Transport różnych składników paszowych jest obciążony ogromnym ryzykiem rozprzestrzeniania wirusów zwierząt, w tym wirusa ASF. Tej drogi zawleczenia wirusa obawiają się obecnie najbardziej USA i Kanada. Naukowcy szukają rozwiązań tego problemu. W najnowszych badaniach opracowali dodatki paszowe skutecznie niszczące wirusa ASF.
Przez paszę łatwo rozprzestrzenić choroby
Choroby zakaźne zwierząt rozprzestrzeniają się na świecie wieloma drogami i na różne sposoby, w których często pomaga człowiek.
Spośród nich bardzo istotną, i często przeważającą o tym, czy dany kraj lub region pozostanie wolny od choroby, jest transmisja poprzez skażoną paszę, nierzadko importowaną z daleka.
Producenci wieprzowiny przekonali się o tym między innymi w 2013 roku, gdy na obszar Stanów Zjednoczonych zawitał wirus epidemicznej biegunki świń (PEDV).
Wkrótce później, w 2014 roku, dotarł do Kanady.
Eksperci powiązali wybuch epidemii w Kanadzie z pewnym składnikiem paszowym z tej samej wytwórni pasz, z której produkty były eksportowane do USA. Analizy przeprowadzone przez naukowców z National Center for Foreign Animal Disease w Winnipeg Manitoba potwierdziły, że istniał związek między tymi zdarzeniami.
Obecnie rolnikom z USA sen z powiek spędza możliwość zawleczenia na obszar państwa wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Służby weterynaryjne i celne robią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec takiemu zdarzeniu.
Jeśli jednak wirus pojawi się w składnikach paszowych importowanych do USA w dużych ilościach z Chin, może zostać przeoczony i wprowadzony do amerykańskich stad świń.
Pasza otwiera wirusowi drzwi do USA
USA importują w ostatnich latach coraz więcej składników paszowych z Chin, przez co ryzyko wprowadzenia wirusa ASF i innych patogenów rośnie.
Przez port w San Francisco sprowadzonych zostało w 2018 roku około 31 842 ton metrycznych materiałów paszowych z Chin. Dla porównania, w 2013 roku ich import wyniósł 13 025 ton metrycznych.
Poza tym, pomimo wszelkich obaw, Stany Zjednoczne w dalszym ciągu importują soję do produkcji pasz z Chin, Rosji i Ukrainy. Wszystkie trzy państwa są poważnie objęte epidemią ASF i nie radzą sobie najlepiej z jego kontrolą.
Wydaje się, że wprowadzenie wirusa ASF na obszar USA poprzez importowane komponenty i składniki paszowe jest wyłącznie kwestią czasu.
Podobne ryzyko dotyczy Kanady. Kanadyjscy producenci wieprzowiny sprowadzają z Chin witaminy, których nie mogą obecnie dostać nigdzie indziej.
I chociaż wytwórnie pasz są zobowiązane testować eksportowane komponenty pod kątem obecności ASF i poddawać je odpowiedniej obróbce, ryzyko transmisji patogenu nadal pozostaje wysokie.
W krajach objętych epidemią zawsze istnieje ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego poprzez takie losowe zdarzenia, jak rozsypanie paszy na ziemię, a następnie jej zbieranie i pakowanie.
Transoceaniczna podróż ASF
Ryzykiem przenoszenia chorób wraz z paszą od dawna interesuje się zespół amerykańskich i kanadyjskich naukowców, na czele z dr Scottem Dee z Pipestone Veterinary Services.
W licznych badaniach wraz ze współpracownikami odkrył w jaki sposób wirusy mogą rozprzestrzeniać się poprzez składniki paszowe i, niedawno, jak temu skutecznie zapobiegać.
W 2018 roku zespół opublikował pracę dotyczącą zdolności do przetrwania wirusów zwierząt w składnikach paszowych, które były, i nadal są, codziennie importowane do USA.
Badanie symulowało transport skażonych pasz w warunkach 30-dniowej żeglugi transoceanicznej. W eksperymentalnie skażonej paszy znalazły się prawdziwe wirusy lub ich odpowiedniki.
Zdolności do przetrwania długiej podróży przetestowano na 11 wirusach powodujących choroby zwierząt o globalnym znaczeniu, w tym pryszczycę, klasyczny pomór świń (CSF), ASF, świńską grypę, chorobę Aujeszkiego, chorobę Nipah oraz zespół rozrodczo-oddechowy świń (PRRS).
