Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Nieudolna „walka” z ASF. Sankcje dla rolników, a dla dzików ochrona

Redakcja

- Powiedziałem ostatnio powiatowemu lekarzowi weterynarii, że jak teraz znajdę dzika martwego, a znalazłem w swoim polu, to udam że go nie widzę. Pojawiły się tylko problemy. Po co rolnicy mają sobie szukać kłopotów? Całe szczęście, że z tego powodu nie zatrzymano mi sprzedaży zbóż. Takie są konsekwencje tego wszystkiego, a my mówimy o wielkiej walce – mówił podczas wczorajszego spotkania Porozumienia Rolniczego Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

 

- Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych już od 2014 r. pisze do kolejnych ministrów rolnictwa co należy zrobić z afrykańskim pomorem świń. A co robimy? My cały czas mówimy „walka”. Medialnie jest to dobrze odbierane, ale z kim my walczymy? Ja odbieram to w ten sposób, że my walczymy z rolnikami. Dlaczego te branże są tak istotne i ważne? Jako producenci zboża martwimy się tym, że produkcja zwierzęca jest wykańczana. Za chwilę my będziemy siedzieć na kupach zboża. Już wiele razy pisaliśmy o zakazie importu zbóż spoza Unii Europejskiej. Po co ta walka, kiedy my na własne życzenie i za własne pieniądze kupujemy ten ASF, importujemy go i rozwozimy po kraju? Inna sprawa, że tam nie trzyma się standardów jeśli chodzi o stosowanie środków ochrony roślin. Z jednej strony my musimy, a tamci nie muszą i jeszcze mówimy, że to ma być w interesie zdrowia polskiego konsumenta. Jak to ma się do tej praktyki, bo ja się gubię. Jako producent kukurydzy mam kłopoty z dzikami. A co robimy z rolnikami hodującymi świnie? Nakładamy na nich sankcje różnego rodzaju. Dziki wpadają na plażę, atakują dwa psy, dziki wchodzą na ośrodki wypoczynkowe, dziki chodzą po miastach, a my się zachwycamy i puszczamy filmiki jak fajnie jest. A z drugiej strony słyszę, że my podejmujemy walkę. Z kim my podejmujemy walkę? W tej chwili o 450 proc. jest przekroczony poziom i stan dzików w stosunku do łowisk. Coś trzeba z tym zrobić. Inne kraje sobie z tym poradziły, my niestety nie potrafimy. Na posiedzeniu rady gminy powiedziałem powiatowemu lekarzowi weterynarii, że jak teraz znajdę dzika martwego, a znalazłem w swoim polu, to udam że go nie widzę. Pojawiły się tylko problemy. Po co rolnicy maja sobie szukać kłopotów? Całe szczęście, że z tego powodu nie zatrzymano mi sprzedaży zbóż. Takie są konsekwencje tego wszystkiego, a my mówimy o wielkiej walce. Skończmy w końcu mówić o walce, a skupmy się na redukcji przyczyn – apelował Tadeusz Szymańczak do obecnego na spotkaniu ministra rolnictwa.

 

3.8888888888889 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (18 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Rolnicy z Pomorza chcą się spotykać i dyskutować.

– Problemy, które nasilają się z każdym miesiącem dotyczą pr

Nieoprocentowane pożyczki dla producentów świń na

ARiMR wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spł

ASF zagraża wyginięciem 11 gatunków świń

Na obszarze Azji, gdzie ASF zbiera swoje żniwo od 2018 roku,