Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 września 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8833 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 4.9467 DKK DKK - 0.6082
Archiwum
23.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,00 (- 0,39%), kukurydza LIS20 - 172,00 (+ 0,44%), rzepak LIS20 - 386,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Niemcy chcą stałego ogrodzenia na granicy z Polską. Czy płot powstrzyma ASF?

Redakcja

Niemcy czynią starania w kierunku budowy stałego ogrodzenia na granicy z Polską, aby zatrzymać migrację dzików, a tym samym afrykański pomór świń, który został wykryty w woj. lubuskim, kilkanaście kilometrów od terytorium naszych zachodnich sąsiadów.

 

Niemcy chcą zapobiegać przedostawaniu się dzików, zakażonych afrykańskim pomorem świń (ASF) od strony wschodniej. Na początku tego roku w Polsce wirus został znaleziony w tuszy w odległości nieco ponad 10 km od granicy z Niemcami. Granicę między Niemcami a Polską tworzą rzeki Odra i Nysa - ale ponieważ dziki są dobrymi pływakami, takie bariery nie są dla nich przeszkodą.

 

W związku z tym niemieckie landy wyraziły chęć zbudowania stałego ogrodzenia na wschodniej flance. Zgodnie z komunikatem prasowym kraju związkowego Brandenburgia, na wschodzie regionu graniczącego z Polską, poczyniono pierwszy krok w postaci zmiany ustawy o zdrowiu zwierząt. - Obecnie prawo nie zezwala na umieszczanie stałych ogrodzeń w celach prewencyjnych i to jest coś, co powinno się zmienić - powiedziała Anna Heyer-Stuffer, sekretarz stanu ds. Ochrony konsumentów w Brandenburgii. Dlatego został przygotowany stosowny projekt ustawy przez niemiecką radę federalną, organ ustawodawczy reprezentujący 16 krajów związkowych Niemiec. Następnym krokiem, zanim projekt ustawy stanie się prawem, będzie głosowanie nad nim przez parlament federalny Niemiec. Oczekuje się, że stanie się to jesienią.

 

Brandenburgia jest jednym z krajów opowiadających się za budową stałego, silnego ogrodzenia, które ochroni kraj przed wejściem dzików zakażonych ASF. W przypadku wykrycia wirusa w Niemczech konsekwencje dla handlu międzynarodowego będą poważne. Wpłynie to nie tylko na przemysł trzody chlewnej, ale także na inne firmy w łańcuchu żywnościowym. Heyer-Stuffer nazwał stały płot „skutecznym środkiem” i „pilnie niezbędnym”.

 

W tej chwili Brandenburgia zbudowała mobilny płot przeciw dzikom. Wcześnie podobną inwestycje poczyniła Dania zbudowała stawiając 70-kilometrowe ogrodzenie na granicy z Niemcami.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Kolejne niebieskie strefy w Wielkopolsce

Komisja Europejska wyznaczyła granice strefy niebieskiej ASF

Czy Niemcy opanują ASF? Dziewięć kolejnych przypad

Instytut Friedricha Loefflera oficjalnie potwierdził dzisiaj

Świński pomór harcuje w najlepsze. Kolejne trzy ma

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu