Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
09 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8208 EUR EUR - 4.5414 GBP GBP - 5.2393 DKK DKK - 0.6106
Archiwum
09.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 212,75 (+ 0,47%), kukurydza CZE21 - 217,00 (+ 0,81%), rzepak MAJ21 - 510,50 (- 0,44%) [euro/tona] +++ +++ +++ 09.04.2021 13:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,70 zł/kg, średnia: 6,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Powiat szamotulski i poznański pozostaje w strefie niebieskiej. Nowe obszary ochronne w Wielkopolsce

Redakcja

Komisja Europejska odrzuciła wniosek polskiej strony o zniesienie niebieskiej strefy w powiatach poznańskim i szamotulskim. Jednocześnie Bruksela ustanowiła nowe strefy ASF w Wielkopolsce. M.in. na terenie powiatu obornickiego wytyczono obszar oznaczony kolorem czerwonym. 

 

Na początku września Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała prośbę do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwrócenie się do Komisji Europejskiej ws. zniesienia obszarów zagrożenia tzw. strefy niebieskiej na terenie powiatu poznańskiego oraz szamotulskiego wyznaczonej w związku z wystąpieniem ogniska nr 2020/2. Obowiązywanie stref z ograniczeniami i obszarów zagrożenia są bardzo dotkliwe w skutkach dla producentów trzody ze względu na dodatkowe zasady bioasekuracji, ograniczenia w przemieszczaniu, a także brak możliwości sprzedaży tuczników w cenie, która pokrywałaby chociażby koszty produkcji.

 

O zniesienie tej strefy w możliwie szybkim terminie WIR wnioskowała już w maju br. bezpośrednio do Komisji Europejskiej. Wówczas samorząd rolniczy otrzymał odpowiedź, że jest możliwe zniesienie strefy zagrożonej po 3 miesiącach na podstawie dobrze udokumentowanego wniosku polskich władz weterynaryjnych. Komisja Europejska zaznaczyła, że jednym z warunków skrócenia obowiązywania stref z ograniczeniami jest prowadzenie intensywnych badań stad trzody w strefach i ten warunek polska strona dopełniła.

 

- W odpowiedzi na nasz wrześniowy postulat do Ministerstwa Rolnictwa otrzymaliśmy informację, że wniosek o zniesienie obszarów zagrożenia został przekazany Komisji Europejskiej przez Głównego Lekarza Weterynarii (GLW) dnia 8 września 2020 r. Niestety Komisja Europejska nie przychyliła się do wniosku polskiej strony z uwagi na kolejne ogniska, które wystąpiły w województwie wielkopolskim Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało jednocześnie, że na bieżąco będą podejmowane starania i ponowny wniosek do Komisji Europejskiej o zdjęcie obszaru zagrożenia w północnej Wielkopolsce przedłożony zostanie w październiku, aby mógł być rozpatrzony podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz – czytamy w komunikacie Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

 

Co więcej, Komisja Europejska wyznaczyła nowe strefy Afrykańskiego Pomoru Świń w Wielkopolsce:

Do strefy czerwonej w Wielkopolsce włączono następujące obszary:

powiat obornicki (gminy Oborniki, Rogoźno, Ryczywół)

powiat czarnkowsko – trzcianecki (część gminy Połajewo na położona na południe od drogi łączącej miejscowości Chraplewo, Tarnówko-Boruszyn, Krosin, Jakubowo, Połajewo – ul. Ryczywolska do północno-wschodniej granicy gminy)

powiat poznański (gmina Suchy Las, część gminy wiejskiej Murowana Goślina położona na północ od linii kolejowej biegnącej od pół­nocnej granicy miasta Murowana Goślina do północno-wschodniej granicy gminy oraz  część gminy Rokietnica położona na północ i na wschód od linii kolejowej biegnącej od północnej granicy gminy w miejscowości Krzysz­kowo do południowej granicy gminy w miejscowości Kiekrz)

powiat szamotulski (część gminy Szamotuły położona na wschód od wschodniej granicy miasta Szamotuły i na północ od linii kolejowej biegnącej od południowej granicy miasta Szamotuły do południowo-wschodniej granicy gminy, część gminy Obrzycko położona na wschód od drogi nr 185 łączącej miejscowości Gaj Mały, Słopanowo i Obrzycko do północ­nej granicy miasta Obrzycko, a następnie na wschód od drogi przebiegającej przez miejscowość Chraplewo).

Do strefy żółtej włączono następujące obszary w naszym województwie:

powiat poznański (gmina Swarzędz, Pobiedziska, Czerwonak, część gminy wiejskiej Murowana Goślina położona na południe od linii kolejowej bieg­nącej od północnej granicy miasta Murowana Goślina do północno-wschodniej granicy gminy)

powiat gnieźnieński (gmina Kiszkowo, część gminy Kłecko położona na zachód od rzeki Mała Wełna)

powiat czarnkowsko – trzciankowski (miasto Czarnków, gminy Lubasz, Czarnków, część gminy Połajewo położona na północ od drogi łączącej miejscowości Chraplewo, Tarnówko-Boruszyn, Krosin, Jakubowo, Połajewo – ul. Ryczywolska do północno- wschodniej granicy gminy, część gminy Wieleń położona na południe od linii kolejowej biegnącej od wschod­niej granicy gminy przez miasto Wieleń i miejscowość Herburtowo do zachodniej granicy gminy)

powiat szamotulski (miasto Szamotuły, gminy Pniewy, Ostroróg, Wronki, część gminy Szamotuły położona na zachód od zachodniej granicy miasta Szamotuły i na południe od linii kolejowej biegnącej od południowej granicy miasta Szamotuły, do południowo-wschodniej granicy gminy, część gminy Obrzycko położona na zachód od drogi nr 185 łączącej miejscowości Gaj Mały, Słopanowo i Obrzycko do północnej granicy miasta Obrzycko, a następnie na zachód od drogi przebiegającej przez miejscowość Chraplewo, część gminy Duszniki położona na zachód od linii wyzna­czonej przez drogę nr 306 biegnącą od południowej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 92 oraz na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 92 biegnącą od wschodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 306, część gminy Kaźmierz położona na północ i na zachód od linii wyznaczonych przez drogi: nr 92 biegnącą od zachodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą łączącą miejscowości Witkowice – Gorszewice – Kaźmierz (wzdłuż ulic Czereśniowa, Dworcowa, Marii Konopnickiej) – Chlewiska, biegnącą do wschodniej granicy gminy)

  - powiat chodzieski (gmina Budzyń)

 - powiat wągrowiecki (miasto Wągrowiec, gminy Budzyń, Mieścisko, Wągrowiec).

 

 

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Ponad 129 mln zł na walkę z ASF w 2021 r. Wstrzyma

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało progr

Martwe dziki leżały kilka dni. W ten sposób trudno

Padłe dziki w Jeziorze Licheńskim w Wielkopolsce leżały prze

Bruksela wprowadza wzmocnione środki bezpieczeństw

Od 21 kwietnia 2021 roku Komisja Europejska zamierza wprowad