Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Rosja: Gryzonie przeniosły ASF. Zutylizowano 17 tys. świń

Redakcja

Rosja od ponad dekady toczy walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF). W 2020 roku większość przypadków wystąpiła u dzików i w hodowlach przydomowych. Tym razem jednak wirus uderzył w fermę przemysłową, gdzie zabito 17 tys. świń.

 

Jak podaje portal Pig Progress, niedawno rosyjski nadzór weterynaryjny Rosselhoznadzor potwierdził ognisko wirusa na farmie Severny Klyuch w regionie Samara. Wg portalu był to jeden z nielicznych przypadków w tym roku, kiedy wirus uderzył w przemysłową fermę świń w Rosji.

 

Severniy Klyuch musiał wybić połowę swojej populacji świń - około 17 000 zwierząt.  - Zwolnione jednostki produkcyjne mogą zostać przystosowane do hodowli krów mlecznych - powiedział lokalnej prasie główny lekarz weterynarii Sergey Denshikov. Stwierdził, że najprawdopodobniej ASF został sprowadzony na farmę przez gryzonie podczas ich sezonowej migracji. - Wybuch miał miejsce lokalnie, w jednym budynku. Wyklucza to wersję zanieczyszczenia paszy. W przeciwnym razie ASF pojawiłby się jednocześnie wśród całej populacji świń – dodał Denshikov

 

Pomimo tej wiadomości komercyjne fermy trzody chlewnej skutecznie chronią się przed chorobą. Według Jurija Kowalowa, przewodniczącego Rosyjskiego Związku Producentów Wieprzowiny (RUPP), większość problemów  dotyczy małych, przydomowych ferm. - Tak, mamy epidemię na farmie Severny Klyuch, ale nadal nie jest to taka skala, jaką mieliśmy w przeszłości - powiedział. -Gospodarstwa, które produkują od 3000 do 5000 ton wieprzowiny rocznie i z reguły to kompleksy o takiej wydajności są najbardziej narażone na wybuchy ASF, ponieważ nie mają wysokiego poziomu bioasekuracji. Jeśli chodzi o skalę produkcji, są blisko gospodarstw przydomowych i nic dziwnego, że ASF wpływa na nie jako pierwszy – wyjaśnił Kowalow.

 

Gospodarstwa komercyjne, takie jak Severny Klyuch, stanowią obecnie 5% produkcji wieprzowiny w Rosji. Kovalev powiedział, że w przyszłości będą musieli zainwestować w bezpieczeństwo, poprawę kosztów i genetykę, inaczej zostaną wypchnięci z rynku.

 

Ponadto Rosselhoznadzor niedawno odkrył w regionie Woroneża partię kiełbas zawierających genom ASF. W tej części kraju odnotowano kilka ognisk ASF w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ale nadal nie ma informacji o tym, w jaki sposób ASF trafił do wędlin.

 

W Rosji stale znajdują się produkty mięsne zawierające genom ASF. Jak podaje Rosselhoznadzor, w większości przypadków produkty nie zawierają żywego wirusa, co oznacza, że ​​nie stanowią zagrożenia.

 

Ponadto jakiś czas temu Rosselhoznadzor poinformował, że ASF został znaleziony w 2 zakładach mięsnych w regionie Woroneża. Na początku października ASF wykryto na farmie świń Kalackeevsky, gdzie cała populacja świń licząca 36 000 zwierząt została poddana ubojowi. Władze regionalne dokonały również uboju 1200 świń w lokalnych przydomowych fermach świń, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się choroby.

 

 

Źródło: Pig Progress

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Rolnicy z Pomorza chcą się spotykać i dyskutować.

– Problemy, które nasilają się z każdym miesiącem dotyczą pr

Nieoprocentowane pożyczki dla producentów świń na

ARiMR wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spł

ASF zagraża wyginięciem 11 gatunków świń

Na obszarze Azji, gdzie ASF zbiera swoje żniwo od 2018 roku,