Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
09 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8208 EUR EUR - 4.5414 GBP GBP - 5.2393 DKK DKK - 0.6106
Archiwum
09.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 212,75 (+ 0,47%), kukurydza CZE21 - 217,00 (+ 0,81%), rzepak MAJ21 - 510,50 (- 0,44%) [euro/tona] +++ +++ +++ 09.04.2021 13:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,70 zł/kg, średnia: 6,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Ministerstwo rolnictwa chce smartfonem zwalczać ASF. Czy leci z nami pilot?

Paweł Hetnał

- Dziki nie są złe, tylko musimy je mieć pod kontrolą. By ją mieć, potrzebujemy waszej pomocy – mówi Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa. W zaprezentowanym w mediach społecznościowym spocie filmowym, nowy członek kierownictwa resortu przekonuje, że konieczne jest stworzenie aplikacji, która pomoże namierzyć dziki i zlokalizować główne obszary występowania afrykańskiego pomoru świń. Dodajmy, że taka aplikacja powstała w Niemczech już blisko dwa lata temu. Forma przedstawionego materiału filmowego i sam pomysł budzą konsternację wśród rolników.

 

- Potrzebujemy aplikacji, strony lub platformy, by każdy obywatel mógł zgłosić gdy zobaczy martwego lub żywego dzika, tak by zbierane przez nas informacje były pełniejsze, a nasze służby mogły odpowiednio reagować. W czasie koronawirusa bywa, że o tym zapominamy, ale epidemie w świecie zwierząt również istnieją. ASF, czyli afrykański pomór świń, to choroba, która zagraża trzodzie chlewnej, ale również dzikom. Jest nieuleczalna – mówi Anna Gembicka. Ministerstwo w swoim przekazie prosi o opracowanie aplikacji, którą użytkownik będzie mógł przesłać zdjęcie napotkanego dzika, swoja lokalizację i napisać jaką liczbę zwierząt spotkał. – W ten sposób będziemy wiedzieć, gdzie najczęściej występują padłe dziki i gdzie są największe źródła epidemii – wyjaśnia Gembicka. – Pomóżcie nam chronić przyrodę i sprawić, byśmy tylko w lesie spotykali dzika i to zdrowego – apeluje wiceszefowa resortu rolnictwa.

 

Dodajmy tylko, że już 1 lutego 2019 r. informowaliśmy o tym, że dokładnie taka sama aplikacja została opracowana w Niemczech. Pisaliśmy o tym tutaj – kliknij.

 

Zaprezentowany przez ministerstwo spot chwilami może budzić konsternację. Żeby nie brnąć dalej, oddajmy głos komentującym internautom:

 

Tyle, że dziki są praktycznie wszędzie. Nie trzeba aplikacji do tego. Wystarczy pojechać 5 km od każdego miasta, albo do centrum Olsztyna. Albo pogadać z dowolnym myśliwym...

 

Po co ta aplikacja? Rozumiem że po to aby po zlokalizowaniu ubić dziki? We wniosku eplus niech rolnicy zaznaczają gdzie widzieli dzika

 

I jak tu myśleć o rozwoju o kredycie na budowę obory ? Skoro takie elyty siedzą i piastują najwyższe stanowiska w ministerstwie rolnictwa.

 

Rzucamy wyzwanie wam jako rolnicy. Znajdźcie kogoś kompetentnego na swoje miejsca... Możemy pomóc jakby co, ale uważam, że jesteście chociaż po szkole średniej więc burze mózgów macie opanowaną. Z pozdrowieniami dla ministra Grzegorza Pudy. Odezwij się czasem pan, nie bijemy.

 

Tylko przypomnę szanownemu ministerstwu o tym ile dzików zostało odstrzelonych w Niemczech w 2020 roku. Jest to liczba 881 886 sztuk. I tak się walczy z tą chorobą. Odstrzałem. Nie aplikacją.

 

Wam się wszystko w głowach pomieszało od tego ASF-u czy innej pandemii? Jeśli naprawdę dzika mamy oglądać tylko w lesie potrzebne są strzelby myśliwskie, a nie aparaty fotograficzne i aplikacje komputerowe - takie to skomplikowane?

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Ponad 129 mln zł na walkę z ASF w 2021 r. Wstrzyma

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało progr

Martwe dziki leżały kilka dni. W ten sposób trudno

Padłe dziki w Jeziorze Licheńskim w Wielkopolsce leżały prze

Bruksela wprowadza wzmocnione środki bezpieczeństw

Od 21 kwietnia 2021 roku Komisja Europejska zamierza wprowad