Dlaczego rolnik nie ma prawa do odłowienia dzika na własnym polu?

Redakcja

Afrykański pomór świń i rosnące szkody łowieckie budzą wśród rolników coraz większe przekonanie, że należy znieść nałożony na rolników zakaz odłowu dzików wchodzących na jego pole. Właściciel ziemi mógłby w ten sposób spożytkować mięso (po przebadaniu) lub otrzymać nagrodę za odłowienie (jeśli byłby z ASF).

 

Jeszcze w 2000 roku dzików w Polsce było ok. 118 tysięcy. W 2017 roku ich liczebność wynosiła ok. 214 tysięcy sztuk. Obecnie pogłowie dzika w Polsce szacuje się na ok. 300 tys. sztuk. Odszkodowania łowieckie wypłacone ze środków zarządców lub dzierżawców obwodów łowieckich osobom fizycznym lub prawnym, posiadaczom upraw i płodów rolnych uszkodzonych przez: dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz za szkody powstałe przy wykonywaniu polowania (dane dotyczą łowieckiego roku gospodarczego liczonego od 1 kwietnia 2018 roku do 31 marca 2019 roku) wynosiły 61641,1 tys. złotych.

 

- Zgodnie z art. 42aa pkt 14 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2020 r. poz. 67) zabrania się zakładania narzędzi lub urządzeń przeznaczonych do łowienia, chwytania lub zabijania zwierzyny, z wyjątkiem odłowów, o których mowa w art. 44 ust. 3, art. 44a albo art. 45, odłowów prowadzonych zgodnie z zatwierdzonym rocznym planem łowieckim albo odłowów prowadzonych na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2018 r. poz. 1967, z późn. zm.). Jednocześnie należy zauważyć, że stosownie do art. 45 ust. 1 pkt 8g ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2018 r. poz. 1967) powiatowy lekarz weterynarii w przypadku zagrożenia wystąpienia lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania, w tym ASF, w drodze rozporządzenia - aktu prawa miejscowego, może nakazać odłów zwierząt łownych wraz z określeniem sposobu jego przeprowadzenia oraz postępowania z odłowionymi zwierzętami, w tym ich uśmiercenie – przypomina – pisze w interpelacji do ministra rolnictwa poseł Jarosław Sachajko.

 

Parlamentarzysta w swoim wystąpieniu pytał Jana Krzysztofa Ardanowskiego czy szef resortu rolnictwa widzi potrzebę wyjaśnienia przez ministerstwo klimatu możliwości prowadzenia odłowu dzików przez właściciela pola – rolnika. Być może powinno się rozważyć likwidację obowiązywania zakazu odłowu z art. 42aa pkt 14 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie dla rolników, którym dziki wchodzą na ich pole. - Czy pan minister planuje zmiany w prawie, aby rolnik, na którego pole wszedł dzik, mógłby odłowić tego dzika za pomocą pułapki i spożytkować mięso (po przebadaniu) lub otrzymać nagrodę za odłowienie (jeśli byłby z ASF) jak za znalezienie martwego dzika przez leśnika? - pyta poseł Sachajko.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz