Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 stycznia 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7507 EUR EUR - 4.5468 GBP GBP - 5.1516 DKK DKK - 0.6112
Archiwum
27.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 231,00 (+ 0,54%), kukurydza MAR21 - 215,50 (+ 0,23%), rzepak LUT21 - 444,75 (+ 1,43%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.01.2021 13:12 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,40 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Polowania zbiorowe zabronione. Będzie więcej dzików z ASF i kłopoty z wypłatą odszkodowań za szkody łowieckie

Redakcja

Obostrzenia związane z koronawirusem sprawiają, że obowiązujące przepisy zakazują zgromadzeń powyżej pięciu osób, a tym samym myśliwi nie mogą przeprowadzać polowań zbiorowych. Niesie to duże konsekwencje dla rolników. Łowczy będą mieli ograniczone możliwości ograniczenia populacji dzików, które są głównym wektorem ASF. Zakaz zgromadzeń to również kłopoty z wypłatami odszkodowań za szkody łowieckie oraz realizacją rocznych planów łowieckich.

 

Zarząd Główny PZŁ poinformował, iż w dniu 23 października 2020 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1871 przepisy zmieniające rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znowelizowano m.in. przepisy § 28 ust. 1 i 9, które od dnia 24 października 2020 r. mają następujące brzmienie:

  1. Do odwołania zakazuje się organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631), z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1, art. 22 ust. 1 albo decyzji, o której mowa w art. 26b ust. 1 tej ustawy, przy czym:

1) maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 5;

2) odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

  1. Do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:

1) spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;

2) imprez i spotkań do 20 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie.

 

Wobec przywołanych regulacji Zarząd Główny PZŁ stoi na stanowisku, że od dnia 24 października 2020 r. polowania zbiorowe są, aż do odwołania, całkowicie zakazane. W ramach znowelizowanych przepisów Rada Ministrów podzieliła bowiem wszelkie zgromadzenia ludzkie na dwie grupy tj. na te polegające Prawu o zgromadzeniach oraz pozostałe. Limit pięciu osób uczestniczących w zgromadzeniu dotyczy jedynie zgromadzeń w rozumieniu ustawy – Prawo o zgromadzeniach, którymi polowania zbiorowe nie są. Oznacza to, że polowania zbiorowe, jako stanowiące zgromadzenia inne niż te regulowane Prawem o zgromadzeniach, są zakazane niezależnie od ilości uczestników. Polowania zbiorowe nie mieszczą się też w żadnym z wyłączeń opisanych w § 28 ust. 9 pkt 1 i 2 znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów.

 

Zarząd Główny PZŁ ma przy tym pełną świadomość bardzo poważnych konsekwencji powyższych regulacji dla kół łowieckich przede wszystkim w kontekście wykonywania założeń budżetowych związanych z wypłatami odszkodowań za szkody łowieckie oraz realizacji rocznych planów łowieckich.

 

Zakazem polowań są zaniepokojeni rolnicy, którzy już martwią się o szkody wyrządzone w uprawach przez dziką zwierzynę, a także właściciele trzody chlewnej.  - Myśliwi są na pierwszej linii frontu w walce z ASF. Brak możliwości wykonywania polowań zbiorowych może w bardzo niebezpieczny sposób wpłynąć na dalsze rozprzestrzenianie się wirusa - zwraca uwagę Mikołaj Jakubowski, przewodniczący ZO PZŁ w Poznaniu w wypowiedzi dla Głosu Wielkopolski. - Koła łowieckie, nie mogąc organizować polowań zbiorowych, będą miały ogromny problem z wykonaniem planów łowieckich, za które jesteśmy rozliczani. Niewykonanie rocznego planu odstrzału zwierzyny płowej: jeleni, danieli, saren może skutkować partycypacją kosztów ochrony lasu przed zwierzyną. Wtedy to są duże kary, które koła będą musiały zapłacić - tłumaczy Mikołaj Jakubowski.

 

Zaznacza, że myśliwi swoją skuteczność mają przede wszystkim podczas polowań zbiorowych. - W poprzednim sezonie łowieckim w okręgu poznańskim ponad połowa planu pozyskanych dzików, a pozyskaliśmy ich ponad 22 tys., pochodziła z polowań zbiorowych - mówi Jakubowski w rozmowie z Głosem Wielkopolski.

 

 

Źródło: PZŁ/Głos Wielkopolski 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Francja: spada produkcja wołowiny i liczba krów ml

We Francji spodziewane jest ograniczenie produkcji wołowiny

Myśliwi bez dodatkowych opłat za tusze dzików sani

W związku ze stale pojawiającymi się wątpliwościami odnośnie

Francuski rząd blokuje sprzedaż Carrefoura. Chodzi

Kanadyjskie firmy Alimentation Couche-Tard Inc. i