Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

ASF: Dziki powinny być po odstrzale utylizowane, a rolnicy muszą mieć możliwość ich odławiania

Redakcja

Jak uważa wielkopolski samorząd rolniczy, dziki ze stref niebieskiej, czerwonej i żółtej po odstrzale bezwzględnie i bez zwłoki utylizować, bez pobierania prób i przechowywania tusz w chłodniach. Wielkopolscy rolnicy nie widza powodu, dla którego dziki ze stref miały by być traktowane inaczej niż świnie hodowlane, znajdujące się w ognisku i strefie niebieskiej (wybijanie i utylizowanie wszystkich sztuk). Tamtejsi gospodarze domagają się również możliwości budowania odłowni dla dzików na swoich nieruchomościach. 

 

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski wystosował do Ministra Rolnictwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego pismo z propozycjami rozwiązań ograniczających rozprzestrzenianie się ASF.

 

- Wielkopolska Izba Rolnicza zauważa i docenia działania podjęte po stwierdzeniu pierwszych przypadków ASF na zachodzie Polski, między innymi budowę płotów, zamknięcie przejść dla zwierząt przy drogach ekspresowych, odstrzał sanitarny itd. Jednakże mając na uwadze dotychczasowe metody walki z ASF oraz fakt wystąpienia pierwszego w tym roku ogniska ASF na dużej fermie trzody w Niedoradzu, w pobliżu granicy z woj. wielkopolskim, należy stwierdzić, że działania te są niewystarczające dla powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa ASF – czytamy w wystąpieniu Piotra Walkowskiego.

 

W związku z powyższym WIR proponuje, aby:

  1. Dziki ze stref niebieskiej, czerwonej i żółtej po odstrzale bezwzględnie i bez zwłoki utylizować, bez pobierania prób i przechowywania tusz w chłodniach. Generuje to bowiem niepotrzebne koszty, a mała pojemność chłodni wydłuża czas depopulacji dzików na zagrożonym terenie. Nie widzimy powodu, dla którego dziki ze stref miały by być traktowane inaczej niż świnie hodowlane, znajdujące się w ognisku i strefie niebieskiej (wybijanie i utylizowanie wszystkich sztuk).
  2. Zezwolić właścicielom i dzierżawcom nieruchomości rolnej oraz myśliwym na budowanie odłowni dzików. Dziki odłowione muszą być w odpowiedni sposób zabite (np. poddane eutanazji), a następnie zutylizowane.
  3. Koszty związane z eliminacją wirusa ASF ze środowiska musi ponieść Skarb Państwa jako właściciel zwierzyny. Kosztami walki z ASF nie może być obarczony tylko rolnik.

 

- Należy stanowczo stwierdzić, że stosowanie samej bioasekuracji bez maksymalnej eliminacji wektorów wirusa ze środowiska, jest niedostatecznie skuteczne. Chory dzik w środowisku, to prosta droga do ogniska choroby w chlewni. Płoty, zamykanie przejść przy drogach itp., tylko spowalniają migracje i tempo epidemii, ale jej nie zapobiegają, nie zatrzymują. Jedyną skuteczną metodą walki z ASF, która ma szanse być zakończona sukcesem jest całkowita depopulacja dzików w strefach oraz maksymalne ograniczenie dzików na pozostałym terenie. Przykład Czech jest dowodem na to, że walka z ASF może być skuteczna i zakończyć się powodzeniem. Zezwolenie chętnym rolnikom (osobom najbardziej zainteresowanym eliminacją wirusa) na budowę odłowni na swoim terenie wydaje się być jedną ze skuteczniejszych metod pomocy w doprowadzeniu do ograniczenia lub likwidacji populacji dzików. Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju powoduje, że produkcja rolna napotyka na kolejne trudności, co wpływa niekorzystnie nie tylko na producentów rolnych, ale na całą gospodarkę krajową. Proponowane rozwiązania stanowią pakiet rozwiązań, który umożliwi szersze spektrum walki z ASF w tym jakże trudnym dla całego kraju czasie. W związku z powyższym zwracamy się z apelem o podjęcie wskazanych działań, które w znaczący sposób wpłyną na sytuację rolników z naszego regionu – czytamy w piśmie prezesa Walkowskiego do ministra rolnictwa.

 

3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (3 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Ministerstwo szczyci się skuteczną walką z wirusem

- Dzięki skutecznym działaniom MRiRW oraz GIW systematycznie

W tym roku odstrzelono ponad 77 tys. dzików

W ubiegłym roku, w ramach polowań i odstrzału sanitarnego zw

W walce z ASF rolnicy pozostali sami, a koszty zwa

- ASF jest chorobą zwalczaną z urzędu. Tym samym Państwo Pol