Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 lutego 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,9772 EUR EUR - 4,3017 GBP GBP - 5,1293 DKK DKK - 0,5759
Archiwum
24.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 192,25 (- 1,41%), kukurydza MAR20 - 169,00 (- 0,44%), rzepak MAJ20 - 392,50 (- 1,88%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2020 12:47 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,40 zł/kg, średnia: 5,04 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++

Rośnie żółta strefa ASF w woj. łódzkim. Rolnicy odczuwają coraz większy niepokój

Redakcja

Żółta strefa Afrykańskiego Pomoru Świń rozszerzyła się o 5 nowych gmin w Łódzkiem - dwie w powiecie opoczyńskim: Drzewicę i Poświętne oraz trzy w powiecie tomaszowskim: Czerniewice, Inowłódz i Rzeczycę. Rolnicy są tą sytuacją mocno zaniepokojeni. Przychodzi im zmagać się z nowymi wymogami dotyczącymi bioasekuracji. Narzekają też na rosnącą biurokrację.

 

Jak czytamy w publikacji na portalu Radia Łódź, rozszerzenie żółtej strefy jest związane jest z wystąpieniem przypadków ASF już kilkanaście kilometrów od granicy województwa. Swoich obaw przed rozprzestrzenianiem się wirusa nie kryją hodowcy z powiatu piotrkowskiego, nazywanego zagłębiem trzody chlewnej. - Obawy są bardzo duże. Człowiek stara się o bioasekurację i rozstawia maty czy siatki w oknach. Przykręcamy tabliczki, jest dezynfekcja i staramy się prowadzić książki. Dla nas hodowców jest to bardzo uciążliwe i wszyscy się tu boimy – mówi na antenie łódzkiego radia jeden z rolników. - To dla nas dodatkowe wydatki na maty czy umywalki na korytarzach. Inspekcja to odgórnie nakazuje. Teraz się okazuje, że przy żółtej strefie maty dezynfekcyjne muszą być też w bramach wjazdowych. Nie jest łatwo, bo jest coraz więcej biurokracji i dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli będzie tak dalej, to wieś będzie się wyludniać – przestrzega inny z hodowców.

 

Wojewódzki Lekarz Weterynarii ,Włodzimierz Skorupski, mówił w Radiu Łódź, że rozszerzenie żółtej strefy na dwa kolejne powiaty województwa łódzkiego to dmuchanie na zimne - ma wzmocnić ochronę przed wirusem ASF i zapobiec jego rozprzestrzenianiu. - Wprowadzenie żółtej strefy to zwiększenie ochrony – m.in. o badanie pod kątem ASF wszystkich dzików – tych które padły, tych które zostały zastrzelone i tych które uległy wypadkowi. To też nowe wyzwania nie tylko dla rolników, ale też dla myśliwych – słyszymy w Radiu Łódź.

 

W rozmowie z łódzkim radiem Skorupski informuje, iż inspektorat szkoli też myśliwych i rolników jak uniknąć zarażenia chorobą kolejnych zwierząt. Ryzyko włączenia gmin w województwie do czerwonej, albo niebieskiej strefy, gdzie wirusem zaatakowane są dziki i trzoda chlewna, zdaniem inspektora nie jest duże. - My mamy dużą liczbę odstrzelonych dzików z uboju sanitarnego, za który państwo płaci. Mamy już ponad 4,5 tysiąca takich odstrzelonych dzików i dzisiaj podpisałem następny wniosek do pana wojewody o odstrzelenie blisko 800 dzików. To pogłowie się znacznie zmniejsza. Nam szczególnie zależy na rejonie, gdzie jest najwięcej trzody chlewnej, czyli na rejonie Grabicy w powiecie piotrkowskim i powiecie łowickim - podkreśla na antenie Radia Łódź Skorupski.

 

Cała żółta strefa obejmuje w Łódzkiem 22 gminy na terenie 5 powiatów.

 

Źródło: Radio Łódź

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

ASF w przemysłowej fermie świń w Rumunii. Do likwi

Kolejna ferma trzody chlewnej grupy DanBred w Rumunii został

Powstała skuteczna szczepionka na ASF

Badaczom z USA za pomocą usunięcia jednego, nie opisanego wc

Ukraińskie rolnictwo stosuje w produkcji standardy

19 lutego w ministerstwie rolnictwa odbyło się spotkanie sek