Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
29 września 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.9228 EUR EUR - 4.5834 GBP GBP - 5.0522 DKK DKK - 0.6157
Archiwum
28.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 193,25 (+ 0,52%), kukurydza LIS20 - 170,00 (- 0,58%), rzepak LIS20 - 384,00 (- 0,13%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.09.2020 12:33 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++

Belgia jest bliska uwolnienia się od ASF

Redakcja

Belgijska Federalna Agencja ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (FASFC) poinformowała, że przygotowuje się do ponownego złożenia wniosku o uznanie tego kraju jako wolnego od afrykańskiego pomoru świń. Według rzecznika Agencji, żadna aplikacja nie została jeszcze wysłana, ale organizacja ma nadzieję, że będzie mogła to zrobić w drugiej połowie roku. 

 

Kraj może złożyć wniosek o przyznanie statusu wolnego od ASF, jeśli wirus nie zostanie wykryty przez jeden pełny rok. Gdyby Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) i Komisja Europejska zgodziły się na belgijski wniosek, mogłoby to doprowadzić do uznania statusu kraju wolnego od ASF w październiku, pod warunkiem, że tym czasie nie pojawią się żadne nowe przypadki.

 

W marcu 2020 r. wydano ostatni komunikat o pozytywnym badaniu tuszy dzika pod kątem ASF. Wirus został jednak znaleziony w kościach zwierzęcia, które padło kilka miesięcy wcześniej. Zdaniem FASFC niniejszy przypadek nie może być interpretowany jako znak, że ASF wciąż krąży w populacji tych zwierząt. Podobnie jest w przypadku sześciu innych przypadków ujawnionych od października ub. r. W każdym raporcie z tych ustaleń władze belgijskie wyraźnie podkreslały, że znalezione kości należały do zwierząt padłych wiele miesięcy wcześniej.

 

Ostatni „świeżą” tuszę dodatnią odkryto 11 sierpnia 2019 r. FASFC ma nadzieję, że światowe i europejskie organy ds. zdrowia zwierząt stwierdzą, iż od połowy sierpnia 2019 r. na terenie Belgii nie odnotowano żadnego przypadku ASF. 

 

Wouter Wytynck jest doradcą ds. Hodowli zwierząt w organizacji rolniczej Boerenbond. Ma nadzieję, że Belgia zostanie jak najszybciej ogłoszona jak obszar wolny od ASF. Pochwala sposób, w jaki rząd w Walonii (południowa część Belgii) zajmuje się tą sprawą. Jest jednak ostrożny - ponieważ istnieje szansa, choć niewielka, że wirus nadal krąży w środowisku.

 

Céline Tellier, minister Walonii ds. środowiska, przyrody, leśnictwa, gospodarki wiejskiej i dobrostanu zwierząt, w wywiadzie dla agencji prasowej ANP powiedziała: „Otrzymujemy pozytywne sygnały wskazujące, że kryzys ASF się skończył”.

 

Przypomnijmy, że ASF wkroczył do belgijskiej prowincji Luksemburg we wrześniu 2018 r. W sumie 833 dziki zainfekowane wirusem. Pomór nigdy nie pojawił się w belgijskiej hodowli świń.

 

Źródło: Pig Progress

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

ASF nie zatrzymuje się. Drugie ognisko w powiecie

W miejscowości Janków Pierwszy w powiecie kaliskim

W ubiegłym sezonie łowieckim Niemcy odstrzelili 85

Według wstępnych danych łowieckich zaprezentowanych przez Ni

ASF w powiecie lipskim. Do wybicia 846 świń

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na tery