Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.9016 EUR EUR - 4.5477 GBP GBP - 4.9802 DKK DKK - 0.6108
Archiwum
25.09.2020 13:28 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,75 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++ 24.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (- 0,90%), kukurydza LIS20 - 172,00 (0,00%), rzepak LIS20 - 380,75 (- 1,42%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Domagają się zbiorowych polowań w strefie czerwonej i interwencyjnego skupu dzików

Redakcja

Rolnicy z powiatu leszczyńskiego (woj. wielkopolskie), zaniepokojeni rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w regionie, domagają się od ministerstwa rolnictwa podjęcia działań w kierunku umożliwienia wykonywania na obszarach objętych strefą czerwoną polowań zbiorowych na dziki. Tamtejszy samorząd rolniczy prosi również o rozważenie skupu interwencyjnego lub utylizacji dziczyzny, która zalega w chłodniach i blokuje miejsce na kolejne odstrzelone zwierzęta. Nadmieńmy tylko, że w gospodarstwach na terenie powiatu leszczyńskiego znajduje się obecnie ok. 150 tys. świń.

 

- Pod przewodnictwem Starosty Leszczyńskiego pana Jarosława Wawrzyniaka odbyło się w Nadleśnictwie Włoszakowice posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone sytuacji związanej z rozprzestrzenieniem się afrykańskiego pomoru świń wśród dzików – informuje na swojej stronie internetowej Wielkopolska Izba Rolnicza.

 

Podczas spotkania podkreślono, że wykrycie od 10 kwietnia br. ASF u 15 padłych dzików w gminach Wijewo i Włoszakowice, w pobliżu terenów rekreacyjnych, tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego może grozić dalszym rozprzestrzenianiem się choroby wśród dzików, a duża liczba spacerowiczów może spowodować przedostanie się ASF do gospodarstw rolnych. To z kolei oznaczać będzie ogromne straty wśród hodowców trzody chlewnej. Powiat leszczyński jest zagłębiem producentów wieprzowiny, w gospodarstwach znajduje się obecnie ok. 150 tys. świń, z czego w gminie Wijewo 7,8 tys., w gminie Włoszakowice – 11,3 tys., a w gminie Święciechowa – 11,5 tys.

 

W komunikacie WIR czytamy, iż powiatowy Lekarz Weterynarii Jacek Gmerek poinformował o wydaniu rozporządzenia w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń ASF na terenie powiatu leszczyńskiego. Określił w nim obszar skażony w części gmin Wijewo i Włoszakowice, na którym wprowadzono szereg zakazów i nakazów. Poinformował również o prowadzeniu odstrzałów sanitarnych dzików i zaapelował do mieszkańców, zwłaszcza terenów zurbanizowanych, by nie dokarmiali dzikich zwierząt.

 

Bezpośrednim efektem spotkania było sformułowanie przez Radę Powiatową WIR w Lesznie dwóch wniosków do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi związanych z sytuacją, której dotyczyło spotkanie sztabu kryzysowego:

1. W związku z ciągłym rozprzestrzenianiem się wirusa ASF zwracamy się z wnioskiem o umożliwienie wykonywania na obszarach objętych strefą czerwoną polowań zbiorowych. Dzik jest głównym wektorem przenoszenia choroby w środowisku i jego ilość musi być stale kontrolowana i ograniczana. W tym celu prowadzona jest redukcja ilości tych zwierząt głównie poprzez polowania.

Z praktyki wynika, że polowania zbiorowe są bardziej efektywnym sposobem redukcji populacji dzików niż polowania indywidualne. Zgłaszane niekiedy sugestie o większym przemieszczaniu się dzików i zagrożeniu roznoszenia ASF, na skutek polowań zbiorowych, mogą mieć sens jedynie w przypadku złej organizacji polowań. Jeżeli polowania zbiorowe wykonywane są we właściwy sposób niekontrolowane przemieszczanie dzików na duże odległości nie ma miejsca.

2. W związku z prowadzoną redukcją populacji dzików ze względu na rozprzestrzenianie się choroby ASF zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia skupu interwencyjnego lub utylizacji. Dziczyzna w skupie jest bardzo tania, nie ma zainteresowania zakładów przetwórczych przetwórstwem mięsa dzików, ograniczona jest konsumpcja z powodu zakazów związanych ze zwalczaniem koronawirusa. Tymczasem mięso dzików jest przechowywane, co generuje wysokie koszty i braki miejsca na nowe sztuki. Ma to bezpośredni wpływ na ograniczenia w zwalczaniu ASF.

 

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Na Lubelszczyźnie chwalą się skuteczna walką z ASF

- Trudno powiedzieć, ze kontrolujemy ASF, ale zmierzamy

Kolejne przypadki ASF w Niemczech. Zwrócono się o

Niemieckie laboratorium referencyjne dla afrykańskiego pomor

Niemcy uruchomili machinę walki z ASF. Jak to wygl

- Niestety do dnia dzisiejszego w Polsce nie podejmuje się n