Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 grudnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7038 EUR EUR - 4.4642 GBP GBP - 4.9426 DKK DKK - 0.5996
Archiwum
02.12.2020 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,40 - 4,30 zł/kg, średnia: 3,73 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++ 01.12.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 209,50 (- 0,36%), kukurydza STY21 - 189,75 (- 1,94%), rzepak LUT21 - 404,25 (- 1,10%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++

Brak złudzeń za Odrą. Wirus na pewno dotrze do Niemiec

Redakcja
Pixabay

Niemcy zakupili ogrodzenia, wykorzystują drony, na nogi postawiono myśliwych i zaangażowano psy tropiące. Za Odrą nie mają już wątpliwości, że wirus niebawem dosięgnie również ich kraj. - Nie chodzi już o to, czy ASF dotrze do Niemiec, ale kiedy! Wirus może przetrwać w błocie, na kołach pojazdów nawet przez 100 dni - powiedział Torsten Reinwald, rzecznik Niemieckiej Federacji Łowieckiej w wywiadzie dla AFP.

 

Afrykański pomór świń robi śmiało kroczy na zachód i jest już blisko Niemiec. Odkrycie padłego dzika zainfekowanego wirusem w odległości prawie 40 kilometrów od granicy z Polską spowodowało, że władze niemieckie zaczęły odczuwać niepokój. - Nie chodzi już o to, czy ASF dotrze do Niemiec, ale kiedy! Wirus może przetrwać w błocie na kołach pojazdów nawet przez 100 dni - powiedział Torsten Reinwald, rzecznik Niemieckiej Federacji Łowieckiej w wywiadzie dla AFP, dodając, że myśliwi są gotowi na odstrzał dzików.

 

Kilka niemieckich regionów używa obecnie różnych metod do wykrywania wirusa w środowiksu, a specjalna jednostka złożona z sześciu psów, utworzona w celu znalezienia martwych i chorych dzików, stacjonuje w Sarre, niedaleko Francji. W Saksonii, graniczącej z Polską, myśliwi, weterynarze i ratownicy są szkoleni w zakresie praktycznych działań w terenie. Używając dronów i kamer na podczerwień, symulują wybuchy infekcji i jak sobie z nimi poradzić.

 

Meklemburgia-Pomorze Przednie uposażyło się w mobilne ogrodzenie elektryczne o długości 50 km. Koszt tego urządzenia to 50 000 EUR. Od początku tego miesiąca w Brandenburgii wzrosło wynagrodzenie za zgłaszanie i badanie tusz dzików. Kiedyś było to 30 euro i zostało podwyższone do 50 euro.

 

- Prawdopodobieństwo przekroczenia granicy niemieckiej przez zainfekowanego dzika jest bardzo wysokie. Do transmisji wirusa może przyczynić się też działalność człowieka - stwierdziła Sandra Blome, dyrektor krajowych laboratoriów zajmujących się pomorem świń w Instytucie Friedricha-Loefflera.

 

Dzisiejsza publikacja Agrarheute pokazuje, iż Niemcy coraz bardziej obawiają się zawleczenia wirusa do tamtejszych chlewni. Jak pisze portal, już w ubiegłym roku Sekretarz Generalny Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników (DBV), Bernhard Krüsken, zwrócił uwagę na ogromne konsekwencje wybuchu epidemii w Niemczech. Wystąpienie wirusa za Odrą nazwał „katastrofą gospodarczą”, szacowaną na dziesiątki miliardów euro strat.

3.25 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (8 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Niemcy przystępują do likwidacji dzików w białej s

Budowa białej strefy ASF, podwójnego ogrodzenia pierwszego o

Odstępstwo od pobierania próbek do badań w kierunk

- Pobieranie próbek krwi do badań w kierunku ASF generuje do

Czy wrócą polowania zbiorowe?

W związku z obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19 od