Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 kwietnia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,2396 EUR EUR - 4,5792 GBP GBP - 5,2164 DKK DKK - 0,6131
Archiwum
03.04.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 191,00 (+ 0,13%), kukurydza CZE20 - 165,50 (+ 0,30%), rzepak MAJ20 - 363,75 (+ 0,55%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.04.2020 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,50 - 4,30 zł/kg, średnia: 3,98 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Niemcy nie będą patyczkować się na wypadek wykrycia wirusa ASF. Przy odstrzale dzików wszystkie chwyty będą dozwolone

Redakcja

Rząd kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia opracował projekt specjalnej ustawy łowieckiej, która ma obowiązywać w przypadku wybuchu afrykańskiego pomoru świń. W przypadku kryzysu rozporządzenie ma na celu umożliwienie skutecznego polowania na dziki, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. W walce z chorobą dopuszczone będą niemal „wszystkie chwyty”. 

 

Specjalne przepisy powinny mieć zastosowanie wyłącznie w przypadku wystąpienia wirusa ASF na terenie NRW. Rzecznik Ministerstwa Środowiska, Christian Fronczak, powiedział, że rozporządzenie w sprawie stosowania specjalnych środków łowieckich w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń powinno mieć ograniczoną przestrzeń i czas. Jak podkreśla Fronczak, Nadrenia Północna-Westfalia opiera się na opinii Towarzystwa Zapobiegania Chorobom Dzikich Zwierząt (WSVG), które zostało założone specjalnie w celu zwalczania ASF w przypadku wybuchu epidemii.

 

W rozporządzeniu przewidziano szereg środków, które muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez władze landu. Projekt znajduje się w porządku obrad parlamentu NRW zaplanowanym na 15 stycznia 2020 r. Jak dotąd na dużą zwierzynę można było polować stosując amunicję dużego kalibru, ze względów związanych z dobrostanem zwierząt. Teraz NRW chce teraz dopuścić inne rodzaje amunicji. Dopuszczone będzie też wabienie dzików do pułapek, które mają być regularnie sprawdzane za pomocą urządzeń monitorujących. Zwabione zwierzęta mają być zabijane w trybie natychmiastowym. W szerszym zakresie dopuszczone będzie użycie podczas polowań sztucznych źródeł światła i urządzeń noktowizyjnych, co pozwoli na skuteczny odstrzał nocą. Możliwe będzie też strzelanie do dzików w pobliżu punktów dokarmiania. Dotychczas myśliwi mogli to robić w odległości 300 m metrów od tych miejsc. Dopuszczone będzie też strzelanie nawet do kilkutygodniowych warchlaków. 

 

- Epidemia ASF u dzika byłaby wyjątkową sytuacją, w której wymagane są również specjalne środki podczas polowania na dziki w strefach ograniczonych. Dlatego dobrze, że NRW chce również zdecydować o specjalnym prawie łowieckim w tej szczególnej sytuacji, w którym potrzebne są skuteczne sposoby zwalczania ASF. NRW ponownie staje się wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o planowanie kryzysowe ASF. Inne kraje związkowe powinny pójść za przykładem NRW, aby wprowadzić w życie takie rozporządzenie. Jak dobrze działają te specjalne środki, zostało już wykazane w Czechach. Dzięki skutecznemu ogrodzeniu oraz ukierunkowanemu i intensywnemu polowaniu można opanować epidemię – czytamy w komunikacie ISN. 

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (8 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Koronawirus wzmacnia afrykański pomór świń. Do las

Pojawiające się w mediach informacje, że wprowadzony zakaz w

Produkcja mięsa może stać się kołem zamachowym pol

Racjonalne wsparcie producentów żywca pozwalające im utrzyma

Odstrzał dzików w czasach koronawirusa. Myśliwi ni

- Polski Związek Łowiecki od samego początku jest przekonany