Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 lutego 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,9189 EUR EUR - 4,2502 GBP GBP - 5,1109 DKK DKK - 0,5689
Archiwum
17.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (0,00%), kukurydza MAR20 - 168,25 (0,00%), rzepak MAJ20 - 400,75 (+ 0,31%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.02.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

ASF w wielkopolskich chlewniach już za pół roku?

Redakcja

- Istota sporu pomiędzy rolnikami a ekologami, polega na tym, że pierwsi chcą masowego odstrzału dzików, a drudzy zabezpieczenia gospodarstw przed wyniknięciem wirusa do stad świń. Tymczasem jedni i drudzy mają trochę racji, gdyż oba elementy walki z wirusem powinny być wprowadzone równolegle – uważa Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. 

 

Jak zauważa szef związku, z jednej strony nie można zwalczać wirusa opierając się wyłącznie na redukcji populacji dzików. Przy braku zabezpieczenia epizootycznego gospodarstw nawet niewielka gęstość populacji dzików będzie groźna dla stad świń. Z drugiej, utrzymywanie dużego zagęszczenia dzików spowoduje masowe upadki dzików, potęgując presję wirusa w środowisku. - Przybliży to nas do skrajnej sytuacji, w której nawet najbardziej zaawansowane zasady bioasekuracji będą zawodne – przestrzega Dargiewicz.

 

Związek podkreśla jak ważnym elementem walki z ASF jest zbieranie i utylizacja padłych dzików. Truchło jest rezerwuarem wirusa, który w tkankach pozostaje aktywny przez wiele miesięcy. Dlatego im szybciej padłe dziki zostaną zutylizowane tym presja wirusa w środowisku będzie mniejsza. - Ekolodzy, którzy lubią spacerować po lesie, mogliby włączyć się w wyszukiwanie padłych dzików, przez co uratowaliby przed zakażeniem i śmiercią w cierpieniach tysiące dzików, a także setki tysięcy świń przed utylizacją – zauważa członek KZP-PTCh.

 

Związek popiera również apel polskich naukowców domagających się środków na badania. Odkrycie tajemnicy sezonowości występowania ognisk ASF w stadach świń pomiędzy czerwcem a wrześniem znacznie pomogłoby w świadomym stosowaniu zasad bioasekuracji w przyszłości. W Polsce dysponujemy wyjątkowo dużym materiałem do badań tego zjawiska. Uzyskując granty krajowe lub unijne polscy naukowcy mogliby rozwinąć współpracę wiodącymi z ośrodkami badawczymi z innych krajów, które również usilnie szukają nowych rozwiązań dotyczących zwalczania ASF. Są to ważne działania, które w przyszłości odpowiedzą na wiele stawianych dziś pytań.

 

- Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wirus może zaatakować stada świń w Wielkopolsce już za sześć miesięcy. W tak krótkim czasie nauka nie da nam odpowiedzi stawiane pytania. Dlatego powinniśmy wziąć sobie do serca zalecenia EFSA, które mówią o jednoczesnym wprowadzaniu zasad bioasekuracji, utylizacji padłych dzików i redukcji populacji dzików. Niezbędne jest również kształtowanie świadomości społecznej. W przestrzeni publicznej pojawiają się bowiem skrajne informacje, które dezinformują i niepotrzebnie nastawiają jedne grupy społeczne przeciwko drugim – uważa Dargiewicz.

 

Szef Związku podkreśla, że politycy powinni zadbać o przepisy ograniczające skutki kryzysu. Najważniejsze zadania to umożliwienie pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej przemieszczania pomiędzy strefami zarówno świń jak i materiału biologicznego pochodzącego ze stad przebadanych w kierunku ASF. Inspekcja Weterynaryjna powinna zostać wzmocniona kadrowo i finansowo. Bez silnej Inspekcji Weterynaryjnej nie zatrzymamy pandemii. Rolnicy powinni otrzymać pomoc finansową oraz niezbędną wiedzę na temat wprowadzenia zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach.

 

- Mamy zbyt wiele do zrobienia i zbyt mało czasu. Nie trwońmy go na jałowe dyskusje! - apeluje Aleksander Dargiewicz.

 

2.55 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (10 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Rzeźnie liczą zyski, a rolnicy mają problem ze spr

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej stanowczo sprzeciwia się pr

Restrukturyzacja małych gospodarstw na obszarach -

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogł

Wielkopolska walczy z ASF. Od początku sezonu odst

Do końca kwietnia myśliwi z Wielkopolski muszą odstrzelić bl