Niemiecka organizacja proekologiczna zaleca intensywny odstrzał dzików. Powodem ASF i straty w uprawach

Redakcja

Federacja Ochrony Środowiska i Przyrody Niemiec (BUND) uważa, że budowa stałego ogrodzenia na wschodniej granicy Brandenburgii nie zapobiegnie rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Zamiast tego proponuje się ograniczenie upraw kukurydzy w pasie przygranicznym i intensywny odstrzał dzików. Organizacja podkreśla, że ograniczenie populacji dzików jest konieczne ze względu na ogromne straty w uprawach, jakie powodują te zwierzęta.

 

Grupa zadaniowa ds. Kontroli chorób zwierząt w Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Pracy, Ochrony Konsumentów i Zdrowia przygotowuje się obecnie do budowy ogrodzenia równolegle do granicy z Polską, aby zapobiec przedostawaniu się zarażonych dzików na terytorium Niemiec. Carsten Preuss, przewodniczący BUND, uważa, że planowana budowa ogrodzenia nie uwzględnia faktycznych żródeł afrykańskiego pomoru świń. Wg niego patogen jest znacznie częściej sprowadzany przez resztki jedzenia pochodzące z terenów zainfekowanych. - Z drugiej strony ogrodzenie zniszczyłoby wszelkie wysiłki w celu połączenia przestrzeni życiowych – uważa Preuss.

 

Wg BUND pojawia się sporo informacji o tym, że na podobnym ogrodzeniu na granicy niemiecko-duńskiej często tracą życie jelenie. Taka przeszkoda stanowiłaby także niebezpieczeństwo i przeszkodę dla wydr, bobrów, wilków, żubrów i łosi, które są chronione zgodnie z dyrektywą Flora-Fauna-Habitat. Istnieje wiele obszarów chronionych wzdłuż granicy z Polską, na których nie można budować żadnych obiektów. Pozostaje również pytanie, w jaki sposób uzyskać zgodę właścicieli nieruchomości przez które ma przebiegać ogrodzenie. Ponieważ kukurydza zapewnia dobre schronienie i pokarm dla dzika, BUND Brandenburg proponuje ograniczenie uprawy kukurydzy w pasie 5–10 kilometrów od Odry i Nysy. Pozostałe obszary uprawy kukurydzy należy wyposażyć w nawy myśliwskie o szerokości od 15 do 20 metrów. BUND zaleca także polowania na dużą skalę.

 

Wg BUND, intensywny odstrzał dzików jest konieczny nie tylko ze względu na zagrożenie wirusem ASF, ale również z tego powodu, że zagęszczenie tych zwierząt jest przyczyną ogromnych szkód w uprawach rolnych.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

 

Źródło: OSF 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz