Pierwsze ognisko ASF w tym roku. To chlewnia w woj. lubuskim

Paweł Hetnał

W cieniu epidemii koronawirusa na terenie Polski szerzy się inna choroba, która rolnikom spędza sen z powiek. Po raz pierwszy w tym roku wykryto wirusa ASF w stadzie świń hodowlanych. Choroba dotknęła gospodarstwo na terenie województwa lubuskiego, gdzie utrzymywano ok. 6 tys. loch.

 

Dzisiaj do naszej redakcji zadzwonił telefon. Jeden z rolników z woj. lubuskiego poinformował nas o wykryciu ogniska ASF na terenie tegoż województwa, w miejscowości Niedoradz w powiecie nowosolskim. Natychmiast skontaktowaliśmy się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Nowej Soli. Trzykrotnie próbowaliśmy porozmawiać z osobą kompetentną do potwierdzenia tej informacji, ale za każdym razem odsyłano nas z kwitkiem, aż w końcu polecono nam kontakt z Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii. Tam niestety również nie było osoby uprawnionej do udzielenia stosownej informacji. 

 

Ostatecznie potwierdzenie uzyskaliśmy dopiero na mapie ognisk i przypadków ASF, która jest publikowana na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii. Wg nieoficjalnych doniesień choroba pojawiła się w stadzie liczącym 6000 loch.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)