Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 kwietnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 4,1701 EUR EUR - 4,5694 GBP GBP - 5,1588 DKK DKK - 0,6121
Archiwum
01.04.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 193,50 (- 1,40%), kukurydza CZE20 - 166,00 (- 0,75%), rzepak MAJ20 - 357,75 (- 0,35%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.04.2020 13:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,56 - 4,50 zł/kg, średnia: 4,12 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Rośnie żółta strefa ASF w woj. łódzkim. Rolnicy odczuwają coraz większy niepokój

Redakcja

Żółta strefa Afrykańskiego Pomoru Świń rozszerzyła się o 5 nowych gmin w Łódzkiem - dwie w powiecie opoczyńskim: Drzewicę i Poświętne oraz trzy w powiecie tomaszowskim: Czerniewice, Inowłódz i Rzeczycę. Rolnicy są tą sytuacją mocno zaniepokojeni. Przychodzi im zmagać się z nowymi wymogami dotyczącymi bioasekuracji. Narzekają też na rosnącą biurokrację.

 

Jak czytamy w publikacji na portalu Radia Łódź, rozszerzenie żółtej strefy jest związane jest z wystąpieniem przypadków ASF już kilkanaście kilometrów od granicy województwa. Swoich obaw przed rozprzestrzenianiem się wirusa nie kryją hodowcy z powiatu piotrkowskiego, nazywanego zagłębiem trzody chlewnej. - Obawy są bardzo duże. Człowiek stara się o bioasekurację i rozstawia maty czy siatki w oknach. Przykręcamy tabliczki, jest dezynfekcja i staramy się prowadzić książki. Dla nas hodowców jest to bardzo uciążliwe i wszyscy się tu boimy – mówi na antenie łódzkiego radia jeden z rolników. - To dla nas dodatkowe wydatki na maty czy umywalki na korytarzach. Inspekcja to odgórnie nakazuje. Teraz się okazuje, że przy żółtej strefie maty dezynfekcyjne muszą być też w bramach wjazdowych. Nie jest łatwo, bo jest coraz więcej biurokracji i dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli będzie tak dalej, to wieś będzie się wyludniać – przestrzega inny z hodowców.

 

Wojewódzki Lekarz Weterynarii ,Włodzimierz Skorupski, mówił w Radiu Łódź, że rozszerzenie żółtej strefy na dwa kolejne powiaty województwa łódzkiego to dmuchanie na zimne - ma wzmocnić ochronę przed wirusem ASF i zapobiec jego rozprzestrzenianiu. - Wprowadzenie żółtej strefy to zwiększenie ochrony – m.in. o badanie pod kątem ASF wszystkich dzików – tych które padły, tych które zostały zastrzelone i tych które uległy wypadkowi. To też nowe wyzwania nie tylko dla rolników, ale też dla myśliwych – słyszymy w Radiu Łódź.

 

W rozmowie z łódzkim radiem Skorupski informuje, iż inspektorat szkoli też myśliwych i rolników jak uniknąć zarażenia chorobą kolejnych zwierząt. Ryzyko włączenia gmin w województwie do czerwonej, albo niebieskiej strefy, gdzie wirusem zaatakowane są dziki i trzoda chlewna, zdaniem inspektora nie jest duże. - My mamy dużą liczbę odstrzelonych dzików z uboju sanitarnego, za który państwo płaci. Mamy już ponad 4,5 tysiąca takich odstrzelonych dzików i dzisiaj podpisałem następny wniosek do pana wojewody o odstrzelenie blisko 800 dzików. To pogłowie się znacznie zmniejsza. Nam szczególnie zależy na rejonie, gdzie jest najwięcej trzody chlewnej, czyli na rejonie Grabicy w powiecie piotrkowskim i powiecie łowickim - podkreśla na antenie Radia Łódź Skorupski.

 

Cała żółta strefa obejmuje w Łódzkiem 22 gminy na terenie 5 powiatów.

 

Źródło: Radio Łódź

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Zatrważająca liczba przypadków ASF w pierwszym kwa

W tym roku na terenie Polski odnotowano już 1729 przypadków

Odstępstwa od obowiązku wykonywania badań laborato

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że we współpracy z prze

Walka z koronawirusem spycha na boczny tor problem

Polowania zostały wstrzymane, a myśliwi zastanawiają się czy