Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 lutego 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.6943 EUR EUR - 4.5143 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6071
Archiwum
25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Szczepionka na ASF może nigdy nie nadejść. Pozostaje kontrola populacji dzików i bioasekuracja

Redakcja

Jeszcze długie lata przyjdzie nam poczekać na szczepionkę przeciwko ASF, o ile w ogóle ona powstanie. We wtorek w Parlamencie Europejskim wypowiedział się na ten temat rzecznik Komisji Europejskiej. Dlatego najlepszym sposobem na opanowanie choroby jest kontynuacja kontroli populacji dzików, natychmiastowa interwencja w przypadku wybuchu epidemii i rygorystyczne środki bezpieczeństwa biologicznego na fermach świń.

 

- Szczepionka na razie nie będzie dostępna - powiedział unijny urzędnik - I może nigdy nie nadejść. Niektórych chorób nie można leczyć szczepionką, to samo może dotyczyć ASF. I to nie z powodu braku środków, bo Komisja Europejska wydała miliony euro na opracowanie szczepionki, ale jak dotąd bezskutecznie – czytamy w cytowanym fragmencie na holenderskim portalu pigbusiness.nl  

 

Jak podaje holenderskie medium, dlatego ASF należy zwalczać innymi środkami. Belgia pokazuje, że jest to możliwe. W Ardenach od ponad roku nie wykryto wirusa. Komisja jest przekonana, że ​​choroba tam już nie występuje.  Lasy w Ardenach są dość gęste, ale mimo to skuteczne okazało się podejście polegające na uszczelnieniu zakażonego terenu i odstrzale dzików. Ten sam mechanizm jest obecnie stosowany w Niemczech, a ludzie, którzy kierowali operacją w Belgii, udali się teraz do Niemiec, aby tam dzielić się swoimi doświadczeniami.

 

- Chociaż ASF został obecnie wykryty w dwunastu państwach członkowskich (w tym w Belgii), Komisja widzi powody, by optymistycznie odnosić się do możliwości kontrolowania choroby i zapobiegania jej dalszemu rozprzestrzenianiu. Ale do tego konieczne jest, aby fermy trzody chlewnej działały zgodnie z nowoczesnymi standardami i podejmowały odpowiednie środki bezpieczeństwa. Brakuje tego szczególnie w niektórych krajach Europy Wschodniej, takich jak Rumunia i Polska, gdzie wciąż istnieje wiele przestarzałych gospodarstw, które nie są w stanie zapobiec skażeniu swoich świń. W ciągu ostatniego roku w samej Rumunii wykryto 800 ognisk. W obliczu zagrożenia ze strony ASF nie możemy już mieć przestarzałych gospodarstw, które narażone są na duże ryzyko, ale także zagrażają firmom prowadzącym nowoczesną działalność – czytamy w pigbusiness.nl.

 

Jak to zatem powyższe ma się do unijnego Zielonego Ładu, który ma opierać się o najwyższy dobrostan zwierząt, polegający na hodowli świń w małych gospodarstwach z uwzględnieniem wszelakich behawioralnych udogodnień dla zwierząt jak hodowla na ściółce czy wolny wybieg? Czy pozostaną wyłącznie fermy przemysłowe?

 

 

Źródło: pigbusiness.nl/własne

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Chiny: ogromne zanieczyszczenie wody przez ASF

Zakaz skarmiania odpadami kuchennymi świń w związku z walką

Przedłużony termin składania wniosków o wsparcie n

Do 29 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw

Polski zespół naukowy pracuje nad szczepionką na A

Od 2017 r. polscy naukowcy pracują nad szczepionką na ASF. W