Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 listopada 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7586 EUR EUR - 4.4742 GBP GBP - 5.0221 DKK DKK - 0.6012
Archiwum
26.11.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 211,00 (- 0,82%), kukurydza STY21 - 194,50 (- 0,77%), rzepak LUT21 - 412,75 (+ 0,24%) [euro/tona] +++ +++ +++ 25.11.2020 12:31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 2,92 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,26 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Polscy naukowcy mają szybki test na ASF. Wynik po 20 minutach

Redakcja

Blisko czteroletnia współpraca pomiędzy zdeterminowanym przedsiębiorcą w dziedzinie weterynaryjnej i medycznej oraz naukowcami Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie zaowocowała stworzeniem pierwszego polskiego, szybkiego testu wykrywającego antygen Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF-Ag).

 

- Naszym celem było stworzenie takiego testu, który był na tyle prosty, aby lekarze weterynarii w terenie, hodowcy, weterynarze w zakładach mięsnych a także myśliwi mogli zbadać mięso lub świnie wstępnymi metodami, tak by do instytucji badającej próby z urzędu trafiały jedynie próbki tkanek podejrzanych i niepewnych. Badania takie globalnie mogłoby być znacznie tańsze i szybsze - mówi Marek Bogacki z firmy Allbiotech. 

 

Jest to kasetkowy test immunochromatyczny z przepływem bocznym, który wykrywa białka fazy inwazyjnej wirusa powodującego ASF. W celu wykonania badań wystarczy kropla krwi, mały fragment śledziony lub szpiku kostnego. Wynik możliwy jest do uzyskania w ciągu 20 minut także w warunkach terenowych.

 

W celu komercjalizacji i wprowadzenia na rynek szybkiego testu wykrywającego antygen Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF-A), powstała spółka celowa Allbiotech Sp. z o.o., która przeprowadziła badania czułości, specyficzności i powtarzalności testu w specjalistycznym laboratorium Państwowego Instytutu Weterynarii PIB w Puławach. Rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania, porównanie panelu próbek krwi, śledziony i szpiku kostnego pochodzącego od dzików i świń zarażonych ASF wykazało zgodność w ponad 91 procentach z wynikami badań DNA przeprowadzanych przez to laboratorium referencyjne. W wyniku czego uzyskano pozytywna opinię PIWet PIB i może być wykorzystywany do wstępnych badań przesiewowych w kierunku wykrywania zakażeń ASFV u świń i dzików a terenie Rzeczypospolitej Polskiej

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Walka z ASF na barkach hodowców świń. Urzędnicy sk

– Zleciłem przegląd w zakresie przestrzegania zasad bioaseku

Ministerstwo rolnictwa chce smartfonem zwalczać AS

- Dziki nie są złe, tylko musimy je mieć pod kontrolą. By ją

Bruksela rozważa interwencję na rynku wieprzowiny

Komisja Europejska zamierza rozważyć interwencję na rynku wi