Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Chińczycy opracowali skuteczną szczepionkę na ASF

Redakcja

Chiński Instytut Weterynaryjny Harbin poinformował, że opracował szczepionkę przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, która zgodnie z badaniami laboratoryjnymi jest bezpieczna i skuteczna. Mimo sukcesu, nie wiadomo kiedy szczepionka trafi na rynek komercyjny. 

 

Odkrycie zostało upublicznione w artykule naukowym opublikowanym w Science China Life Sciences. Także agencja informacyjna Bloomberg poinformowała o tym fakcie. Instytut Harbin, nadzorowany przez Chińską Akademię Nauk Rolniczych (CAAS), zakomunikował, że usunięcie szeregu genów z wirusa stworzyło żywą szczepionkę o zmniejszonej zjadliwości.

 

Wg naukowców, szczepionka jest obecnie najbardziej obiecującą do zastosowań przemysłowych i zapewni ważne środki techniczne dla skutecznego zapobiegania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń w Chinach i innych krajach. Jak dotąd nie wspomniano, kiedy dostępna będzie komercyjna szczepionka.

 

Jak czytamy w portalu Pig Progress, naukowcy wykorzystali pierwszy chiński izolat wirusa ASF zwany HLJ / 18, jako szkielet i skonstruowali serię rekombinowanych wirusów z różnymi delecjami genów przy użyciu technologii rekombinacji homologicznej. W sumie wyprodukowano 6 rekombinowanych wirusów i poddano je testowi. - Dzięki systematycznej patogenności, immunogenności i immunoprotekcyjnym testom na świniach wybrano wirusa z 7 delecjami genów (HLJ / -18-7GD), ponieważ spełnia on standardy bezpieczeństwa żywych atenuowanych szczepionek, które można stosować u świń – informuje portal.

 

Próby obejmowały badania ze świniami bez patogenów oraz maciorami. - Nawet po tym, jak nowo opracowaną szczepionkę zaszczepiono świniom w najwyższej dawce, wirus szczepionkowy nie mógł się replikować w narządach miąższowych, nie wytwarzał wiremii i jedynie w ograniczonym stopniu replikował się w niektórych węzłach chłonnych. Zostało całkowicie oczyszczone przez ciało w ciągu około 2 tygodni i nie mogło być utrzymane w ciele – czytamy na stronie internetowej instytutu Harbin. Naukowcy podkreślają, iż szczepionka jest bezpieczna dla ciężarnych macior. Szczepienia we wczesnym, środkowym i późnym okresie ciąży nie mogą powodować aborcji. Odsetek prosiąt urodzonych po immunizacji nie różni się od odsetka nieimmunizowanej grupy kontrolnej.

 

W streszczeniu badań naukowcy podsumowują, pisząc: „Nasze badanie pokazuje, że HLJ / -18-7GD jest bezpieczną i skuteczną szczepionką przeciwko ASFv i jako taka powinna odgrywać ważną rolę w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się ASFv”.

 

Źródło: Pig Progress

4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (3 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Powiaty szamotulski i poznański uwolnione z obszar

W czwartek ukazało się rozporządzenia wojewody wielkopolskie

Ministerstwo szczyci się skuteczną walką z wirusem

- Dzięki skutecznym działaniom MRiRW oraz GIW systematycznie

W tym roku odstrzelono ponad 77 tys. dzików

W ubiegłym roku, w ramach polowań i odstrzału sanitarnego zw