Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
14.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 185,50 (+ 0,41%), kukurydza SIE20 - 181,00 (+ 1,97%), rzepak SIE20 - 381,75 (0,00%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.07.2020 12:40 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,10 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++

Walka z koronawirusem spycha na boczny tor problem ASF. Myśliwi potrzebują wytycznych

Redakcja

Polowania zostały wstrzymane, a myśliwi zastanawiają się czy mogą polować w związku z ograniczeniami w wychodzeniu z domu. Wg Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej „Polpig”, niezbędne są wytyczne dla myśliwych, które jednoznacznie umożliwią wykonywanie polowań, szczególnie tych wykonywanych w ramach odstrzału sanitarnego.

 

Po wejściu w życie specustawy przeciwko ASF, pojawiła się nadzieja, że postulat wielokrotnie zgłaszany przez organizacje rolnicze w sprawie ograniczenia populacji dzików zostanie wreszcie zrealizowany. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Wprowadzono bowiem nowe przepisy dotyczące walki z COVID-19, która stała się priorytetem rządu. - Jest to zrozumiałe, gdyż koronawirus jest niebezpieczny dla ludzi, a wirus afrykańskiego pomoru świń jest groźny tylko dla świń i dzików. Nie zapominajmy jednak, że wirus ASF ma znaczący wpływ podstawę utrzymania wielu rodzin rolniczych, pracowników sektora przetwórczego oraz drenuje budżet państwa – zauważa Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCh.

 

Obecnie w wielu rejonach populacja dzików utrzymywana jest na zbyt wysokim poziomie, co zagraża zapewnieniu ciągłości produkcji mięsa wieprzowego. Bazując na doświadczeniach z lat ubiegłych, dotyczących zwiększonej liczby ognisk w okresie letnim, nietrudno sobie wyobrazić masowe przenikanie wirusa ASF do stad świń Wielkopolsce oraz innych rejonach już za kilka miesięcy.

 

- Apelujemy do rządu o niezwłoczne określenie warunków wykonywania odstrzałów sanitarnych dzików w czasie obowiązywania zasad bezpieczeństwa w związku z koronawirusem – głosi komunikat KZP-PTCh.

 

3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (2 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Cykl otwarty ucierpiał najbardziej na skutek koron

- Specjalistyczni hodowcy, którzy prowadzą produkcję trzody

Różne podejście do cyklu otwartego. Producenci byd

Prowadzone przez wielkopolski samorząd rolniczy analizy ekon

Nowe ogniska ASF w Chinach. Przyczyną ulewy i powo

W południowych Chinach odnotowano nowe ogniska afrykańskiego