie n
Do 29 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw
Polski zespół naukowy pracuje nad szczepionką na A
Od 2017 r. polscy naukowcy pracują nad szczepionką na ASF. W
W tym roku będzie mniej pieniędzy na walkę z ASF
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło na ter
Wzrost cen skupu trzody chlewnej w Niemczech to kw
Wysokie ceny paszy, ograniczenia z powodu ASF oraz Covid-19
Co niszczy polskich drobiarzy? Niskie ceny żywca,
Miniony rok był najcięższym dla polskiego drobiarstwa w jego
Wołowina z Australii przyczyną pandemii COVID-19?
Naukowcy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podtrzymali sta
Powiat piotrkowski w żółtej strefie ASF. Trwa dorz
Nie słabnie moc afrykańskiego pomoru świń, który w najlepsze
Niemcy, pomimo ASF-u, nadal eksportują wieprzowinę
Pomimo wykrytych kilkuset przypadków ASF u dzików, Niemcy na
Chciał zapobiec roznoszeniu ASF-u. Stanął przed są
Blisko rok temu grupa rolników z Michałem Kołodziejczakiem n
Chiny: Mięso z kurczaka nośnikiem koronawirusa?
Do tej pory chińskie władze „walczyły” z rzekomym nośnikiem
„Korona” rolnika nie tyka
Rolnicy byli grupą zawodową, która w 2020 r. w najmniejszym
Pół tony rumuńskiego mięsa z ASF trafiło do Niemie
W niemieckim powiecie Offenbach celnicy odkryli duże ilości
Co z polskimi badaniami nad szczepionką na ASF?
Od kilku lat badania nad szczepionką na ASF prowadzi Państwo
Pomoc finansowa dla hodowców świń do wygaśnięcia e
W związku ze złą sytuacja na rynku trzody chlewnej, Lubelska
Chiny: mutacja ASF przez nielegalne szczepionki
Jak podaje agencja Reuters, na chińskich fermach zidentyfiko
Od półtora roku w strefie niebieskiej. Jak długo m
Różnica cen skupu w strefie niebieskiej i czerwonej sięga po
Francja: spada produkcja wołowiny i liczba krów ml
We Francji spodziewane jest ograniczenie produkcji wołowiny
Sytuacja na niemieckim rynku wieprzowiny jest nada
W ciągu ostatniego tygodnia nadwyżka świń rzeźnych w Niemcze
Śmierć współmałżonka? Pomoc covidowa nie przysługu
„Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych COVID-19” nie pr
Dlaczego ministerstwo rolnictwa wspiera tucz hotel
- Pomoc publiczna powinna być ukierunkowana tylko dla podmio
Chiny: duże firmy kwitną dzięki ASF
Najświeższa analiza przygląda się, jak duży wpływ na ceny wi
Ukraina objęła woj. zachodniopomorskie zakazem imp
Decyzją z dnia 13 stycznia 2021 r. strona ukraińska rozszerz
Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS przed
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że 
Pandemia: agresywne szczury w centrach miast
W czasie lockdownu w dużych miastach na całym świecie wielu
Niemiecka wieprzowina wraca na rynki trzecie? Na p
Od czasu pojawienia się pierwszych przypadków wirusa ASF we
Niemcy będą mogli utrzymywać świnie na wolnym wybi
Szefowie ministerstw rolnictwa poszczególnych landów w Niemc
Polska outsiderem w gronie unijnych państw walcząc
W ubiegłym roku na terenie Unii Europejskiej odnotowano ok.
Chiny wstrzymują import wieprzowiny z brazylijskie
Chiny zawiesiły import wieprzowiny z wiodącego zakładu Auror
Rolnicy z Brandenburgii domagają się radykalnego o
Związek rolników LBV w Brandenburgii apeluje o rozszerzenie
Bunt narasta. Rolnicy żądają wstrzymania egzekucji
Agro Unia nalega, by premier natychmiast wprowadził przepisy
Na granicy województw powstało 34 km ogrodzenia. M
Zakończono prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Ś
Rząd ma czas. Opóźnia się pomoc dla hodowców świń
Hodowcy trzody chlewnej otrzymują pisma, w których są inform
Fałszywy alarm. Padły dzik pod Berlinem bez ASF-u
Niemieckie Krajowe Laboratorium Referencyjne nie potwierdził
ASF u bram Berlina. Zaraza idzie na zachód
Dzisiaj niemieckie media podały informację o podejrzeniu wir
ASF na duńskiej fermie w Rumunii. Nie pomogły najw
Około 30 000 sztuk trzody chlewnej ma zostać poddanych ubojo
ASF jako system połączonych stref interesów. Na kr
- Bardzo ważnym elementem strategii było to, iż określiliśmy
Utylizacja świń po ogniskach ASF pochłonęła już se
Utylizacja świń z ognisk afrykańskiego pomoru świń to ogromn
Chiny wstrzymały import wieprzowiny z brazylijskie
Chiny zawiesiły import wieprzowiny z brazylijskiego zakładu
Holandia: Nieudana próba obarczenia hodowców świń
Szansa, że SARS-CoV-2 rozprzestrzeni się na fermach świń,
To nie był rok świni. ASF, Covid-19 i Piątka dla z
- Trudno się zgodzić z chińskim kalendarzem według którego 2
Przedłużenie okresu wypłaty zasiłku opiekuńczego d
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że 
Polsus spotkał się z ministrem rolnictwa. Przedsta
Przed świętami przedstawiciele PZHiPTCh „Polsus” spotk
Chiny: opinia konsumentów o ASF wpływa na ceny mię
Rynek mięsa w Chinach doświadcza dynamicznych zmian pod wpły
Paszarnia daje idealne warunki do rozprzestrzenian
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) mógłby zostać szeroko
Prawie siedem lat walki z ASF. 20 mln zł na zakup
Polski Związek Łowiecki w ramach przedsięwzięcia „Ograniczen
Agencja wypłaciła dotychczas 1,19 mld zł pomocy co
Trwają wypłaty pieniędzy dla gospodarstw rolnych szczególnie
Do 100 tys. dofinansowania na ochronę przed ASF. S
Od 31 grudnia 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacj
Rolnicy są wzywani do zwrotu pieniędzy z tarczy an
- Od kilku dni otrzymuję telefony od różnych osób. Sam na po
Pomoc rządowa preferuje wielkie ,,korporacje produ
Połączenie rozliczenia pomocy covidowej z programem wyrównan
Zatrudnia 23 osoby na ZUS-ie. Otrzymał pomoc rządo
- Właśnie otrzymałem pomoc covidową na kwotę 23 800 zł.
PIR: Do Polski jadą niemieckie tuczniki po 2,50 zł
Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do Głównego Lekarza Wete
Masz mniej niż 21 świń? Pomocy covidowej od państw
Producenci świń w cyklu otwartym mogą składać wnioski o pomo
ASF w woj. zachodniopomorskim. Zakażone dziki przy
Jak podaje Radio Szczecin, wirus ASF został po raz pierwszy