Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 września 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8833 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 4.9467 DKK DKK - 0.6082
Archiwum
24.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (- 0,90%), kukurydza LIS20 - 172,00 (0,00%), rzepak LIS20 - 380,75 (- 1,42%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Minister Ardanowski: Wojsko nie będzie strzelać do dzików. Muszą to zrobić myśliwi

Paweł Hetnał

- Przygotowywany jest projekt specjalnej ustawy, wyjątkowo ostrej. Będzie to ustawa specjalna, która ułatwi prowadzenie polowań, wprowadzenie celowników noktowizyjnych i damy możliwość zastosowania tłumików, żeby nie rozpędzać tych zwierzaków, do których się strzela. Będą wprowadzone drastyczne kary za niewykonanie odstrzału. O ile to wszystko przejdzie, bo lobby się obudzi. W Sejmie rządzą myśliwi, a nie partie polityczne – mówił kilka dni temu minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.

 

- Jeżeli projekt przejdzie, to w propozycji jest również to, że niewykonanie odstrzału powoduje nie tylko powoduje zabranie obwodu łowieckiego. Każdy kto nie dokona odstrzału, nie dostanie obwodu łowieckiego. W grę wchodzi również likwidacja kół łowieckich. Będę proponował premierowi utworzenie nowych organizacji dla myśliwych. Koniec monopolu Polskiego Związku Łowieckiego. Może rolnicy utworzą własny związek myśliwych. Muszą być działania radykalne – mówił Ardanowski podczas walnego posiedzenia Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

 

Pozostaje pytanie kto dokona odstrzału, skoro wg ministra nie kwapią się do tego myśliwi. - Policja i straż graniczna nie mają uprawnień do tego, aby dokonywać odstrzału. Snajperzy wojskowi i policyjni nie mają takiego prawa. Oni mają nawet inną broń. To nie jest tak, że ludzie się naoglądali „Czasu Apokalipsy” jak helikoptery nad dżunglą w Wietnamie latały. Odstrzał dzików najskuteczniej mogą wykonać myśliwi, bo oni wiedzą gdzie te dziki żyją, gdzie się chowają, gdzie wypoczywają i gdzie zdychają. Mam np. do dyspozycji od MON żołnierzy różnych formacji. Chodzą po tych lasach naszukają się, czasami coś znajdą. Przechodzą kilometry, ale nie ma pewności, że wszystko znajdą. Zdechły dzik bardzo szybko ulega rozkładowi. Czasami to jest taka kupka, że nie wiadomo co to jest, a jeszcze bywa zagrzebana w krzakach. Pod Łodzią była taka sytuacja, że wojsko przeczesało las i znaleźli sześć zdechłych dzików. Następnego dnia myśliwi, którzy chcieli udowodnić, że wojsko jest do niczego, poszli w las i znaleźli jeszcze 40 dzików. Także z tą skutecznością wojska jest różnie. Wojsko może być wykorzystane do otoczenia terenu, do zabezpieczenia i do tego będzie wykorzystywane, co zostanie zapisane w specustawie. Odstrzał powinni wziąć na siebie myśliwi. Myśliwi w Europie to rozumieją. We Francji i Belgii to myśliwi odstrzelili dziki. W Niemczech w zeszłym roku odstrzelono 836 tys. dzików. Prewencyjnie, profilaktycznie, żeby się nie roznosiła choroba. Tam chwali się myśliwych za odstrzał dzików, a u nas mówi się, że nie pozwoli się na zabijanie dzików. Komu służą ci ludzie, czyim interesom? Na pewno nie polskim... - stwierdził szef resortu rolnictwa.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

3.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (10 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Minister Ardanowski uważa, że ustawa o ochronie zw

- Bardzo mnie to smuci, że PiS, partia której zawierzyłem, p

Niemcy uruchomili machinę walki z ASF. Jak to wygl

- Niestety do dnia dzisiejszego w Polsce nie podejmuje się n

Minister Ardanowski: Dawno nie widziałem na wsi ta

- Przez wiele dni nie komentowałem tej ustawy, bo wydaj