Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 182,75 (+ 0,97%), kukurydza SIE20 - 168,25 (+ 0,30%), rzepak SIE20 - 376,75 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Lubuskie: Fatalna sytuacja w czerwonej strefie ASF. Rolnicy domagają się natychmiastowego odblokowania możliwości polowania na dziki

Redakcja

Głównym problemem hodowców świń ze strefy czerwonej w woj. lubuskim jest utrudniona lub wręcz niemożliwa sprzedaż tuczników. Dodatkowo dochodzą jeszcze szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną w uprawach, przy jednoczesnym zakazie polowania w tej strefie. Na tym obszarze znajduje się ponad 60 obwodów łowieckich, w których, zgodnie z zakazem, nie jest prowadzona gospodarka łowiecka. W pozostałych obszarach województwa polowania są możliwe, ale znowuż myśliwi zmagają się z deficytem chłodni. Potrzebnych jest 90 takich urządzeń, a tymczasem koła łowieckie dysponują zaledwie czternastoma. 

 

Jak podaje Lubuska Izba Rolnicza, 7 stycznia 2020 r. w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku odbyło się spotkanie środowiska rolniczego reprezentowanego przez przedstawicieli Lubuskiego Forum Rolniczego, w tym Lubuskiej Izby Rolniczej oraz przedstawicieli środowiska myśliwskiego reprezentowanego przez prezesów kół łowieckich. Posiedzenie poświęcone było obecnej sytuacji związanej z obecnością wirusa ASF w populacji dzików na terenie województwa lubuskiego i problemom, jakie wystąpiły w związku z wyznaczeniem stref i obostrzeń na tych obszarach, które dotykają zarówno rolników jak i myśliwych.

 

Głównym problemem hodowców świń ze strefy czerwonej jest utrudniona lub wręcz niemożliwa sprzedaż tuczników, dodatkowo dochodzą jeszcze szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną w uprawach. Niestety w tej strefie obecnie znajduje się ponad 60 obwodów łowieckich, w których, w związku z zakazem, nie jest prowadzona gospodarka łowiecka. Dotyczy to zarówno dzików jak i zwierzyny płowej. Co prawda, jak stwierdzili uczestnicy, w ostatnim czasie zmniejszyła się aktywność dzików (być może spowodowana chorobą), natomiast zbliża się ich okres rozrodczy i problem szkód może się znacznie nasilić. Część kół łowieckich już teraz martwi się o swoją przyszłość, gdyż brak prowadzenia gospodarki łowieckiej skutkuje brakiem środków na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę wypłacane rolnikom i zapowiedzieli, że w takiej sytuacji będą cedować wypłatę odszkodowań na Skarb Państwa. Ponadto, jeżeli ta sytuacja będzie się utrzymywać, będą się nasilać konflikty w relacji rolnik – myśliwy. Wszystkie odłowione dziki obligatoryjnie muszą być przebadane na obecność wirusa ASF. W tym celu potrzebne jest odpowiednia liczba chłodni (ok. 90 szt. chłodni jednokomorowych). Obecnie jest 9 chłodni ze środków przekazanych przez WIW, natomiast 5 chłodni pozyskały we własnym zakresie KŁ. Uczestnicy zebrania w większości stwierdzili, iż wszystkie dziki pozyskane z czerwonej strefy ze względów ekonomicznych powinny zostać zutylizowane, bez ponoszenia kosztów badania i przechowywania, gdyż nawet przy obniżonej cenie sprzedaży, nie będzie chętnych do ich kupna.

 

Na spotkaniu poruszany został temat znikomej edukacji społeczeństwa w związku z wystąpieniem wirusa ASF. W rozwiązywanie tego problemu powinny włączyć się również media ogólnopolskie, natomiast większym działaniem powinny wykazać się również służby państwowe.

 

Wspólne rozmowy zaowocowały wypracowaniem poniższych wniosków, które zostaną przedstawione Prezesowi Rady Ministrów:

  1. Natychmiastowe odblokowanie polowań w czerwonej strefie, zarówno dzików, jak i pozostałej zwierzyny płowej, a także utylizację wszystkich dzików z tej strefy. Spowoduje to redukcję dzików do poziomu 0,1 dzika na 1km2 i pozwoli na wykonie planów łowieckich dla zwierzyny płowej.
  2. Możliwość przyjmowania prób pobranych od dzików i trzody chlewnej z województwa lubuskiego w laboratorium w Poznaniu.
  3. Zabezpieczenie województwa lubuskiego w odpowiednią ilość chłodni w celu właściwej walki z wirusem ASF.
  4. Zapewnienie szeroko zakrojonej edukacji w mediach związanej z postępowaniem w wyniku wystąpienia ASF.
  5. Zapewnienie środków finansowych na zwalczanie wirusa w wysokości adekwatnej do potrzeb w związku z występującymi szkodami na terenach objętych restrykcjami, nieskutecznym i wydłużającym się okresem zwalczania choroby, nieskuteczną pracą służb państwowych, przez co problem sanitarny przekształca się w problem ekonomiczny.
  6. Wprowadzenie w każdej jednostce samorządu terytorialnego koordynatora odpowiedzialnego za działania związane z ASF.
  7. Wprowadzenie jednolitych dla całego województwa zasad zwalczania ASF, obecne są niespójne i trudne do realizacji.

 

Dalszy brak skutecznych działań spowoduje ogromne straty gospodarcze w regionie, stąd prośba o szybką interwencję w powyższej sprawie i uporządkowanie działań w celu skutecznego skoordynowania pracy niezbędnej w walce z chorobą.

 

Źródło: Lubuska Izba Rolnicza

4.5833333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (6 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Kolejne przypadki dzików z ASF w Polsce - najwięce

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził kolejne pozytywne wyni

Chiny budują wieżowce dla świń

Chiny budują gigantyczne, wielopiętrowe fermy świń w pobliżu

USA: przechwycono przemyt 10 ton mięsa

Urzędnicy amerykańskich służb celnych U.S. Customs and Borde