Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 września 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8833 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 4.9467 DKK DKK - 0.6082
Archiwum
23.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,00 (- 0,39%), kukurydza LIS20 - 172,00 (+ 0,44%), rzepak LIS20 - 386,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Patrzmy na Niemców. Oni nie mają ASF-u

Redakcja

Zbigniew Ajchler, były poseł Platformy Obywatelskiej i hodowca świń z Wielkopolski wskazywał podczas wczorajszej komisji sejmowej poświęconej problemowi ASF, aby brać przykład z Niemców. Wg niego za Odrą prowadzi się masowy odstrzał dzików, ale nikt tam nie bada próbek krwi zwierząt na obecność ASF. Dziki po prostu się utylizuje.

 

- Tak się składa, że produkuję w swoim gospodarstwie 50 tys. warchlaków na terenie Wielkopolski. Co dzieje się w praktyce? Jak są wykonywane obowiązki nakazane przez różne ustawy, przepisy itd., to wystarczy pojechać do powiatowego inspektoratu weterynarii, w którym dzisiaj rano byłem. Tam się dowiedziałem wszystkiego. Po pierwsze niezrealizowane podwyżki płac dla lekarzy weterynarii. Jak oni mają wykonywać swoje obowiązki, skoro pensje są na poziomie 2 tys. zł, a powinny wynosić 5 tys. zł? Lekarze mają w obowiązku wykonywanie czynności których często nie są w stanie zrealizować, jak np. zbieranie nocą zabitych w wypadkach komunikacyjnych dzików. Lekarz musi wstać w nocy, zaciągnąć portki i jechać, co jest absurdem. Chodzi mi o to, że ludzie, którzy wdrażają te przepisy, powinni sprawdzać jak są one wykonywane w praktyce. Zawsze podkreślam, że trzeba włączać mózg, nawet przy realizacji najlepszych ustaw. Jak można potraktować niezabezpieczenie naturalnej granicy jaką jest autostrada A2 w Wielkopolsce? Nikt nie zagrodził migracji zwierzętom w tej prostej zaporze. Profesor Pejsak opisał procedury, a ja osobiście wręczałem je panu ministrowi Jurgielowi. Przyjmował jak przyjmował i dzisiaj się to wszystko sprawdziło. Żadne przepisy nie pomogą jeśli nie będzie ich sprawdzania. Proszę zobaczyć co się stało w Wielkopolsce. Gdzie są nasze doświadczenia? Nawet chłodni nie było. Najlepiej spojrzeć na to co robią Niemcy, którzy nie dokonują żadnych analiz laboratoryjnych, tylko wszystko strzelają i utylizują. Żeby wykonywać to co założono, to nie starczy kontenerów i chłodni. Patrzmy co robią Niemcy, to wyciągniemy dobre wnioski – zalecał podczas wczorajszego posiedzenia Zbigniew Ajchler.

4.0714285714286 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (14 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Niemcy uruchomili machinę walki z ASF. Jak to wygl

- Niestety do dnia dzisiejszego w Polsce nie podejmuje się n

Kolejne niebieskie strefy w Wielkopolsce

Komisja Europejska wyznaczyła granice strefy niebieskiej ASF

Czy Niemcy opanują ASF? Dziewięć kolejnych przypad

Instytut Friedricha Loefflera oficjalnie potwierdził dzisiaj