Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 września 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8833 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 4.9467 DKK DKK - 0.6082
Archiwum
24.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (- 0,90%), kukurydza LIS20 - 172,00 (0,00%), rzepak LIS20 - 380,75 (- 1,42%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Padłe i odstrzelone dziki należy usunąć jak najszybciej

Redakcja

Zespół naukowców ze Szkocji i Hiszpanii poinformował, że szybkie usuwanie padłych dzików ma kluczowe znaczenie w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF) w stadach świń. Dla znawców choroby jest to zapewne truizm. Niemniej wg jednego z badaczy, afrykański pomór świń może szybko zniszczyć populacje świń w Chinach, Polsce, Belgii i krajach bałtyckich. Zespół naukowców uważa również, że należy zaniechać dokarmiania dzików, a kontrola nad chorobą jest zdecydowanie łatwiejsza w ciepłym klimacie. 

 

Profesor Andy White i jego zespół badawczy z wydziału matematyki Uniwersytetu Heriot-Watt współpracowali z grupą SaBio z hiszpańskiego Instytutu IREC, UCLM i CSIC (Ciudad Real, Hiszpania), aby opracować nowy model zwalczania ASF. - ASF jest wysoce zakaźnym wirusem, który powoduje ciężką, zwykle śmiertelną chorobę u świń domowych i dzików. Nie ma jeszcze skutecznych metod leczenia ani szczepionki. Nie stanowi zagrożenia dla ludzi, ale wirus może mieć głęboki wpływ społeczno-gospodarczy na obszary z związane wybuchem epidemii – uważają naukowcy.

 

Profesor Andy White powiedział, że afrykański pomór świń może szybko zniszczyć populację świń, w Chinach, Polsce, Belgii i krajach bałtyckich, gdzie wybuchają epidemie. - Podobno w Chinach zginęło około 40 procent populacji świń w tym kraju. Dzik przenosi chorobę, a ich liczba rośnie w Europie. W Zjednoczonym Królestwie również rośnie ich liczba. Nasz model matematyczny wykorzystano do zrozumienia różnych sposobów przenoszenia wirusa. Aby dopasować dane, wykazaliśmy, że infekcja musi wystąpić na trzy sposoby. Poprzez kontakt między podatnym i zakażonym dzikiem, poprzez kontakt między podatnym dzikiem i zainfekowanymi tuszami oraz przez osobniki, które przetrwają pierwotną infekcję, ale ulegną chorobie po kilku miesiącach. Nasz nowy model rozważał także środki bezpieczeństwa biologicznego, które mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się epidemii. Połączenie uboju i usuwania zainfekowanych tusz jest najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie wirusa bez eliminacji populacji gospodarza choroby. Ważne jest, aby działać szybko: wczesne wdrożenie tych środków zmniejszy poziom infekcji przy jednoczesnym utrzymaniu większej gęstości populacji żywicieli. W niektórych przypadkach może to uniemożliwić ustanowienie wirusa w populacji dzików – twierdzi Andy White.

 

Model sugeruje również, że łatwiej jest kontrolować ASF w cieplejszym klimacie. Wyższe temperatury prowadzą do szybszej degradacji zainfekowanych tusz, co również zmniejsza nasilenie epidemii. W niektórych regionach dzik jest dokarmiany, aby zwiększyć jego gęstość. Model sugeruje, że należy tego unikać, gdy ASF stanowi zagrożenie, ponieważ prowadzi to do wyraźniejszego wybuchu epidemii i utrzymywania się choroby w perspektywie długoterminowej.

 

Naukowcy opisali wyniki swojego nowego modelu w raportach naukowych.

 

 

Źródło: The Pig Site News 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Niemcy uruchomili machinę walki z ASF. Jak to wygl

- Niestety do dnia dzisiejszego w Polsce nie podejmuje się n

Kolejne niebieskie strefy w Wielkopolsce

Komisja Europejska wyznaczyła granice strefy niebieskiej ASF

Czy Niemcy opanują ASF? Dziewięć kolejnych przypad

Instytut Friedricha Loefflera oficjalnie potwierdził dzisiaj