Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 września 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8833 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 4.9467 DKK DKK - 0.6082
Archiwum
23.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,00 (- 0,39%), kukurydza LIS20 - 172,00 (+ 0,44%), rzepak LIS20 - 386,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Poseł oskarża rząd o opieszałość, po tym jak na zachodzie Polski pojawił się pierwszy przypadek ASF

Redakcja

Jeden z posłów uważa, że działania podjęte przez rząd były zbyt opieszałe, po tym jak na zachodzie Polski wykryto wirusa ASF. - Nie było żadnych konkretnych działań. Co się stało przez te 3 tygodnie? Wirus już jest w Wielkopolsce. Jest w powiecie wolsztyńskim, za chwilę będzie w nowotomyskim, a później w międzychodzkim – mówił niedawno w Sejmie poseł Jakub Rutnicki.

 

- Pan przewodniczący Telus mówi, że trzeba zacząć działać. Szanowni państwo, mieliście 4 lata. To jest dramat – mówił poseł Jakub Rutnicki podczas debaty na temat specustawy dotyczącej zwalczania wirusa ASF, która odbyła się 19 grudnia w Sejmie. - Panie pośle, to jest dramat. Jestem posłem z Wielkopolski zachodniej, z powiatu wolsztyńskiego. Wczoraj byli tutaj rolnicy, którzy są przerażeni. Cały powiat wolsztyński jest już strefą czerwoną. Za chwilę naprawdę dojdzie do katastrofy. Będziemy mogli się już pewnie tylko modlić, kiedy ASF wejdzie do gospodarstw. Tu trzeba stanowczych działań, a nie kolejnych nowelizacji. Nowelizujecie to prawo od 4 lat. Co się stało? Były trzy ogniska ASF-u, szanowni państwo, a w tej chwili jest 300. Zaczęło się kilka tygodni temu w powiecie wschowskim, w województwie lubuskim. Jakie przez 3 tygodnie podjęto działania? Rolnicy byli przerażeni. Dzwonili do nas, dzwonili do biur poselskich, chcieli podjęcia jakichś działań. Było spotkanie z wojewodą, rozmowy. Nie było żadnych konkretnych działań. Co się stało przez te 3 tygodnie? Wirus już jest w Wielkopolsce. Jest w powiecie wolsztyńskim, za chwilę będzie w nowotomyskim, a później w międzychodzkim. Zniszczycie hodowlę wieprzowiny. Rolnicy wam tego nie wybaczą. Przez 4 lata nie zrobiliście nic – grzmiał z mównicy sejmowej poseł Koalicji Obywatelskiej.

 

- Pan mówi o tym, że zastosowaliście skuteczny wariant czeski i w powiecie wschowskim zostały dokonane odpowiednie ogrodzenia, wygrodzenia i wirus się nie rozprzestrzenia. Tak nie jest – mówił poseł Rutnicki, który tymi słowami zwrócił się do wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego, który jest resortowym koordynatorem do zwalczania ASF. - Działania były opieszałe, nie było tych działań. Rolnicy byli przerażeni – przyjechałem do nich 2 tygodnie temu, do gminy Siedlec, czyli powiatu wolsztyńskiego – bo po prostu nie było konkretnych działań. To wszystko było za późno i jaki jest tego skutek? Wirus już jest na terenie Wielkopolski, jest na terenie powiatu wolsztyńskiego. Cały powiat wolsztyński jest strefą czerwoną. Takie są fakty. Być może, gdyby te działania były podjęte od razu, może by się udało ograniczyć działanie tego wirusa. Mówię to w takim aspekcie, że za chwileczkę mamy powiat nowotomyski, powiat międzychodzki. Działania muszą być szybsze, bo jeżeli one będą tak powolne, to niestety stopniowo ten wirus się rozprzestrzenia – stwierdził poseł Rutnicki.

 

- Robiliśmy wszystko, co mogliśmy zrobić w najkrótszym czasie. I każdy fragment tej roboty po 15 listopada tego dowodzi. Przecież nie mogliśmy tego stawiać w sierpniu czy w czerwcu. Robiliśmy wszystko, co mogliśmy robić w najkrótszym czasie i w największej skali działania – przekonywał Szymon Giżyński.

1.6666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (3 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Niemcy uruchomili machinę walki z ASF. Jak to wygl

- Niestety do dnia dzisiejszego w Polsce nie podejmuje się n

Kolejne niebieskie strefy w Wielkopolsce

Komisja Europejska wyznaczyła granice strefy niebieskiej ASF

Czy Niemcy opanują ASF? Dziewięć kolejnych przypad

Instytut Friedricha Loefflera oficjalnie potwierdził dzisiaj