Wyniki badań pokazały, że najwięcej wirusów przetrwało podróż w konwencjonalnej śrucie sojowej, chlorowodorku lizyny, chlorku choliny oraz witaminie D. Te właśnie składniki paszowe są obciążone największym ryzykiem sprowadzenia nowych patogenów wraz z importem.
W eksperymencie szczególną stabilność wykazał wirus ASF, niezniszczony przeżywając podróż w wielu różnych składnikach paszowych. Utrzymał zakaźność w 75% badanych komponentów i składników paszowych.
Wyniki eksperymentów już przyniosły pewne pozytywne zmiany. Autorzy badań uważają, że dzięki nim przemysł wieprzowy i paszowy stał się bardzo świadomy ryzyka transmisji patogenów wraz z paszą.
Kanada wprowadziła niedawno dodatkowe strefy kontroli importu i większe obostrzenia dotyczące dotyczące zezwoleń na import z krajów objętych ASF. Eksperci przedstawili producentom zalecenia dotyczące warunków, w jakich powinny być transportowane składniki paszowe.
Dodatki paszowe mogą zmniejszać ilość wirusów
Opierając się na odkryciach dotyczących zdolności wirusów do przetrwania w paszy, naukowcy w kolejnych badaniach sprawdzali przydatność różnych dodatków paszowych do niszczenia wirusów.
Dr Dee i współpracownicy z South Dakota State University w nieopublikowanych jeszcze badaniach odkryli, że miana (ilość) czterech testowanych wirusów (wirusy PED, PRRS, Senecavirus A oraz bydlęcy Herpeswirus typu 1) mogą zostać znacznie obniżone w paszy dzięki dodatkom zawierającym mieszankę średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych.
Szczególnie silne przeciwwirusowe działanie miał poza tym dodatek paszowy zawierający mieszankę kwasów organicznych i analog aminokwasu metioniny.
Badacze przetestowali również przeciwwirusowe działanie różnych komercyjnych dodatków paszowych, zawierających w różnych proporcjach krótko-, średnio- i długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, kwasy organiczne i olejki eteryczne.
Niektóre z tych składników są bardzo obiecujące.
Przykładowo kwasy organiczne mogą bezpośrednio hamować aktywność wirusa, blokując jego ekspresję genów. Mogą również zapobiegać przyleganiu wirusów do powierzchni komórek gospodarza.
Kwasy tłuszczowe mogą natomiast wpływać na powłokę wirusa, uszkadzając ją lub powodując jej całkowity rozpad.
Niektóre olejki eteryczne (np. z eukaliptusa, drzewa herbacianego, tymianku) mogą bezpośrednio inaktywować wolne cząsteczki wirusa.
Dodatki niszczące ASF
W najnowszych, niedawno opublikowanych badaniach, zespół badaczy przetestował również skuteczność dodatków paszowych w inaktywowaniu wirusa ASF.
W eksperymencie wykorzystał dodatki na bazie średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych oraz formaldehydu.
Ich działanie wobec ASF sprawdzane było na kulturach in vitro zakażonych komórek oraz w składnikach paszowych – w ramach symulacji transportu transoceanicznego.
Wyniki pokazału, że oba dodatki chemiczne znacznie zmniejszały zakaźność wirusa ASF, w sposób zależny od dawki.
Aby obniżyć miano wirusa poniżej wykrywalnego poziomu, konieczne było dodanie formaldehydu na poziomie 0,35% lub średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych na poziomie 0,7%.
Dodatek formaldehydu, substancji w większych stężeniach szkodliwej dla zwierząt może budzić kontrowersje. Jednak jak podają autorzy badań, zastosowany przez nich poziomu formaldehydu został zatwierdzony przez amerykańską Agencja Żywności i Leków (FDA).
Dodatek tej substancji stosuje się również w USA, w niektórych sytuacjach, w paszy dla drobiu w celu zmniejszenia ryzyka transmisji bakterii Salmonella.
Mimo wszystko to dodatek średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, nie budzący ubaw i korzystny dla zdrowia zwierząt, ma największy potencjał do wykorzystania w praktyce.
Zastosowanie odpowiednio opracowanych dodatków paszowych na większą skalę mogłoby znacznie zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania ASF i wielu innych istotnych ekonomicznie wirusów zwierząt.
Na podstawie:
Niederwerder, Megan C., et al. "Mitigating the risk of African swine fever virus in feed with antiviral chemical additives." Transboundary and Emerging Diseases (2020).
