Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

W Rosji sprzedaje się kiełbasę skażoną genomem ASF. Rząd zamierza wprowadzić surowe kary dla przetwórców

Redakcja

Władze Rosji zamierzają wprowadzić grzywny dla przetwórców, którzy przyjmują do swoich zakładów wieprzowinę skażoną wirusem afrykańskiego pomoru świń. Kary finansowe mają wynieść do 3 proc. obrotu firmy dopuszczającej się takich praktyk. 

 

Rosyjski wicepremier Aleksiej Gordeev ogłosił ukrócenie tego procederu na niedawnej konferencji prasowej. Rząd zbadał sytuację związaną z ASF i stwierdził rosnącą liczbę ognisk, w w regionach w których mięso zakażone wirusem trafiło na półki sklepowe.

 

O tym wprowadzaniu na rynek mięsa zainfekowanego ASF zrobiło się w Rosji głośno po kontroli w zakładzie przetwórstwa mięsnego Itera w regionie Kaługa, gdzie wykryto kiełbasy zawierające genom ASF. Produkt trafił do supermarketów w 39 regionach Rosji, co stanowi prawie połowę terytorium kraju,

 

- Gołym okiem można było zobaczyć, że firma używała podejrzanych schematów dostaw surowców. Rząd regionalny musi jak najszybciej ustalić, skąd pochodzi zarażona wieprzowina i zaangażować organy ścigania. Musimy pracować w specjalnym systemie z tego rodzaju firmami, kontrolując je codziennie i upubliczniać podobne, rażące przypadki – mówił o tej sytuacji Gordeev

 

Według rosyjskiego organu weterynaryjnego Rosselhoznadzor, Itera wyprodukowała w październiku 2019 r. kilka partii kiełbas zawierających ASF i rozprowadziła je w 136 supermarketach i sklepach spożywczych na terenie kraju. Partię 4 ton zatrzymano w magazynie i zniszczono, ale ogromna ilość zainfekowanego mięsa trafiła do sprzedaży.

 

- Ważne jest przyjęcie nowych przepisów, które pozwolą zmusić tego rodzaju firmy do zaprzestania działalności i nałożyć na nich znaczne grzywny, na przykład 3% z ich rocznego obrotu, aby więcej tego nie robiły – wyjaśnia wicepremier.

 

Przypadki mięsa skażonego ASF regularnie znajdują się w rosyjskich supermarketach. W większości przypadków mięso zawiera genom ASF, a nie żywy wirus. W międzyczasie wirus jest od czasu do czasu zgłaszany wśród żywych zwierząt na Dalekim Wschodzie Rosji. Przeważnie występuje u dzików, w pobliżu granicy z Chinami. Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) na Dalekim Wschodzie wirus został ponownie wprowadzony do Rosji przez Chiny w regionach Amur, Jewreyskaya, Khabarovsky Kray i Primorsky Kray.

 

Źródło: Pig Progress

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Powiaty szamotulski i poznański uwolnione z obszar

W czwartek ukazało się rozporządzenia wojewody wielkopolskie

Ministerstwo szczyci się skuteczną walką z wirusem

- Dzięki skutecznym działaniom MRiRW oraz GIW systematycznie

W tym roku odstrzelono ponad 77 tys. dzików

W ubiegłym roku, w ramach polowań i odstrzału sanitarnego zw