Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt zatwierdziła status obszaru wolnego od ASF dla Belgii

Redakcja

Po zniesieniu przez Komisję Europejską stref zamkniętych na południu Walonii, Belgia odzyskała status kraju wolnego od ASF na poziomie międzynarodowym. 21 grudnia 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) potwierdziła ten status. Belgowie cieszą się, że ich wieprzowina może powrócić na intratne rynki w Azji, co pozwoli uniezależnić się od sytuacji na rynku trzody chlewnej w Niemczech.

 

 - To ułatwi światowy handel belgijską wieprzowiną i innymi produktami wieprzowymi. Biorąc pod uwagę znaczenie dobrze funkcjonującego handlu międzynarodowego, dla belgijskich hodowców świń jest to oczywiście bardzo dobra wiadomość - mówi Bart Vergote z General Farmers Syndicate (ABS). - W końcu ceny krajowe w dużym stopniu zależą od tego, co dzieje się na rynkach europejskich. Są one coraz bardziej zakłócane przez niedawny wybuch ASF w Niemczech. Po wykryciu pomoru  niemieckie mięso nie może już trafiać do Azji, a rynek europejski jest teraz nasycony niemiecką nadpodażą, co skutkuje bezprecedensowo niskimi cenami dla naszych hodowców trzody chlewnej. Przywrócenie międzynarodowego statusu kraju wolnego od ASF przez OIE powinno teraz umożliwić szybkie wznowienie negocjacji z krajami trzecimi w sprawie zniesienia obecnych embarg na belgijską wieprzowinę – wyjaśnia Vergote.

 

- Zatwierdzenie statusu wolnego od ASF przez OIE jest impulsem dla naszej hodowli świń w tych trudnych czasach - mówi Wouter Wytynck, doradca ds. Hodowli zwierząt w Dziale Badawczym Boerenbond. - To sprawi, że w krótkim okresie będziemy mniej zależni od cen w Niemczech. Jest to również ważne dla ożywienia rynku, które, miejmy nadzieję, rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 r. – dodał.  - Faktem jest, że zajmie trochę czasu, zanim wieprzowina będzie mogła trafić do Chin, ale będziemy ciężko pracować, aby osiągnąć to tak szybko, jak to możliwe - zadeklarował Wytynck.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Chiny napędzają globalny popyt na wieprzowinę. Duń

Rzeźnia Danish Crown spodziewa się w tym roku zwiększonego p

Import wieprzowiny do Ukrainy spadł o 32%. Polska

Według danych Państwowej Służby Celnej Ukrainy wolumen impor

Holenderskie problemy z eksportem wieprzowiny do C

Rzeźnia Van Rooi Meat z Helmond od zeszłego tygodnia ubija m