Pig Progress

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Może zainteresuje Cię również:
Chiny: ogromne zanieczyszczenie wody przez ASF
Zakaz skarmiania odpadami kuchennymi świń w związku z walką
Przedłużony termin składania wniosków o wsparcie n
Do 29 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw
Polski zespół naukowy pracuje nad szczepionką na A
Od 2017 r. polscy naukowcy pracują nad szczepionką na ASF. W
W tym roku będzie mniej pieniędzy na walkę z ASF
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło na ter
Wzrost cen skupu trzody chlewnej w Niemczech to kw
Wysokie ceny paszy, ograniczenia z powodu ASF oraz Covid-19
Wirusy nietoperzy wykryte u świń
Na obszarze Włoch u świń w komercyjnych gospodarstwach wykry
Powiat piotrkowski w żółtej strefie ASF. Trwa dorz
Nie słabnie moc afrykańskiego pomoru świń, który w najlepsze
Niemcy, pomimo ASF-u, nadal eksportują wieprzowinę
Pomimo wykrytych kilkuset przypadków ASF u dzików, Niemcy na
Chciał zapobiec roznoszeniu ASF-u. Stanął przed są
Blisko rok temu grupa rolników z Michałem Kołodziejczakiem n
Pół tony rumuńskiego mięsa z ASF trafiło do Niemie
W niemieckim powiecie Offenbach celnicy odkryli duże ilości
Co z polskimi badaniami nad szczepionką na ASF?
Od kilku lat badania nad szczepionką na ASF prowadzi Państwo
Chiny: mutacja ASF przez nielegalne szczepionki
Jak podaje agencja Reuters, na chińskich fermach zidentyfiko
Od półtora roku w strefie niebieskiej. Jak długo m
Różnica cen skupu w strefie niebieskiej i czerwonej sięga po
Chiński rynek wieprzowiny odzyskuje równowagę. Wyn
Chińska produkcja wieprzowiny spadła w ubiegłym roku w mniej
Sytuacja na niemieckim rynku wieprzowiny jest nada
W ciągu ostatniego tygodnia nadwyżka świń rzeźnych w Niemcze
Chiny: duże firmy kwitną dzięki ASF
Najświeższa analiza przygląda się, jak duży wpływ na ceny wi
Ukraina objęła woj. zachodniopomorskie zakazem imp
Decyzją z dnia 13 stycznia 2021 r. strona ukraińska rozszerz
Myśliwi bez dodatkowych opłat za tusze dzików sani
W związku ze stale pojawiającymi się wątpliwościami odnośnie
Niemiecka wieprzowina wraca na rynki trzecie? Na p
Od czasu pojawienia się pierwszych przypadków wirusa ASF we
Niemcy będą mogli utrzymywać świnie na wolnym wybi
Szefowie ministerstw rolnictwa poszczególnych landów w Niemc
Polska outsiderem w gronie unijnych państw walcząc
W ubiegłym roku na terenie Unii Europejskiej odnotowano ok.
“Moje świnie mają się dobrze”, czym dla rolników j
Wywiady przeprowadzone z hodowcami trzody chlewnej w Brazyli
Rolnicy z Brandenburgii domagają się radykalnego o
Związek rolników LBV w Brandenburgii apeluje o rozszerzenie
Na granicy województw powstało 34 km ogrodzenia. M
Zakończono prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Ś
Rząd ma czas. Opóźnia się pomoc dla hodowców świń
Hodowcy trzody chlewnej otrzymują pisma, w których są inform
Czy pandemia wirusa SARS -COV-2 wpłynęła na rozwój
Media obiegły informacje o tym, że wprowadzony w październik
Fałszywy alarm. Padły dzik pod Berlinem bez ASF-u
Niemieckie Krajowe Laboratorium Referencyjne nie potwierdził
ASF u bram Berlina. Zaraza idzie na zachód
Dzisiaj niemieckie media podały informację o podejrzeniu wir
ASF na duńskiej fermie w Rumunii. Nie pomogły najw
Około 30 000 sztuk trzody chlewnej ma zostać poddanych ubojo
ASF jako system połączonych stref interesów. Na kr
- Bardzo ważnym elementem strategii było to, iż określiliśmy
Utylizacja świń po ogniskach ASF pochłonęła już se
