Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

W Rumunii przymierzają się do likwidacji hodowli świń w małych gospodarstwach. Pozostaną tylko wielkie fermy?

Redakcja

Propozycja rozwiązań prawnych, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń i ustanowienie minimalnych zasad utrzymywania świń w gospodarstwach domowych, wywołała spore zamieszanie wśród rolników w Rumunii. Podjęte środki mogą doprowadzić do likwidacji małych gospodarstw trzodziarskich.

 

- Celem przepisów jest ograniczenie hodowli świń w małych gospodarstwach domowych. Propozycja przewiduje zakaz transportu świń z małych hodowli, niezależnie od miejsca przeznaczenia. W efekcie może to doprowadzić do upadku niewielkich stad – czytamy na portalu pigbusiness.nl.

 

Rząd rumuński próbował wyjaśnić, że nie ma zamiaru zakazać hodowli świń w małych gospodarstwach, ale przeciwnicy tego pomysłu podkreślili, że takie działania mogą przynieść taki skutek. Rząd nie był w stanie przekonać przeciwników, że tak się nie stanie. Nie ma również wytycznych, w jaki sposób gospodarstwa domowe mogą hodować świnie na własny użytek i ich uboju bez możliwości ich przemieszczania.

 

Rumunia jest najbardziej dotknieta afrykańskim pomorem świń wśród państw członkowskich Unii Europejskiej, a rząd stara się znaleźć skuteczne rozwiązania w celu zminimalizowania szkód dla hodowców na skutek choroby. Wiele ognisk pomoru świń miało miejsce w małych gospodarstwach, co czyni je głównym zagrożeniem dla rumuńskiej hodowli trzody chlewnej. W ostatnich latach władze rumuńskie wypłaciły ponad 100 mln EUR odszkodowań z tytuły wykrycia ASF. 

 

Jak czytamy na portalu eurmeatnews.com, „niezależne” badania przeprowadzone przez holenderski Uniwersytet Wageningen and Research (WUR) w sprawie ASF w Rumunii wykazało, że spożycie wieprzowiny w tym kraju wzrosło w ostatnich latach, stanowiąc 53% białka zwierzęcego spożywanego przez Rumunów. - Ponad 30% mięsa wieprzowego spożywanego w tym kraju pochodzi z gospodarstw przydomowych - zauważył Ron Bergevoet, starszy badacz WUR.

 

W swoich obserwacjach prof. Bergevoet wspomniał, że przed wybuchem ASF w Rumunii (2018 r.), pomimo zwiększonej produkcji świń, krajowa samowystarczalność wieprzowiny malała. Oznacza to, że w 2017 r. tylko 6 na 10 kilogramów wieprzowiny spożywanej w Rumunii pochodziło ze świń produkowanych w Rumunii. Ron Bergevoet stwierdził, że 1,3 miliona gospodarstw domowych w Rumunii, które utrzymują od 1 do 100 świń w gospodarstwach przydomowych, odpowiada za 56% mięsa wieprzowego produkowanego w kraju, podczas gdy liczba gospodarstw komercyjnych wynosi 230 i są one odpowiedzialne za 44 % produkcji. Utrudnia to władzom kontrolowanie sektora. Co więcej, gospodarstwa komercyjne są umieszczane na obszarach, na których występowała już duża koncentracja hodowli świń przydomowych i małych gospodarstw, co również stanowi wyzwanie dla tego sektora.

 

W swoim zaleceniu dla władz rumuńskich, jak radzić sobie z sytuacją ASF w kraju, prof. Bergevoet wspomniał o ostatnim wybuchu pryszczycy z Holandii, kiedy całkowicie zdrowe zwierzęta, nawet zaszczepione przeciwko tej chorobie, zostały zabite, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa w przyszłości. - Czasami używaliśmy sił zbrojnych, policji i wojska, aby zabierać zwierzęta z farm i zabijać je. To spowodowało wiele stresu i gniewu wśród rolników. Są decyzje, które muszą zostać podjęte przez władze centralne, a inne decyzje muszą zostać przyjęte przez lokalne władze. Kontrola ruchu zwierząt musi być na miejscu, ale konieczne jest także dążenie do odpowiedniego zrekompensowania utraty zwierzęcia - podsumował.


Zasadniczo raport pokazuje, że ze względu na strukturę branży, opanowanie wirusa ASF w Rumunii wydaje się niemożliwe. Wg profesora, konieczne są dodatkowe środki w celu opanowania choroby, w przeciwnym razie uzależnienie kraju od importu wieprzowiny wzrośnie jeszcze bardziej, zagrażając przyszłości branży. Niektóre z tych dodatkowych środków odnoszą się do masowego uboju świń na obszarach, na których choroba wymknęła się spod kontroli. To środek, którego władze Rumunii nie wprowadziły z powodów politycznych i chęci uniknięcia niepokojów społecznych. Obraz przedstawiony dla rumuńskiego sektora świń jest podobny do sytuacji opisanej w kilku krajach azjatyckich dotkniętych epidemiami ASF, takich jak Wietnam, Filipiny, Indonezja itp. W przypadku tych krajów eksperci z OIE i FAO wyrazili już wątpliwości co do szans skutecznego powstrzymywania rozprzestrzeniania się choroby z powodu dużej liczby ognisk choroby w małych gospodarstwach.

 

Źródło: pigbusiness.nl/euromeatnews.com

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

W Europie spada liczba przypadków ASF wśród dzików

Dane dotyczące sytuacji afrykańskiego pomoru świń (ASF) w pa

Pomoc za straty spowodowane klęskami żywiołowymi l

Trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałani

Rosja niegdyś była największym importerem wieprzow

- Rosyjskie stowarzyszenie producentów trzody chlewnej przew