Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 stycznia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7255 EUR EUR - 4.5354 GBP GBP - 5.0920 DKK DKK - 0.6096
Archiwum
22.01.2021 13:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 5,90 zł/kg, średnia: 5,60 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 21.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 232,50 (- 0,64%), kukurydza MAR21 - 213,75 (+ 0,12%), rzepak LUT21 - 433,75 (+ 1,46%) [euro/tona] +++ +++ +++

Nieudolna walka państwa z wirusem ASF. Służby mundurowe w 12 polowaniach odstrzeliły 34 dziki

Redakcja

- Wielu rodzinnym gospodarstwom rolnym grozi likwidacja i bankructwo, Polsce grozi likwidacja rodzimej hodowli trzody chlewnej, a polskiemu społeczeństwu grozi utrata bezpieczeństwa żywnościowego i uzależnienie polskiego rynku od importu. Tylko w wypadku wykorzystania przez państwo wszystkich dostępnych instrumentów można pokonać wirusa ASF – uważa przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”, poseł Teresa Hałas. 

 

Przewodnicząca Solidarności wystąpiła do ministrów obrony narodowej – Mariusza Błaszczaka oraz spraw wewnętrznych i administracji – Mariusza Kamińskiego z wnioskiem o przywrócenie realizacji odstrzałów przez tzw. doraźne zgrupowania zadaniowe,  sformułowane z posiadających uprawnienia do wykonywania polowania policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej lub, w innym wariancie, z żołnierzy. Pismo zostało przekazane do wiadomości premierowi Mateuszowi Morawieckiemu z wnioskiem o podjęcie stosownych działań.

 

Pismo jest konsekwencją wniosku NSZZ RI „Solidarność” przedłożonego Głównemu Lekarzowi Weterynarii podczas spotkania w dniu 13 sierpnia 2020 roku. Spotkanie z rolnikami z terenów Lubelszczyzny i Podkarpacia objętych ASF odbyło się na wniosek władz NSZZ RI”Solidarność” oraz przewodniczącego Lubelskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”, Tomasza Obszańskiego.

 

Doraźne zgrupowania zadaniowe, wprowadzone ustawą z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 148), która weszła w życie z dniem 31 stycznia 2020 roku (tzw.specustawa) są ważnym, chociaż niewykorzystywanym narzędziem walki z ASF.

 

Z informacji uzyskanych przez Związek wynika, że w ramach odstrzałów sanitarnych organizowanych przez powyższe jednostki odbyło się zaledwie 12 tych polowań, podczas których pozyskano jedynie 34 dziki, a dodatkowo tylko w jednym przypadku  utworzono zgrupowanie złożone z żołnierzy Wojska Polskiego, pozostałe zgrupowania składały się z funkcjonariuszy Policji,  Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

 

Z dniem 1 kwietnia br. ze względu na zagrożenie związane z epidemią   COVID-19 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Obrony Narodowej zawiesili możliwość prowadzenia odstrzałów sanitarnych przez doraźne zgrupowania zadaniowe.

 

- Tym samym Państwo pozbawiło się bardzo ważnego narzędzia wspomnianej specustawy w walce z ww. wirusem, a rolników postawiło przed wizją bankructwa gospodarstw, gdyż Państwo nie radzi sobie z odstrzałem dzików (nota bene będących własnością Skarbu Państwa), które są głównym wektorem przenoszenia choroby, mimo że ustawodawca dał  nowe narzędzia prawne do skutecznej realizacji odstrzałów – podkreśliła w przywołanym piśmie Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”.

 

 

- Zwracam uwagę, że sytuacja w zakresie afrykańskiego pomoru świń w ocenie rolników jest dramatyczna, o czym mówią fakty. W tym roku potwierdzono już niemal 3 000 przypadków u dzików, co jest rekordową ilością. Ponadto w prowadzonych poszukiwaniach w 2020 roku znaleziono już 8 483 padłych dzików, co jednoznacznie wskazuje to na ogromny wzrost liczby dzików wpływający bez wątpienia na szerzenie się choroby ASF w kraju, szczególnie w województwach lubelskim i warmińsko – mazurskim, wielkopolskim, lubuskim, mazowieckim i podkarpackim, a ponadto związane z tym są straty rolników, likwidacja i bankructwo gospodarstw, tragedie ludzkie i osobiste a także odnotowywane zwiększone szkody łowieckie – podkreśliła Przewodnicząca.

 

- Ponawiając w podsumowaniu powyższy wniosek o uruchomienie realizacji odstrzałów przez tzw. doraźne zgrupowania zadaniowe pragnę podkreślić, że tylko skoordynowane działania wszystkich służb i organów Państwa mogą doprowadzić do eliminacji wirusa afrykańskiego pomoru świń. W innym przypadku wielu rodzinnym gospodarstwom rolnym grozi likwidacja i bankructwo, Polsce grozi likwidacja rodzimej hodowli trzody chlewnej a polskiemu społeczeństwu grozi utrata bezpieczeństwa żywnościowego i uzależnienie polskiego rynku od importu. Tylko w wypadku wykorzystania przez Państwo wszystkich dostępnych instrumentów można pokonać wirusa. W wypadku braku poprawy sytuacji związanej z eliminacją ASF, NSZZ RI „Solidarność” będzie zmuszony do podjęcia zdecydowanych działań statutowych – poinformowała przewodnicząca Teresa Hałas.

2.462962962963 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (27 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Sytuacja na niemieckim rynku wieprzowiny jest nada

W ciągu ostatniego tygodnia nadwyżka świń rzeźnych w Niemcze

Chiny: duże firmy kwitną dzięki ASF

Najświeższa analiza przygląda się, jak duży wpływ na ceny wi

Ukraina objęła woj. zachodniopomorskie zakazem imp

Decyzją z dnia 13 stycznia 2021 r. strona ukraińska rozszerz