Utylizacja świń z ognisk afrykańskiego pomoru świń to ogromn
Rosja: w planach 6 milionów świń do 2025 roku
Rosyjskie stado świń ma wzrosnąć z 4 milionów sztuk w 2019 r
Syndrom drugiego miotu: wymyślony, czy prawdziwy p
Syndrom drugiego miotu, a więc mniejsza liczba prosiąt po dr
To nie był rok świni. ASF, Covid-19 i Piątka dla z
- Trudno się zgodzić z chińskim kalendarzem według którego 2
Polsus spotkał się z ministrem rolnictwa. Przedsta
Przed świętami przedstawiciele PZHiPTCh „Polsus” spotk
Chiny: opinia konsumentów o ASF wpływa na ceny mię
Rynek mięsa w Chinach doświadcza dynamicznych zmian pod wpły
Paszarnia daje idealne warunki do rozprzestrzenian
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) mógłby zostać szeroko
Prawie siedem lat walki z ASF. 20 mln zł na zakup
Polski Związek Łowiecki w ramach przedsięwzięcia „Ograniczen
Do 100 tys. dofinansowania na ochronę przed ASF. S
Od 31 grudnia 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacj
PIR: Do Polski jadą niemieckie tuczniki po 2,50 zł
Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do Głównego Lekarza Wete
ASF w woj. zachodniopomorskim. Zakażone dziki przy
Jak podaje Radio Szczecin, wirus ASF został po raz pierwszy
Płot na granicy województw ma zatrzymać ekspansję
W nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w zw
Prognozy dla rynku trzody chlewnej na najbliższe m
- W nadchodzącym kwartale nadal będziemy obserwować niskie c
Ponad 300 dzików z ASF w Niemczech
We wschodnich Niemczech liczba dzików, u których wykryto afr
Minister Puda: Strategia walki z ASF była skuteczn
- Podejmujemy działania związane ze zmianami w strategii zwa
Kiedy i jak zadbać o odporność krów?
O co zadbać w okresie jesienno-zimowym, aby zapobiec infekcj
Ministerstwo podwoiło pulę środków na wyrównanie u
Do 21 grudnia 2020 r. został wydłużony termin na składa
Rosja: Gryzonie przeniosły ASF. Zutylizowano 17 ty
Rosja od ponad dekady toczy walkę z afrykańskim pomorem świń
Jak tak dalej pójdzie, to po kotlety będziemy jeźd
- Jeśli rolnicy widzą na polskiej granicy niemieckie transpo
W przyszłym roku Chiny mocno ograniczą import wiep
Według analityków Rabobanku, wysiłki Chin zmierzające do odb
W rolnictwie zapomniano o stosowaniu ziół w lecze
Istnieje szansa, że dzięki stosowaniu innowacyjnych dodatków
Niemcy podejmują działania aby wznowić eksport wie
Niemieckie ministerstwo rolnictwa stara się o porozumienie r
Nieudolna „walka” z ASF. Sankcje dla rolników, a d
- Powiedziałem ostatnio powiatowemu lekarzowi weterynarii, ż
W hodowli trzody chlewnej zmierzamy do modelu hisz
- Muszą być wprowadzone takie mechanizmy rynkowe, które umoż
Kilkadziesiąt padłych dzików na odrzańskiej wyspie
Od początku tygodnia w Niemczech odnotowano blisko 50 padłyc
Będzie wsparcie finansowe dla producentów świń w c
W ramach pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzyse
Skandaliczne warunki transportu żywca wieprzowego
- Nie wiadomo z jakich stref te świnie pochodzą. Nie wiadomo
ASF wykryty w komercyjnej paszy dla świń
Badacze z Chin i USA w swojej najnowszej publikacji donoszą
Niemcy przystępują do likwidacji dzików w białej s
Budowa białej strefy ASF, podwójnego ogrodzenia pierwszego o
Odstępstwo od pobierania próbek do badań w kierunk
- Pobieranie próbek krwi do badań w kierunku ASF generuje do
Odsadzanie prosiąt bez tlenku cynku i antybiotyków
Odsadzanie prosiąt to jeden z najbardziej problematycznych e
Czy wrócą polowania zbiorowe?
W związku z obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19 od
Walka z ASF na barkach hodowców świń. Urzędnicy sk
– Zleciłem przegląd w zakresie przestrzegania zasad bioaseku
Ministerstwo rolnictwa chce smartfonem zwalczać AS
- Dziki nie są złe, tylko musimy je mieć pod kontrolą. By ją
Zniesiono dwie strefy niebieskie w Wielkopolsce
- Nareszcie pozytywne informacje dla producentów świń. Dzisi
Jakim cudem niemiecka lub duńska wieprzowina jest
Zupełnie niezrozumiałym zjawiskiem jest fakt, że rolnicy w i
Polscy hodowcy trzody chlewnej walczą o przetrwani
Restrykcje nakładane przez rządy krajów unijnych w ramach wa
Duńczycy nie wieszczą upadku eksportu wieprzowiny
Chiny, największy konsument wieprzowiny na świecie, prawdopo
Do połowy przyszłego roku Chiny mogą powrócić do p
Hodowcy świń w Chinach aktywnie uzupełniają stado w swoich f
Bruksela rozważa interwencję na rynku wieprzowiny
Komisja Europejska zamierza rozważyć interwencję na rynku wi
Zakaz polowań zbiorowych wzmocni ASF. Straty dla r
Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Rolnictw
Problemy narastają, a Grzegorz Puda nie przyszedł
Senatorowie nie wysłuchali wczoraj informacji Ministra Rolni
Grzegorz Puda: Szczególnie trudna sytuacja panuje
Wczoraj odbyła się nieformalna wideokonferencja ministrów UE
Ile to już było tych szczepionek na ASF? Wietnamcz
Wietnam już w przyszłym roku może mieć szczepionkę na afryka
Stygmatyzowanie wieprzowiny ze stref niebieskich i
- Postulujemy wprowadzenie zakazu stygmatyzowania wieprzowin
Brandenburgia zaostrza walkę z ASF. W białej stref
W trybie pilnym władze Brandenburgii wydały decyzję o utworz
Środki na pomoc dla producentów świń ze stref ASF
Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia d
Chiny: Nielegalnie przewożone świnie są winne wiel
Nielegalnie transportowane świnie zakażone afrykańskim pomor
Najskuteczniejsze środki na ASF. Nowe badania pols
W niedawno przeprowadzonym eksperymencie naukowcy z Puław sp
Niemcy zabili rekordową liczbę dzików
W sezonie łowieckim 2019/20 (od 1 kwietnia do 31 marca) myśl
Wieprzowina w Rosji bywa tańsza niż drób. Coraz ni
- W niektórych regionach Rosji hurtowe ceny wieprzowiny spad
Pierwszy przypadek ASF w Saksonii. Zagrożenie dla
Instytut Friedricha Loefflera potwierdził pierwszy przypadek
Polowania zbiorowe zabronione. Będzie więcej dzikó
Obostrzenia związane z koronawirusem sprawiają, że obowiązuj
W tym roku odnotowano w Polsce już 103 ogniska ASF
Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu
Szczepionka na ASF może nigdy nie nadejść. Pozosta
Jeszcze długie lata przyjdzie nam poczekać na szczepionkę pr
Świętokrzyskie postawi 60-kilometrowy płot. Ogrodz
W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w miniony p
Panika związana z koronawirusem przeniosła się na
- Wczorajsza panika na rynkach akcji i surowców przypominała
Ministerstwo zapowiada rekompensaty dla producentó
Na początku października Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła
Już 103 przypadki ASF w Niemczech
Instytut Friedricha Loefflera (FLI) potwierdził wczoraj dzie
ASF nadal niszczy polską hodowlę świń. Kolejne ogn
Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu
Niemcy boją się wirusa i chcą się odgrodzić od Pol
Frakcja FDP opowiada się za uszczelnieniem całej granicy pol
ASF: bakterie guźców chronią świnie przed chorobą
Afrykańskie guźce, dzicy krewniacy świni domowej, mają konta
20 mln zł na walkę z ASF. PZŁ kupi chłodnie
Polski Związek Łowiecki (PZŁ) otrzyma z Narodowego Funduszu
Kolejne ognisko ASF. „Setka” została przekroczona
Główny Lekarz Weterynarii poinformował wczoraj o wyznaczeniu
ASF już niebawem w Holandii? Są plany badania wszy
Wszystkie dziki zastrzelone w Holandii powinny zostać przeba
ASF w Niemczech: 80 przypadków, biała strefa na gr
Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa Niemiec (BMEL) p
Kilkadziesiąt gmin uwolnionych ze strefy niebieski
60 gmin w woj. lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim zo
Będzie pomoc na wyrównanie dochodów producentów tr
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swojej odpowiedzi z d
Niedawno politycy zachęcali trzodziarzy do przebra
- Zmiana polityki rządu zaskoczyła wielu rolników. Jeszcze n
Jest symboliczne, setne ognisko ASF w tym roku. Ch
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na tery