Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
29 września 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.9228 EUR EUR - 4.5834 GBP GBP - 5.0522 DKK DKK - 0.6157
Archiwum
28.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 193,25 (+ 0,52%), kukurydza LIS20 - 170,00 (- 0,58%), rzepak LIS20 - 384,00 (- 0,13%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.09.2020 12:33 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++

Amerykanie mają skuteczną szczepionkę na ASF. Nie wiadomo jednak, czy ktoś będzie chciał z niej skorzystać

Redakcja

Naukowcy z USA przygotowują się do wprowadzenia na rynek pierwszej szczepionki na afrykański pomór świń. Obecnie jest ona testowana na prosiętach. Szczepionka wykorzystuje atenuowane, wciąż żywe wirusy ASF. Dlatego istnieje obawa, że takie osłabione wirusy mogą z czasem odzyskać swoją siłę i stać się źródłem infekcji. W związku z tym nie jest jeszcze pewne, czy taki produkt będzie spełniał europejskie lub kanadyjskie kryteria bezpieczeństwa i czy będzie tam dozwolony.

 

Amerykańscy naukowcy potwierdzili, że niska dawka wystarcza do ochrony świń przed wirusem. Szczepionka nie spowodowała nawet gorączki u zwierząt. Amerykańskie organy ochrony zdrowia USDA prowadzą obecnie negocjacje z firmą farmaceutyczną na temat praw do wprowadzenia szczepionki na rynek. Choroba nie dotarła jeszcze do Stanów Zjednoczonych, ale ponieważ epidemia ASF rozprzestrzeniła się na całym świecie w ostatnich latach, amerykańscy naukowcy otrzymali fundusze na opracowanie szczepionki.

 

- Jeśli opracowywana obecnie nowa szczepionka okaże się naprawdę skuteczna, byłaby to poważna zmiana dla krajów produkujących wieprzowinę - powiedział lekarz weterynarii Egan Brockhoff z Kanadyjskiej Rady Wieprzowiny. - Technologie te mogą przywrócić normalną produkcję wieprzowiny w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej, a dzięki zmniejszeniu wskaźnika infekcji na całym świecie ryzyko zostanie zmniejszone – zaznaczył Kanadyjczyk.

 

Jednocześnie Brockhoff jest przekonany, że szczepionka amerykańska nie będzie dozwolona w Kanadzie ze względu na ryzyko. Jego zdaniem zastosowanie takiej szczepionki może również zagrozić eksportowi wieprzowiny w Kanadzie, ponieważ kraje importujące nie pozwolą na ściąganie produktów wieprzowych ze zwierząt, które będą „zakażane żywymi szczepionkami”.

 

Źródło: Pig Business

 

1.7 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (5 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

ASF nie zatrzymuje się. Drugie ognisko w powiecie

W miejscowości Janków Pierwszy w powiecie kaliskim

W ubiegłym sezonie łowieckim Niemcy odstrzelili 85

Według wstępnych danych łowieckich zaprezentowanych przez Ni

ASF w powiecie lipskim. Do wybicia 846 świń

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na tery