Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
08.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,00 (+ 1,22%), kukurydza SIE20 - 173,75 (+ 1,16%), rzepak SIE20 - 385,00 (+ 0,85%) [euro/tona] +++ +++ +++ 08.07.2020 13:41 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,23 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Kwitnie chińsko-rosyjski handel wieprzowiną zainfekowaną ASF

Redakcja

Kolejna partia kiełbas zakażonych ASF, pochodzących z Chin, dotarła do Rosji. Zostało to ujawnione przez rosyjskie służby weterynarii Rosselhoznadzor. Dostawa zawierająca mięso z genomem afrykańskiego pomoru świń, została odkryta w punkcie kontroli celnej w regionie Trans-Bajkał.

 

To nie pierwszy raz, gdy zainfekowane produkty są odkryte na granicy rosyjsko-chińskiej. We wcześniejszych wypowiedziach Rosselhoznadzor wielokrotnie ostrzegał, że nielegalny handel w regionie i przemyt z Chin są jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozprzestrzeniania się ASF na dalekim wschodzie Rosji.

 

W styczniu 2020 r. ASF potwierdzono u dzików zastrzelonych w regionie Chabarowskiego, w odległości 12 km od granicy z Chinami. To czwarty region we wschodniej części kraju, który nie jest już wolny od ASF. Od momentu wybuchu epidemii w Chinach wybuchy ASF odnotowano także w regionach Amur i Primorskiy. Większość ognisk odnotowano stosunkowo blisko granicy z Chinami. Najbardziej oddalone od Chin było znalezienie dzika w regionie Primorskiy, w odległości około 215 km od granicy z Chinami w listopadzie 2019 r.

 

Rosyjska państwowa stacja informacyjna Ria Novosti poinformowała, że chińska mafia może być zaangażowana w transport zainfekowanych świń w Chinach, w tym w niektórych regionach graniczących z Rosją. W punkcie sprzedaży stwierdzono, że lokalne organy ścigania zajmowały niektóre partie zakażonych żywych świń i produktów wieprzowych oraz że w ciągu ostatnich 6 miesięcy podjęto kilka prób importu zainfekowanej wieprzowiny do Rosji.

 

To nie jedyny sposób, w jaki chińska mafia angażuje się w epidemię ASF. Niektórzy przestępcy celowo karmią świnie niektórymi zarażonymi paszami, aby wywołać epidemię, kupować świnie po minimalnych cenach, nielegalnie je gdzieś transportować i sprzedawać z dobrą marżą. Ria Novosti oszacowała, że przestępcy mogliby zarobić nawet 500 USD za sztukę.

 

Rosyjski daleki wschód stanowi zaledwie o 2% rosyjskiego pogłowia świń. Ta część kraju jest jedną z niewielu, które nie są samowystarczalne w przypadku wieprzowiny, chociaż niektórzy inwestorzy żywią plany zwiększenia produkcji wieprzowiny w nadchodzących latach.

 

Przemawiając na konferencji prasowej w listopadzie 2019 r. Maxim Basow, dyrektor generalny największego rosyjskiego producenta wieprzowiny RusAgro, powiedział, że jego firma zastanawia się nad planem budowy gigantycznego klastra wieprzowego na rosyjskim dalekim wschodzie o zaprojektowanej zdolności produkcyjnej wynoszącej 1 milion ton wieprzowiny.

 

Basov wyjaśnił, że taki projekt byłby możliwy tylko wtedy, gdyby chińskie władze otworzyły rynek rosyjskich produktów wieprzowych. Basov powiedział, że Rusagro nie przeznaczy wielkich inwestycji na zwiększenie wydajności bez chińskich partnerów. Przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa uważają, że przy dalszej ekspansji ASF na rosyjskim wschodzie szanse, że Chiny pozwolą na import wieprzowiny z tej części kraju są niewielkie.

 

Rosja nie jest jedynym krajem, w którym niedawno odkryto nielegalną chińską wieprzowinę. Władze włoskie zajęły również i zniszczyły 9,5 tony chińskiej wieprzowiny. Nielegalna wieprzowina została ukryta pod wysyłką warzyw z Chin. Według włoskiej gazety La Repubblica urzędnicy uznali produkt za tak niebezpieczny, że postanowili go natychmiast spalić.

 

Źródło: Pig Progress

4.45 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (10 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

W tym roku odstrzelono ponad 77 tys. dzików

W ubiegłym roku, w ramach polowań i odstrzału sanitarnego zw

W walce z ASF rolnicy pozostali sami, a koszty zwa

- ASF jest chorobą zwalczaną z urzędu. Tym samym Państwo Pol

W Niedoradzu wybito 20 tys. świń z powodu wirusa A

W połowie marca na fermie w Niedoradzu w gminie Otyń wykryto