Instytut w Puławach opracowuje szczepionkę na ASF

Redakcja

Trwają prace nad opracowaniem szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Prowadzą je ośrodki naukowe i laboratoria na całym świecie, również w Polsce. - Zapewniam, że środki finansowe mamy. Potrzebujemy po prostu spokoju, by te wszystkie analizy prowadzić, bo wirus jest bardzo odmienny od innych wirusów, na które już wynaleziono szczepionki – mówi Krzysztof Niemczuk dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. 

 

- Prace nad szczepionką prowadzone są tak naprawdę od kilkudziesięciu lat i tak naprawdę żadne państwo nie potwierdziło opracowania skutecznej szczepionki. Faktycznie Amerykanie, z którymi współpracujemy, ogłosili patent na skuteczność szczepionki w stosunku do szczepu homologicznego. Mówimy o tym szczepie, który pojawi się w 2007 roku w Gruzji. Nawet niewielka zmiana genomu powoduje, że ta szczepionka nie jest już szczepionką skuteczną. Także przed Amerykanami jest dużo pracy, podobnie jak przed nami – mówi dyrektor Instytutu w Puławach.

 

Jak donosi Polskie Radio, prace w Puławach są zaawansowane, ale nie wiadomo kiedy zakończą się sukcesem. - Pierwsze doświadczenia kliniczne wskazują na to, że droga jest właściwie dobrana. Trzeba jeszcze czasu. Zapewniam, że środki finansowe mamy. Potrzebujemy po prostu spokoju, by te wszystkie analizy prowadzić, bo wirus jest bardzo odmienny od innych wirusów, na które już wynaleziono szczepionki. Tutaj absolutnie po wniknięciu wirusa do organzmu świni czy dzika dochodzi do braku odpowiedzi immunologicznej. Poszukujemy tych mechanizmów, które za to odpowiadają – wyjaśnia Niemczuk

 

- Już kilkukrotnie mieliśmy ekspertów z grupy powołanej przez Komisje Europejską, którzy również wskazują nam, rekomendują nam metody i wskazują na swoje doświadczenia – mówi Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii

 

W puławskim Instytucie Weterynaryjnym prowadzone są m. in. badanie dotyczące przeżywalności wirusa ASF w surowcach rolnych. - Jest to dość istotny element, którym również się zajęliśmy. Tego typu dane są brane pod uwagę w ocenie analizy i ryzyka, które po wykryciu ogniska wdrażają powiatowi lekarze weterynarii – informuje dyrektor Niemczuk.

 

Poza instytutem w Puławach, badanie dotyczące afrykańskiego pomoru świń, prowadzone są jeszcze w pięciu laboratoriach podległych GLW: w Krośnie, Siedlcach, Ostrołęce, Gdańsku i Poznaniu.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz