kojs

kojs

CenyRolnicze
10 maja 2021, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7493 EUR EUR - 4.5631 GBP GBP - 5.2823 DKK DKK - 0.6137
Archiwum


10.05.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,10 zł/kg, średnia: 6,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

07.05.2021 MATIF: pszenica MAJ21-243,75 (- 3,85%), kukurydza CZE21-263,00 (+1,84%), rzepak SIE21-540,75 (+0,05%) [euro/t

Dodaj komunikat

zm skiba

ph konrad

Minister Ardanowski: Kolejne ogniska ASF na pewno się pojawią. Trudno zabezpieczyć się przed muchą w gospodarstwie

Redakcja

Szef resortu rolnictwa przyznaje, że liczba odstrzelonych dzików powinna być większa, by skuteczniej walczyć z wirusem ASF. W jego opinii kolejne ogniska choroby w hodowli świń są nieuniknione. Jednocześnie chwalił rolników za skuteczną bioasekurację, która jak na razie chroni mniejsze gospodarstwa przed atakiem pomoru.

 

Niedawno minister Jan Krzysztof Ardanowski udzielił obszernego wywiadu dla rozgłośni radiowej RMF FM. W czasie rozmowy dziennikarz prowadzący audycję przytoczył statystyki ilości wykrytych przypadków ASF wśród dzików, których liczba w maju br.  niemal zrównała się z liczbą przypadków za cały zeszły rok, co pokazuje, że presja wirusa w środowisku narasta. - To jest prawda, to jest wielki problem braku odstrzału dzików – przyznał minister rolnictwa. - Jest co prawda specjalna ustawa, która nakłada na koła łowieckie obowiązek prowadzenia odstrzałów sanitarnych, ale jest ich niewystarczająco. Część kół łowieckich nie chciała polować, a również organizacje ekologiczne próbowały przeszkadzać w polowaniach. Ta specustawa przynajmniej w części rozwiązuje te sprawy, natomiast dla mnie najważniejsze jest to, że od 10 października ub. r. nie mieliśmy ognisk w gospodarstwach chłopskich przez 7 miesięcy, a teraz mamy końcówkę maja i ogniska są w dwóch gospodarstwach. Jedno w woj. lubuskim i jedno w woj. wielkopolskim, niedaleko Poznania. Ogniska są w dwóch wielkich, potężnych gospodarstwach zagranicznej firmy, które podobno są najlepiej zabezpieczone przed wniknięciem wirusa ze środowiska, choćby od tych chorych dzików. Natomiast okazało się, że tam nie było odpowiedniej bioasekuracji. W tych mniejszych gospodarstwach, które były wytykane palcami, że rolnicy sobie nie radzą, że nie potrafią zabezpieczyć gospodarstw, tam przypadków afrykańskiego pomoru świń jako żywo na razie nie mamy. One mogą się pojawić, bo wektory takie jak gryzonie, a nawet niektóre gatunki much mogą przedostawać się do gospodarstw. Trudno zabezpieczyć się przed muchą w gospodarstwie. Sytuacja jest o tyle korzystna, że Unia Europejska w ostatnich kilkunastu dniach wyraziła zgodę na uznanie 23 gmin za wolne od ASF, gdzie już tak długo choroba nie występuje, że można przywracać hodowlę zwierząt. Wystąpiliśmy o większą liczbę tych gmin i oczekujemy, że w krótkim czasie Komisja kolejne gminy uzna za wolne od choroby i będziemy mogli tę hodowlę przywracać, którą kilka lat temu afrykański pomór zlikwidował – mówił Ardanowski.

 

Ile dzików odstrzeliliśmy w ubiegłym roku? - spytał ministra prowadzący wywiad Marcin Zaborski. - To są duże ilości. Kończymy szacowania i cały czas jeszcze odstrzały trwają – odpowiedział szef resortu rolnictwa. - Pan wspomina, że za mało, to jaka to jest liczba? - dopytywał dziennikarz. - Odstrzały trwają. Bardzo o to proszę i apeluję koledzy myśliwi, kukurydzy na polach jeszcze wysokiej nie ma, bo na razie kiełkuje. Możemy te dziki dostrzegać. Proszę o przyspieszenie odstrzałów i wydawanie odstrzałów sanitarnych w porozumieniu z powiatowymi lekarzami weterynarii, tak żebyśmy mogli wykonać jak najwięcej pracy zanim te dziki będzie trudniej odstrzelić. Nie ma żadnych obaw, że nastąpi depopulacja dzików, że ten gatunek zaniknie. Dzików jest pod dostatkiem. Myśliwi w następnych latach będą mieli na co polować – przekonywał minister Ardanowski.

 

Minister był dopytywany przez Marcina Zaborskiego ile odstrzelono dzików w 2019 r. skoro uznał, że było ich za mało. Szef resortu odesłał dziennikarza po tę informację do Polskiego Związku Łowieckiego i do ministerstwa środowiska.

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu