Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
06 kwietnia 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 4,2257 EUR EUR - 4,5612 GBP GBP - 5,2030 DKK DKK - 0,6107
Archiwum
06.04.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 195,25 (+ 2,23%), kukurydza CZE20 - 166,50 (+ 0,60%), rzepak MAJ20 - 368,00 (+ 1,17%) [euro/tona] +++ +++ +++ 06.04.2020 12:51 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,50 - 4,60 zł/kg, średnia: 3,93 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Rzeźnie liczą zyski, a rolnicy mają problem ze sprzedażą zdrowych zwierząt. Czy rząd pomoże?

Redakcja

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej stanowczo sprzeciwia się praktykom jakie są prowadzone przez rzeźnie i podmioty skupujące zarówno drób jak i żywiec wieprzowy ze stref zapowietrzonych. Wg samorządu rolniczego, podmioty gospodarcze zajmujące się skupem oraz ubojem zwierząt kierują się interesem ekonomicznym, dbając wyłącznie o swoje korzyści.

 

Hodowcy drobiu jak i trzody chlewnej wciąż liczą straty związane z wystąpieniem wirusa ptasiej grypy oraz afrykańskiego pomoru świń. Sytuacja w której znaleźli się rolnicy może spowodować upadek ich gospodarstw. Brak możliwości sprzedaży żywych zwierząt z zagrożonych stref, posiadający świadectwo zdrowia wydane przez służby weterynaryjne, doprowadza hodowców do rozpaczy. Rolnicy nie mogą pogodzić się z tym, że trudno jest sprzedać zdrowe i pełnowartościowe zwierzęta. Producenci pozostają na łasce zakładu, który dyktuje warunki skupu surowca. Każdy dzień zwłoki generuje dodatkowe koszty dla rolnika. Pomimo tego rolnik zmuszony jest do sprzedaży zwierząt po niższych cenach niż rynkowe, co nijak się ma do opłacalności produkcji rolniczej.

 

Zarząd LIR zaproponował rozwiązanie polegające na tym, że skupem oraz ubojem zdrowych zwierząt pochodzących z zapowietrzonych stref powinny zająć się ubojnie, w których udział miałby skarb państwa – holding zakładów ubojowych. - Wówczas skarb państwa decydowałby o uruchomieniu ewentualnych skupów interwencyjnych. Zarząd LIR wnosi o przyspieszenie prac nad powstaniem ubojni państwowej, zaakceptowanej przez premiera, której budowę w grudniu deklarował Jan Krzysztof Ardanowski. Powstanie takiej ubojni z udziałem skarbu państwa pomogłoby rozwiązać wiele problemów, z którymi borykają się obecnie producenci drobiu oraz trzody chlewnej zamieszkujących strefy zagrożone i zapowietrzone – czytamy w oświadczeniu lubelskiego samorządu rolniczego.

4.6 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (5 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Opinia ruchów antyłowieckich ważniejsza od ochrony

- Bez aktywnych działań walki z ASF, której częścią jest ods

Rolnicy do myśliwych: Zapraszamy na nasze pola

Do 11 kwietnia myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań

Ognisko ASF w Więckowicach. To była chlewnia pod s

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu