Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 lutego 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,9189 EUR EUR - 4,2502 GBP GBP - 5,1109 DKK DKK - 0,5689
Archiwum
17.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (0,00%), kukurydza MAR20 - 168,25 (0,00%), rzepak MAJ20 - 400,75 (+ 0,31%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.02.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Kwitnie chińsko-rosyjski handel wieprzowiną zainfekowaną ASF

Redakcja

Kolejna partia kiełbas zakażonych ASF, pochodzących z Chin, dotarła do Rosji. Zostało to ujawnione przez rosyjskie służby weterynarii Rosselhoznadzor. Dostawa zawierająca mięso z genomem afrykańskiego pomoru świń, została odkryta w punkcie kontroli celnej w regionie Trans-Bajkał.

 

To nie pierwszy raz, gdy zainfekowane produkty są odkryte na granicy rosyjsko-chińskiej. We wcześniejszych wypowiedziach Rosselhoznadzor wielokrotnie ostrzegał, że nielegalny handel w regionie i przemyt z Chin są jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozprzestrzeniania się ASF na dalekim wschodzie Rosji.

 

W styczniu 2020 r. ASF potwierdzono u dzików zastrzelonych w regionie Chabarowskiego, w odległości 12 km od granicy z Chinami. To czwarty region we wschodniej części kraju, który nie jest już wolny od ASF. Od momentu wybuchu epidemii w Chinach wybuchy ASF odnotowano także w regionach Amur i Primorskiy. Większość ognisk odnotowano stosunkowo blisko granicy z Chinami. Najbardziej oddalone od Chin było znalezienie dzika w regionie Primorskiy, w odległości około 215 km od granicy z Chinami w listopadzie 2019 r.

 

Rosyjska państwowa stacja informacyjna Ria Novosti poinformowała, że chińska mafia może być zaangażowana w transport zainfekowanych świń w Chinach, w tym w niektórych regionach graniczących z Rosją. W punkcie sprzedaży stwierdzono, że lokalne organy ścigania zajmowały niektóre partie zakażonych żywych świń i produktów wieprzowych oraz że w ciągu ostatnich 6 miesięcy podjęto kilka prób importu zainfekowanej wieprzowiny do Rosji.

 

To nie jedyny sposób, w jaki chińska mafia angażuje się w epidemię ASF. Niektórzy przestępcy celowo karmią świnie niektórymi zarażonymi paszami, aby wywołać epidemię, kupować świnie po minimalnych cenach, nielegalnie je gdzieś transportować i sprzedawać z dobrą marżą. Ria Novosti oszacowała, że przestępcy mogliby zarobić nawet 500 USD za sztukę.

 

Rosyjski daleki wschód stanowi zaledwie o 2% rosyjskiego pogłowia świń. Ta część kraju jest jedną z niewielu, które nie są samowystarczalne w przypadku wieprzowiny, chociaż niektórzy inwestorzy żywią plany zwiększenia produkcji wieprzowiny w nadchodzących latach.

 

Przemawiając na konferencji prasowej w listopadzie 2019 r. Maxim Basow, dyrektor generalny największego rosyjskiego producenta wieprzowiny RusAgro, powiedział, że jego firma zastanawia się nad planem budowy gigantycznego klastra wieprzowego na rosyjskim dalekim wschodzie o zaprojektowanej zdolności produkcyjnej wynoszącej 1 milion ton wieprzowiny.

 

Basov wyjaśnił, że taki projekt byłby możliwy tylko wtedy, gdyby chińskie władze otworzyły rynek rosyjskich produktów wieprzowych. Basov powiedział, że Rusagro nie przeznaczy wielkich inwestycji na zwiększenie wydajności bez chińskich partnerów. Przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa uważają, że przy dalszej ekspansji ASF na rosyjskim wschodzie szanse, że Chiny pozwolą na import wieprzowiny z tej części kraju są niewielkie.

 

Rosja nie jest jedynym krajem, w którym niedawno odkryto nielegalną chińską wieprzowinę. Władze włoskie zajęły również i zniszczyły 9,5 tony chińskiej wieprzowiny. Nielegalna wieprzowina została ukryta pod wysyłką warzyw z Chin. Według włoskiej gazety La Repubblica urzędnicy uznali produkt za tak niebezpieczny, że postanowili go natychmiast spalić.

 

Źródło: Pig Progress

4.45 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (10 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Rzeźnie liczą zyski, a rolnicy mają problem ze spr

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej stanowczo sprzeciwia się pr

Restrukturyzacja małych gospodarstw na obszarach -

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogł

Wielkopolska walczy z ASF. Od początku sezonu odst

Do końca kwietnia myśliwi z Wielkopolski muszą odstrzelić bl