Chińskie testy szczepionki na ASF przynoszą pozytywne rezultaty

Redakcja

Wczoraj Chińska Agencja Informacyjna (Xinhua) poinformowała, że szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń wykazała pozytywne wyniki w badaniach klinicznych. Szczepionka, opracowana przez Harbin Veterinary Research Institute w ramach CAAS, wykorzystuje usunięty gen wirusa ASF jako szczepionkę dla świń i została zatwierdzona do badań klinicznych w marcu. 

 

Od kwietnia badania kliniczne prowadzone są w trzech bazach hodowlanych w prowincji Heilongjiang, prowincji Henan i autonomicznym regionie Xinjiang Uygur. Około 3000 świń otrzymało szczepionkę. Do tej pory zaszczepione prosięta normalnie rosły i rozwijały się bez wyraźnych negatywnych skutków.

 

Nie znaleziono żadnych zmian patologicznych w anatomii zaszczepionych świń i nie stwierdzono oczywistych różnic między grupą szczepionkową a grupą kontrolną. Ogólny wskaźnik umieralności wynosi poniżej 1 procent. Testy skuteczności klinicznej szczepionki są nadal w toku.

 

Afrykański pomór świń, po raz pierwszy opisany w Kenii w 1921 r., Jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową występującą u świń, a śmiertelność zbliża się do 100 procent. W ciągu ostatniej dekady choroba rozprzestrzeniła się w wielu krajach, co stwarza poważne ryzyko dalszego rozwoju. Bez dostępnej szczepionki lub leczenia, uboju świń jest najskuteczniejszym sposobem powstrzymania epidemii.

 

W październiku ubiegłego roku chińscy naukowcy poinformowali w czasopiśmie Science, że rozwikłali trójwymiarową strukturę wirusa afrykańskiego pomoru świń, stanowiąc solidne podstawy do opracowania skutecznych i bezpiecznych szczepionek przeciwko tej chorobie.

 

Źródło: Xinhua/Andrzej Bąk – eWGT

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz