Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 października 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.8706 EUR EUR - 4.5869 GBP GBP - 5.0472 DKK DKK - 0.6163
Archiwum
21.10.2020 13:18 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,70 - 4,50 zł/kg, średnia: 4,03 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 20.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 211,25 (- 0,24%), kukurydza LIS20 - 188,75 (+ 0,27%), rzepak LIS20 - 391,00 (+ 0,58%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++

Polska przegrywa walkę z ASF-em. Jak Belgowie (prawie) wygrali z wirusem?

Redakcja

18 maja br. Komisja Europejska ratyfikowała propozycję Belgii dotyczącą zmniejszenia strefy dotkniętej chorobą ASF (afrykański pomór świń) w Prowincji Luksemburg. Kraj ten jest bliski uwolnienia się od wirusa i wznowienia eksportu wieprzowiny na atrakcyjne finansowo rynki. 

 

- Zmniejszenie strefy to pozytywny sygnał wysyłany w kierunku państw, które wstrzymały import belgijskiej wieprzowiny – mówi Denis Ducarme, belgijski minister rolnictwa.

 

Tuż po stwierdzeniu choroby ASF u dwóch dzikich świń 13 września 2018 roku, Federalna Agencja ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywieniowego (FASFC), w porozumieniu z Komisją Europejską i ministrami, wytyczyła obszar „zainfekowanej strefy” oraz „strefy buforowej”. Kilka świń domowych, które znalazły się w pierwotnej strefie zakażenia, zostało prewencyjnie zabitych między 27 września i 3 października 2018 roku. Mięso pochodzące z tych świń nie trafiło do łańcucha żywieniowego i nie było używane w przemyśle paszowym.

 

Na terenie zainfekowanej strefy szybko wprowadzono wiele środków kontrolnych:

- podział na strefy,

- usuwanie tusz dzików,

- całkowity zakaz karmienia,

- szczegółowe przepisy dotyczące polowań, w tym intensywnych polowań depopulacyjnych, wprowadzone zależnie od strefy, dzięki którym prawie cała populacja dzików w strefie II została wybita,

- częściowy zakaz działalności człowieka na terenach leśnych,

- budowa ponad 300 km koncentrycznie rozmieszczonych ogrodzeń.

 

Na terenach graniczących z wydzielonymi strefami oraz w stadach hodowlanych prowadzone są aktywne działania nadzorcze. Podejmowane kroki udowadniają skuteczność realizowanej strategii, której celem jest utrzymanie choroby ASF w granicach dotkniętej nią strefy. Ostatni test, który dał pozytywny wynik zarażenia chorobą ASF w przypadku „świeżej” tuszy, dotyczył nieżyjącego dzika znalezionego w obszarze strefy 11 sierpnia 2019 roku. Od tamtego czasu odnotowano jeszcze 6 przypadków rozpoznania choroby ASF, ale wszystkie dotyczyły kości dzików, które zmarły kilka miesięcy wcześniej.

 

Belgia zaproponowała zmniejszenie pierwotnie wyznaczonej strefy. Jej propozycja została ratyfikowana przez Komisję Europejską. Zmniejszenie strefy (zacieniony obszar) dotyczy części „zainfekowanej strefy” (strefa II) znajdującej się w ramach „strefy buforowej” (strefa I), w której nie stwierdzono żadnych zakażeń wirusem ASF od 17 lutego 2019 roku.


Ciągłe obserwacje w strefach i poza nimi oraz aktywne monitorowanie stad świń hodowlanych otwierają drzwi w kierunku uwolnienia Belgii od ASF

 

Od chwili stwierdzenia pierwszego zakażenia chorobą ASF u dzika, Belgia z sukcesem prowadzi działania mające na celu zabezpieczenie hodowli świń domowych i dzików przed zakażeniem ASF. Jeśli nie stwierdzi się nowych przypadków zakażenia ASG u dzików, Belgia może odzyskać status państwa wolnego od ASF jesienią 2020 roku. Denis Ducarme, belgijski minister ds. rolnictwa, mówi: Musimy zachować czujność, aby umożliwić Belgii odzyskanie status państwa wolnego od ASF. Pozwoli to na zniesienie embarg eksportowych nałożonych na naszą wieprzowinę.

 

W całym tym okresie belgijska wieprzowina pozostaje wolna od zakażenia wirusem ASF, jest zdatna do spożycia oraz dostępna do eksportu. Stąd też wewnątrzwspólnotowy handel belgijską wieprzowiną cały czas był swobodny. Jednak niektóre kraje spoza UE zawiesiły import belgijskiej wieprzowiny. Ratyfikowanie belgijskiej propozycji przez Komisję Europejską to ważny krok na drodze ku ponownemu otwarciu się tych rynków.

2.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (2 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Będzie pomoc na wyrównanie dochodów producentów tr

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swojej odpowiedzi z d

Niedawno politycy zachęcali trzodziarzy do przebra

- Zmiana polityki rządu zaskoczyła wielu rolników. Jeszcze n

Jest symboliczne, setne ognisko ASF w tym roku. Ch

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na tery