Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 lutego 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9623 EUR EUR - 4,2831 GBP GBP - 5,1178 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
21.02.2020 12:22 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,30 zł/kg, średnia: 5,07 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 20.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 196,00 (+ 0,13%), kukurydza MAR20 - 168,50 (- 0,44%), rzepak MAJ20 - 401,25 (- 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++

Niemcy nie będą patyczkować się na wypadek wykrycia wirusa ASF. Przy odstrzale dzików wszystkie chwyty będą dozwolone

Redakcja

Rząd kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia opracował projekt specjalnej ustawy łowieckiej, która ma obowiązywać w przypadku wybuchu afrykańskiego pomoru świń. W przypadku kryzysu rozporządzenie ma na celu umożliwienie skutecznego polowania na dziki, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. W walce z chorobą dopuszczone będą niemal „wszystkie chwyty”. 

 

Specjalne przepisy powinny mieć zastosowanie wyłącznie w przypadku wystąpienia wirusa ASF na terenie NRW. Rzecznik Ministerstwa Środowiska, Christian Fronczak, powiedział, że rozporządzenie w sprawie stosowania specjalnych środków łowieckich w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń powinno mieć ograniczoną przestrzeń i czas. Jak podkreśla Fronczak, Nadrenia Północna-Westfalia opiera się na opinii Towarzystwa Zapobiegania Chorobom Dzikich Zwierząt (WSVG), które zostało założone specjalnie w celu zwalczania ASF w przypadku wybuchu epidemii.

 

W rozporządzeniu przewidziano szereg środków, które muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez władze landu. Projekt znajduje się w porządku obrad parlamentu NRW zaplanowanym na 15 stycznia 2020 r. Jak dotąd na dużą zwierzynę można było polować stosując amunicję dużego kalibru, ze względów związanych z dobrostanem zwierząt. Teraz NRW chce teraz dopuścić inne rodzaje amunicji. Dopuszczone będzie też wabienie dzików do pułapek, które mają być regularnie sprawdzane za pomocą urządzeń monitorujących. Zwabione zwierzęta mają być zabijane w trybie natychmiastowym. W szerszym zakresie dopuszczone będzie użycie podczas polowań sztucznych źródeł światła i urządzeń noktowizyjnych, co pozwoli na skuteczny odstrzał nocą. Możliwe będzie też strzelanie do dzików w pobliżu punktów dokarmiania. Dotychczas myśliwi mogli to robić w odległości 300 m metrów od tych miejsc. Dopuszczone będzie też strzelanie nawet do kilkutygodniowych warchlaków. 

 

- Epidemia ASF u dzika byłaby wyjątkową sytuacją, w której wymagane są również specjalne środki podczas polowania na dziki w strefach ograniczonych. Dlatego dobrze, że NRW chce również zdecydować o specjalnym prawie łowieckim w tej szczególnej sytuacji, w którym potrzebne są skuteczne sposoby zwalczania ASF. NRW ponownie staje się wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o planowanie kryzysowe ASF. Inne kraje związkowe powinny pójść za przykładem NRW, aby wprowadzić w życie takie rozporządzenie. Jak dobrze działają te specjalne środki, zostało już wykazane w Czechach. Dzięki skutecznemu ogrodzeniu oraz ukierunkowanemu i intensywnemu polowaniu można opanować epidemię – czytamy w komunikacie ISN. 

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (8 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

W województwie łódzkim rosną strefy ASF. Opoczno w

Zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2020/220 z dnia 17

W Rosji sprzedaje się kiełbasę skażoną genomem ASF

Władze Rosji zamierzają wprowadzić grzywny dla przetwórców,

Niemcy boją się, że żołnierze przywloką ASF

W ramach manewru „Defender Europa 2020” NATO ćwiczy szybki t