Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
14.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 185,50 (+ 0,41%), kukurydza SIE20 - 181,00 (+ 1,97%), rzepak SIE20 - 381,75 (0,00%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.07.2020 12:40 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,10 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++

Domagają się zbiorowych polowań w strefie czerwonej i interwencyjnego skupu dzików

Redakcja

Rolnicy z powiatu leszczyńskiego (woj. wielkopolskie), zaniepokojeni rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w regionie, domagają się od ministerstwa rolnictwa podjęcia działań w kierunku umożliwienia wykonywania na obszarach objętych strefą czerwoną polowań zbiorowych na dziki. Tamtejszy samorząd rolniczy prosi również o rozważenie skupu interwencyjnego lub utylizacji dziczyzny, która zalega w chłodniach i blokuje miejsce na kolejne odstrzelone zwierzęta. Nadmieńmy tylko, że w gospodarstwach na terenie powiatu leszczyńskiego znajduje się obecnie ok. 150 tys. świń.

 

- Pod przewodnictwem Starosty Leszczyńskiego pana Jarosława Wawrzyniaka odbyło się w Nadleśnictwie Włoszakowice posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone sytuacji związanej z rozprzestrzenieniem się afrykańskiego pomoru świń wśród dzików – informuje na swojej stronie internetowej Wielkopolska Izba Rolnicza.

 

Podczas spotkania podkreślono, że wykrycie od 10 kwietnia br. ASF u 15 padłych dzików w gminach Wijewo i Włoszakowice, w pobliżu terenów rekreacyjnych, tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego może grozić dalszym rozprzestrzenianiem się choroby wśród dzików, a duża liczba spacerowiczów może spowodować przedostanie się ASF do gospodarstw rolnych. To z kolei oznaczać będzie ogromne straty wśród hodowców trzody chlewnej. Powiat leszczyński jest zagłębiem producentów wieprzowiny, w gospodarstwach znajduje się obecnie ok. 150 tys. świń, z czego w gminie Wijewo 7,8 tys., w gminie Włoszakowice – 11,3 tys., a w gminie Święciechowa – 11,5 tys.

 

W komunikacie WIR czytamy, iż powiatowy Lekarz Weterynarii Jacek Gmerek poinformował o wydaniu rozporządzenia w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń ASF na terenie powiatu leszczyńskiego. Określił w nim obszar skażony w części gmin Wijewo i Włoszakowice, na którym wprowadzono szereg zakazów i nakazów. Poinformował również o prowadzeniu odstrzałów sanitarnych dzików i zaapelował do mieszkańców, zwłaszcza terenów zurbanizowanych, by nie dokarmiali dzikich zwierząt.

 

Bezpośrednim efektem spotkania było sformułowanie przez Radę Powiatową WIR w Lesznie dwóch wniosków do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi związanych z sytuacją, której dotyczyło spotkanie sztabu kryzysowego:

1. W związku z ciągłym rozprzestrzenianiem się wirusa ASF zwracamy się z wnioskiem o umożliwienie wykonywania na obszarach objętych strefą czerwoną polowań zbiorowych. Dzik jest głównym wektorem przenoszenia choroby w środowisku i jego ilość musi być stale kontrolowana i ograniczana. W tym celu prowadzona jest redukcja ilości tych zwierząt głównie poprzez polowania.

Z praktyki wynika, że polowania zbiorowe są bardziej efektywnym sposobem redukcji populacji dzików niż polowania indywidualne. Zgłaszane niekiedy sugestie o większym przemieszczaniu się dzików i zagrożeniu roznoszenia ASF, na skutek polowań zbiorowych, mogą mieć sens jedynie w przypadku złej organizacji polowań. Jeżeli polowania zbiorowe wykonywane są we właściwy sposób niekontrolowane przemieszczanie dzików na duże odległości nie ma miejsca.

2. W związku z prowadzoną redukcją populacji dzików ze względu na rozprzestrzenianie się choroby ASF zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia skupu interwencyjnego lub utylizacji. Dziczyzna w skupie jest bardzo tania, nie ma zainteresowania zakładów przetwórczych przetwórstwem mięsa dzików, ograniczona jest konsumpcja z powodu zakazów związanych ze zwalczaniem koronawirusa. Tymczasem mięso dzików jest przechowywane, co generuje wysokie koszty i braki miejsca na nowe sztuki. Ma to bezpośredni wpływ na ograniczenia w zwalczaniu ASF.

 

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Nowe ogniska ASF w Chinach. Przyczyną ulewy i powo

W południowych Chinach odnotowano nowe ogniska afrykańskiego

Niemcy chcą stałego ogrodzenia na granicy z Polską

Niemcy czynią starania w kierunku budowy stałego ogrodzenia

Powiaty szamotulski i poznański uwolnione z obszar

W czwartek ukazało się rozporządzenia wojewody wielkopolskie