Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 września 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8833 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 4.9467 DKK DKK - 0.6082
Archiwum
23.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,00 (- 0,39%), kukurydza LIS20 - 172,00 (+ 0,44%), rzepak LIS20 - 386,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Woda ozonowana skuteczna wobec ASF

Martyna Frątczak

Naukowcy z Chin donoszą, że wirusa ASF można szybko i skutecznie dezaktywować za pomocą wody ozonowanej. Może być stosowana jako praktyczny i skuteczny środek do szeroko pojętej dezynfekcji.

 

Zespół naukowców z Chin w niedawno przeprowadzonych badaniach przetestował skuteczność wody ozonowanej w dezynfekcji ukierunkowanej na wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Ozon (o wzorze chemicznym O3) to gaz o charakterystycznym zapachu, rozpuszczalny w wodzie. Woda go zawierająca – a więc woda ozonowana, ma silną zdolność do utleniania znajdujących się w otoczeniu substancji.

Dzięki temu niszczy bardzo szerokie spektrum patogenów i ma zastosowanie w dezynfekcji i sterylizacji ukierunkowanej na wiele bakterii i wirusów.

Nie jest toksyczna dla ludzi i zwierząt, co sprawia, że jest bezpieczna w zastosowaniu. Po rozkładzie wody ozonowanej do otoczenia wydzielany jest wyłącznie tlen.

Liczne badania wykazały, że woda ozonowana skutecznie inaktywuje wirusy posiadające materiał genetyczny w postaci RNA, do których należą między innymi występujące u trzody chlewnej wirus pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej oraz wirus epidemicznej biegunki świń (koronawirus PED).

Dotychczas jednak brakowało doniesień na temat wpływu wody ozonowanej na wirusy posiadające DNA, do których należy osławiony ASFV.

Naukowcy z Chin, w związku z nieustanną potrzebą skutecznej kontroli ASF w ich państwie, postanowili przetestować jej działanie w tym kierunku.

W swoim eksperymencie wykorzystali wodę ozonowaną o różnych stężeniach, wytworzoną przy użyciu elektrolitycznego generatora ozonu.

Jej działanie wobec wirusa ASF testowali na celowo zakażonych wirusem makrofagach (jeden z typów komórek krwi) pobranych od trzody chlewnej.

Badania ujawniły, że znaczące zmniejszenie miana wirusa w komórkach nastąpiło już w ciągu jednej minuty po zastosowaniu w temperaturze pokojowej wody ozonowanej o tak niskiej zawartości ozonu jak 5 mg/l.

Jeszcze skuteczniej miano wirusa obniżała woda ozonowana o zawartości ozonu 10 mg/l oraz 20 mg/l.

Woda ozonowana szybko i skutecznie dezaktywuje więc wirusa ASF i może stanowić niezwykle praktyczny i efektywny środek w kontroli ASF.

 

Na podstawie:

Zhang, Li, et al. "Efficient inactivation of African swine fever virus by ozonized water." Veterinary Microbiology (2020): 108796.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Kolejne niebieskie strefy w Wielkopolsce

Komisja Europejska wyznaczyła granice strefy niebieskiej ASF

Czy Niemcy opanują ASF? Dziewięć kolejnych przypad

Instytut Friedricha Loefflera oficjalnie potwierdził dzisiaj

Świński pomór harcuje w najlepsze. Kolejne trzy ma

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu